Pod lupą. Jakie składniki nawilżające znajdziesz w kremach?

Dobry krem do twarzy musi mieć odpowiednią kompozycję składników. Często nie zastanawiamy się nad tym, co nawilża w kremie i sugerujemy się etykietami. Czas to zmienić! Bierzemy pod lupę najpopularniejsze składniki nawilżające kremów.

Podstawowym kosmetykiem, który stosujemy na co dzień, jest krem. Różne mogą być jego rodzaje (przeciwzmarszczkowy, rozświetlający, do cery naczynkowej, przeciwtrądzikowy itd.), ale w każdym znajdziemy składniki nawilżające. Dlaczego? Ponieważ nawilżanie cery to podstawowe zadanie, które musimy wykonać – nieważne, czy jest ona sucha, czy też tłusta. Skóra potrzebuje wody, dlatego warto zwracać uwagę na to, co zawiera nasz ulubiony krem i czy jest w nim choć jeden składnik regulujący poziom nawilżenia.

Humektanty – składniki nawilżające

Wszystkie składniki nawilżające nazywa się humektantami. To ich należy szukać w dobrym kremie nawilżającym, ponieważ mają zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w skórze. Humektanty mogą być zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Ich zadanie w każdym przypadku jest takie samo: magazynują i transportują do wnętrza skóry niezbędną wodę.

Emolienty – składniki zatrzymujące wodę w skórze

Pośrednio za nawilżenie odpowiadają również emolienty, czyli np. olejki lub wazelina. Wzmacniają one naturalną powłokę wodno-lipidową i dzięki temu ograniczają ucieczkę cennej wody ze skóry. Są dla naszej skóry jak tarcza, dzięki której możemy zachować prawidłowy poziom nawilżenia cery na dużo dłużej. Ich również warto szukać w kremach.

Czy woda jest składnikiem nawilżającym?

Nie, ponieważ sama woda nie jest w stanie nawilżyć skóry. Owszem, to właśnie ją musimy dostarczyć do naszego organizmu, żeby czuć się i wyglądać dobrze. Warto jednak wiedzieć, że woda tak szybko, jak zostaje dostarczona do komórek skóry, tak szybko z nich ucieka. I tutaj właśnie potrzebne są humektanty i emolienty – to one sprawiają, że woda zostaje w skórze. Prawidłowy poziom nawilżenia nie zależy wobec tego od samej wody.

Jakich konkretnie składników kremów nawilżających powinniśmy wypatrywać?

SKŁADNIKI NAWILŻAJĄCE W KREMACH

Poznaj najlepsze składniki nawilżające kremów, które nadadzą każdemu kosmetykowi pożądane właściwości. Niektóre z nich są popularne, część może być zaskoczeniem. Warto jednak pamiętać, że nie liczy się to, jak wiele składników nawilżających zawiera danych krem, ale w jakiej są ilości. Im wyżej w składzie, tym lepiej, bo zawartość danego składnika jest wyższa.

Kwas hialuronowy – naturalnie występuje w naszej skórze (wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, nawilżając). Zapewnia skórze gładkość, elastyczność i odpowiednie nawodnienie, ponieważ wiąże wodę niczym gąbka. Chętnie wykorzystuje się go w kuracjach przeciwzmarszczkowych. Może też delikatnie ochraniać przed promieniowaniem UV.

Mocznik – to składnik nawilżający, który również występuje naturalnie w naszej skórze. Typowy humektant, który utrzymuje wilgoć w skórze. Jest produktem przemiany białek i warto pamiętać, że jego stężenie w organizmie maleje wraz z wiekiem. Warto stosować kremy z mocznikiem, ponieważ mają one bardzo silne właściwości nawilżające, a także przeciwzapalne i antybakteryjne.

Kwas mlekowy – zdecydowanie mniej popularny składnik kremów nawilżających. Nawilża pośrednio, ponieważ stymuluje produkcję ceramidów. Te natomiast tworzą na skórze naturalny pancerz zapobiegający odparowywaniu wody. Dodatkową właściwością kwasu mlekowego jest fakt, że nie tylko nawilża, ale również złuszcza martwy naskórek.

Kwas glikolowy – to kolejny składnik, którego można dopatrywać się w kremach nawilżających. Podobnie jak wspomniany wcześniej kwas również nawilża skórę, ale wiążąc wodę w jej najgłębszych warstwach. Jest humektantem, ale działa również jak kwas złuszczający i przyspiesza usuwanie martwych komórek naskórka, które są już całkowicie pozbawione wody.

Lanolina – to emolient, o którym warto wspomnieć przy okazji omawiania kremów. Tego składnika warto szukać przede wszystkim w natłuszczających kremach stosowanych zimą. Zabezpiecza skórę przed utratą wody i dodaje jej miękkości. Lanolina zapobiega odparowywaniu wody, więc można ją uznać za składnik pośrednio nawilżający.

Olejki roślinne – podobne zadanie spełniają olejki roślinne, które są najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi w kremach emolientami. Wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową, dzięki czemu krem nawilżający nie tylko może dostarczać wodę do wnętrza komórek, ale również zapobiegać jej utracie. Do tego olejki pomagają rozwiązać wiele innych problemów skórnych.

Koenzym Q10 – najczęściej spotyka się go w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ został uznany za jeden z lepszych składników odmładzających. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz uelastyczniania i wygładzania skóry, działa także jak doskonała substancja wspomagają nawadnianie skóry. Dobrze, jeśli znajduje się w składzie kremu.

Panthenol / prowitamina B5 – to również składnik naszej skóry, którego w pewnym wieku może nam brakować. Dostarczanie prowitaminy B5 w kremie to świetny sposób na odżywienie, wzmocnienie i nawilżenie skóry, ale również włosów i paznokci. W organizmie zamienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy.

Skwalan – substancja należąca do grupy węglowodorów, która jest składnikiem ludzkiego łoju. Ten natomiast odpowiada za nawilżenie, co oznacza, że warto szukać skwalanu w kremach nawilżających. Działa bakteriobójczo, ale przede wszystkim ochrania skórę przed utratą wody. Znajdziemy go w oliwie z oliwek i niektórych olejach, ale także jako samodzielny składnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *