Szczotkowanie ciała na sucho to łatwy, tani i bardzo skuteczny rodzaj masażu. Wywodzi się z Azji oraz jest bardzo popularny w tradycyjnej medycynie chińskiej i hinduskiej ajurwedzie. Po co szczotkować ciało na sucho i jak przygotować ciało do szczotkowania na sucho? I wreszcie: na czym polega szczotkowanie ciała na sucho krok po kroku?
Po co szczotkować ciało na sucho?
Codzienne szczotkowanie ciała na sucho zapewnia widoczną poprawę jego wyglądu i naszego ogólnego samopoczucia. Zauważalne odmłodzenie skóry i wyrównanie jej kolorytu oraz zredukowanie cellulitu to tylko niektóre z korzyści, jakie może przynieść wprowadzenie tego zabiegu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Szczotkowanie ciała działa na organizm detoksykująco, ponieważ poprzez masowanie go szczotką pobudzamy krążenie krwi i stymulujemy układ limfatyczny, który usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Jeżeli układ limfatyczny nie pracuje wystarczająco sprawnie, czujemy się ociężali, a nasze nogi i ręce są opuchnięte. Szczotkowanie pozwoli nam pozbyć się tego uczucia. Na taki zabieg powinny decydować się zwłaszcza te osoby, które mają skłonność do wrastania włosów po depilacji. Regularne szczotkowanie wyciąga je na powierzchnię i zapobiega ponownemu wrastaniu pod skórę.
Zgodnie z założeniami medycyny Wschodu masaże odblokowują przepływ energii w organizmie, a tym samym stymulują pracę organów wewnętrznych oraz chronią przed zmęczeniem i depresją. Martwy naskórek, który jest ścierany podczas zabiegu, umożliwia pozbycie się zanieczyszczeń ze skóry i sprzyja jej odnowie komórkowej. Pozbawiona zanieczyszczonej warstwy skóra dużo szybciej i głębiej wchłania dobroczynne składniki kosmetyków nawilżających, a odblokowane w ten sposób pory przywracają skórze możliwość oddychania. Im bardziej dotleniona skóra, tym młodziej i zdrowiej wygląda. Regularne szczotkowanie skóry wyrównuje jej koloryt i strukturę oraz przywraca jej jędrność. Ponadto codzienny masaż szczotką zwalcza cellulit i przyczynia się do ukształtowania smuklejszej sylwetki.
Jak przygotować ciało do szczotkowania na sucho?
Wiele osób obawia się, że szczotkowanie ciała na sucho jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych. To nieprawda. Aby zafundować sobie taki masaż, wystarczy zaopatrzyć się w drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem. Takie szczotki, w różnych wariantach, są dostępne w drogeriach i sklepach z produktami ekologicznymi. Niektóre modele mają pasek do założenia na dłoń, inne uchwyt w formie gałki lub długiego trzonka, który umożliwia szczotkowanie pleców. Jeszcze inne posiadają gumowe wypustki masujące; warto je wypróbować, ponieważ wzmacniają efekty zabiegu.
Skóra przed szczotkowaniem musi być czysta i sucha, to znaczy osuszona i nietknięta balsamem ani olejkiem nawilżającym. Ten zabieg warto wykonywać przed prysznicem, ponieważ w trakcie kąpieli złuszczony naskórek i zanieczyszczenia zostaną spłukane wraz z wodą. Szczotka z naturalnego włosia jest na tyle delikatna, że sprawdzi się do masowania skóry na sucho. Po szczotkowaniu naskórek jest gotowy do przyjęcia substancji nawilżających i odżywczych z balsamu lub masła nawilżającego. Równie dobrze ciało można szczotkować rano ‒ przed rozpoczęciem dnia, aby dodać sobie energii.
Szczotkę i jej włosie należy często myć pod letnią wodą i za pomocą łagodnego szamponu lub płynu do kąpieli.
Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho krok po kroku?
Technika szczotkowania jest bardzo ważna, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją. Po pierwsze, ruchy powinny być długie, posuwiste i wykonywane do serca. Początkowo taki masaż szczotką może wydawać się bardzo nieprzyjemny, ale nie należy się tym zrażać, ponieważ efekty są spektakularne. Swoją przygodę ze szczotkowaniem ciała warto rozpocząć od mniejszej intensywności, aby powoli przyzwyczaić ciało do tego zabiegu.
- Zaczynamy od rąk – szczotkujemy najpierw palce, później wnętrza dłoni i nadgarstki, po czym przechodzimy do wewnętrznych i zewnętrznych stron rąk aż do barków.
- Podobnie postępujemy z nogami – posuwistym ruchem szczotkujemy najpierw wierzch i spód stóp, po czym kierujemy się w górę, masując łydki i uda.
- Brzuch i klatkę piersiową, ze względu na ich wrażliwość, szczotkujemy bardzo delikatnie.
- Stawy i miejsca, w pobliżu których znajdują się węzły chłonne, masujemy okrężnymi ruchami.
Należy omijać partie ciała, w których skóra jest uszkodzona, oraz rany, stany zapalne i żylaki. Całość rytuału pielęgnacyjnego powinna trwać około pięciu, dziesięciu minut. Nie należy przedłużać szczotkowania, ponieważ ciało szybko przyzwyczai się do intensywnych ruchów i przestanie odpowiednio reagować.
Dodaj komentarz