Olejowanie włosów to sposób pielęgnacji włosów wywodzący się ze Wschodu. Jako pierwsze tę metodę zapoczątkowały kobiety w Arabii Saudyjskiej i Indiach. Nie jest to nowość, ale do Europy olejowanie włosów dotarło dopiero niedawno od razu zyskując rzeszę wielbicielek olejowej kuracji dla słabo odżywionych włosów. Na czym polega olejowanie włosów? Jak działa?
Przede wszystkim oleje są bogate w składniki odżywcze. Głównym składnikiem olejów roślinnych są triacyloglicerole, czyli mieszanina kwasów tłuszczowych nasyconych, nienasyconych i estrów. Obok nich w olejach znajdują się witaminy, sterole, fitosterole i fosfolipidy. Najważniejsze dla odżywienia włosów są kwasy tłuszczowe, które są naturalnym składnikiem błon komórkowych w organizmie. Olejowanie włosów sprawia, że składniki w nich zawarte wnikają w głąb włosów i cebulek włosowych i absorbują potrzebne do odżywienia elementy.
Olejowanie włosów powinno być jednym z ważniejszych etapów pielęgnacji włosów, ponieważ jest naturalnym sposobem ich odżywienia, który nie obciąża struktury włosów tak, jak stosowanie odżywek z dużą zawartością sztucznych substancji. Zalety olejowania włosów są doceniane od dawna, ponieważ w widoczny sposób poprawiają kondycję, nawilżają i regenerują strukturę włosa. Przede wszystkim jest to prosty sposób odżywienia polegający na nakładaniu oleju na skórę, całe włosy lub wyłącznie końcówki, w zależności od potrzeb. Jaki olej wybrać do olejowania włosów?
Na początku nie warto inwestować w drogie oleje drogeryjne, ponieważ nie ma pewności, czy ten rodzaj kuracji będzie odpowiadał naszym włosom. Najlepiej przetestować różne opcje i wybrać taki olej do olejowania włosów, który będzie najmniej obciążający dla naszych włosów i da zadowalające efekty. Sięgajmy po oleje spożywcze, które znajdziemy w kuchni – zaczynając od oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek, przez olej sezamowy, olej z pestek winogron, olej kukurydziany lub olej lniany, a kończąc na mniej popularnych olejach roślinnych – kokosowym, rycynowym, migdałowym, jojoba, łopianowy, z awokado lub olej z drzewa makadamia.
Nie należy zapominać o prawidłowym wykonywaniu olejowania włosów na sucho, na mokro lub w innej, dopasowanej do potrzeb formie. Powinno się także pamiętać o dobraniu oleju pod kątem porowatości włosów, wówczas można czekać na zadowalające efekty olejowania włosów.
Dodaj komentarz