Przewodnik po surowcach kosmetycznych

Coraz więcej kobiet chce świadomie pielęgnować skórę. Wiedza na ten temat jest znacznie bardziej pożądana niż kiedyś i dużo bardziej popularna. Produkty niezawierające szkodliwych substancji na pewno pomogą nam w zdrowy sposób poprawić kondycję skóry, włosów czy paznokci. 

Kosmetyki jednoskładnikowe

To surowce do bezpośredniego zastosowania. Jest to najprostszy rodzaj kosmetyków. Dobrym przykładem są naturalne oleje i masła roślinne. Ich skład jest wyjątkowo prosty do analizy, ponieważ mogą opierać się na jednym oleju lub maśle, ewentualnie być mieszanką różnych. Kobiety coraz częściej szukają naturalnych produktów z prostym składem.

Oleje i masła roślinne

To bardzo popularne i wartościowe surowce, które od dawna stosowane są w kosmetyce. W większości przypadków oleje roślinne to ciekłe tłuszcze otrzymywane z nasion, kiełków, owoców i innych części roślin. Oleje twarde stanowią wyjątek, np. olej kokosowy czy palmowy w temperaturze pokojowej mają postać stałej masy tłuszczowej. Masła roślinne to oleje i tłuszcze, które z natury mają twardą, stałą postać.

Dlaczego oleje i masła to cenne surowce kosmetyczne?

Zawarte w nich kwasy tłuszczowe znacznie zmiękczają i uelastyczniają skórę. Dostarczają budulca potrzebnego do prawidłowej struktury lipidowej naskórka, a w ten sposób chronią skórę przed utratą wody, dzięki czemu przyczyniają się do jej prawidłowego nawilżenia. To może wydawać się dziwne, bo olejów raczej nie kojarzymy z nawilżeniem, a jednak! Ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, a każdy olej ma składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym lub przeciwzmarszczkowym.

Występują więc oleje:

  • bogate w witaminy i antyoksydanty, zwalczają wodne rodniki i wspomagają ochronę przeciwsłoneczną;
  • bogate w składniki przeciwzapalne, jak kwasy tłuszczowe;
  • bogate w składniki antybakteryjne i odkażające, które pomagają w walce z wypryskami i trądzikiem;
  • bogate w kwas oleinowy, który zwiększa wchłanianie składników aktywnych w skórę.

Produkty oleiste a cera tłusta

Wiele olejów korzystnie wpływa na cerę tłustą, więc wbrew powszechnym opiniom NIE należy się ich bać. Działa regulująco na gruczoły łojowe i reguluje nadmiar sebum. Takie właściwości wykazują oleje z kwasem omega-6, który jest składnikiem łoju. To w efekcie odblokowuje pory i redukuje zaskórniki.

Jak stosować oleje i masła roślinne?

Nie ma jednej, określonej reguły co do sposobów stosowania olejów i maseł. Jest wiele możliwości. Poznaj kilka z nich.

Stosowanie olejów i maseł solo

Jeżeli wybierzemy tę możliwość, najlepiej aplikować olej lub masło na wilgotną skórę, wówczas lepiej się wchłoną i dają mniej tłuste wykończenie. Nie jest to jednak konieczność, więc możesz stosować go też na suchą skórę.

Jako dwufazowy nawilżacz

To odpowiednik kremu, który powstaje w wyniku zmieszania kilku kropel oleju z kilkoma kroplami żelu hialuronowego.

Jako dodatki do kremów i balsamów

Kilka kropli i oleju można przed aplikacją wymieszać z wybranym produktem.

Mieszanie olejów

Wszystkie oleje możesz bez problemu mieszać ze sobą w dowolnych proporcjach. Wybierz te, które cię interesują, dolej każdego po trochu i mieszanka gotowa.

Kwas hialuronowy

To następny surowiec, który może być stosowany bezpośrednio na skórę, jak i dodawany do kosmetyków jako jeden ze składników. Najprostszym kosmetykiem, który zawiera kwas hialuronowy, jest żel hialuronowy, którego skład to: kwas hialuronowy, woda i konserwant.

Dlaczego kwas hialuronowy jest potrzebny skórze?

Kwas hialuronowy to składnik, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Łączy się z kolagenem i elastyną, tworząc system podporowy skóry. Przede wszystkim nawilża skórę od wewnątrz. Wraz z wiekiem maleje jego ilość, przez co obniża się jędrność skóry i jej nawilżenie. Dlatego tak ważne jest stosowanie żelu hialuronowego.

Kwasy hialuronowe nawadniają skórę, dzięki czemu staje się jędrna i gładka. Zmniejszają rogowacenie i szorstkość, działają przeciwzmarszczkowo oraz wygładzają już istniejące zmarszczki. Pełnią rolę antyoksydantów, dzięki którym skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Działają regenerująco oraz zwiększają przyswajanie składników aktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *