Pierwszy siwy włos budzi w nas niepokój – dla wielu jest oznaką starzenia się organizmu. Nie jest to jednak powód, aby rwać sobie włosy z głowy (zwłaszcza, ze w miejsce wyrwanego siwego włosa natychmiast odrastają dwa). Zadbane siwe włosy mogą wyglądać naprawdę pięknie – w niektórych rejonach świata (Skandynawia) kobiety celowo farbują swoje włosy na srebrny lub platynowy blond. Siwy włos jest trendy – pod warunkiem, że jet on odpowiednio pielęgnowany.
Dlaczego włosy siwieją – przyczyny
Włosy zmieniają swoją barwę na siwą, ponieważ taki właśnie odcień ma keratyna – czyli podstawowy budulec włosa. Za kolor włosów odpowiada inna substancja: melanina. To jej poziom pozwala nam cieszyć się włosami w określonym odcieniu (brązowe, czarne, blond czy rude). Z wiekiem praca melanocytów odpowiedzialnych z produkcje melaniny znacznie zwalnia, a w skład włosa wchodzi przede wszystkim keratyna: włosy zaczynają przybierać jej barwę.
Czy siwienie włosów zawsze wynika z wieku?
Nie. Siwienie włosów może pojawiać się na skutek różnych chorób (bielactwo), stresu czy silnych leków. Siwe włosy mogą być również wynikiem schorzeń związanych z przemianą materii w organizmie, często są też wynikiem zapalenia opon mózgowych. Oprócz silnych leków za siwienie włosów często odpowiedzialne są wszelkie używki. Należy pamiętać, że melanocyty to komórki wywodzące się z układu nerwowego. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować zmianę koloru włosów i obniżenie poziomu melaniny. Oznacza to, ze siwe włosy mogą przydarzyć się osobom w każdym wieku.
Czy da się powstrzymać siwienie włosów?
Siwienia włosów nie da się całkowicie zahamować czy cofnąć. Jednak odpowiednia pielęgnacja włosów, zdrowy styl życia i życie z dala od stresu może znacznie spowolnić siwienie włosów.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spowolnienie zaniku melaniny w komórkach jest systematyczne olejowanie włosów za pomocą naturalnych olejków. Nakłada się je nie tylko na włosy (na całej ich długości), lecz również na skórę głowy tak, by miały możliwość wniknąć w cebulki włosów i wzmocnić pasma od korzeni. Olejowanie włosów dojrzałych usprawnia też pracę w głębszych warstwach skóry, ponieważ podczas aplikacji olejków wykonujemy delikatny masaż skalpu i pobudzamy krążenie podskórne: to pobudza komórki do produkcji melaniny.
Do olejowania wybieraj oleje pozbawione silikonów i parabenów. Najlepiej działają mieszanki kilku, synergicznie dobranych naturalnych olejków.
Jak pielęgnować siwe włosy?
- Stosuj specjalne odzywki o zawartości protein, które doskonale nawilżają włosy i dodają im połysku (nie sięgaj po nie często, aby włosy nie stały się jeszcze bardziej sztywne – maska proteinowa raz lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy).
- Sięgnij po naturalne olejki i często olejuj włosy – to sprawi, że cebulki będą silnie osadzone w mieszkach i włosy nie będą się łamać, kruszyć ani wypadać. Olejki nadają włosom miękkości i sprężystości.
- Siwe włosy stają się nieco szorstkie i sztywne, najważniejsze dla nich jest nawilżanie i ochrona przed przesuszeniem, Dlatego w składnikach kosmetyków szukaj naturalnych substancji typu miód, aloes oraz gliceryna.
- Możesz wzmocnić i upiększyć siwy kolor włosów – w tym celu sięgnij po specjalne, fioletowe szampony, które eliminują żółte i ciepłe tony z włosów, zapewniając im piękny, srebrzysty odcień.
- Często podcinaj końcówki, ponieważ przy siwych włosach bardzo wyraźnie widać ich zniszczenie (odwiedzaj fryzjera raz na miesiąc lub półtora miesiąca).
- Jeśli masz dużo siwych włosów – pomyśl o zmianie fryzury – idealne będą krótkie cięcia typu cieniowany bob, które są łatwe do ułożenia i dodają włosom objętości (dzięki nim włosy wyglądają na zdrowe i zadbane.
Jak i czym farbować siwe włosy?
Siwe włosy znacznie trudniej przyjmują nowy kolor podczas koloryzacji. Dzieje się tak dlatego, że keratynowa powłoka na ich powierzchni jest znacznie grubsza, a farba często nie daje rady jej sforsować.
Dlatego podczas koloryzacji sięgaj po permanentne farby, o trwałym kolorze. Te na 20 myc (lub szampony koloryzujące) nie pokryją siwych włosów. Najlepszym pomysłem jet po prostu koloryzacja w salonie fryzjerskim, za pomocą profesjonalnych środków do koloryzacji, które dobrze pokrywają siwe włosy i nie niszczą ich tak, jak drogeryjne farby.
Podczas koloryzacji siwych włosów unikaj odcieni rudych, ponieważ często wychodzą one zbyt intensywne, nienaturalne lub (nawet) różowe. Innymi słowy: farbując siwe włosy, nie sięgaj po kontrastowe kolory – wybieraj te, które są zbliżone do twojego odcienia włosów.
Prekursor melaniny – alternatywa dla farbowania siwych włosów
Aby zakryć siwe włosy, można zdecydować się również na tzw. zabieg odsiwiania włosów. Polega on na utlenianiu ich za pomocą substancji podobnej do melaniny. Wnika ona do włosa, utleniając się i produkując pigmenty identyczne z naturalnym kolorem twoich włosów. Ten zabieg jest zalecany osobom, które mają niewielką ilość siwych pasm. Po uzyskaniu naturalnego koloru włosów zabieg należy powtarzać, aby zabarwić odrosty. Warto pamiętać, że przy tym zabiegu włosy nie odzyskują od razu swojego naturalnego koloru, lecz stopniowo się utleniają.
Dodaj komentarz