Retinol na skórę – jak go bezpiecznie stosować?

Retinol – legendarny składnik i najlepsza forma witaminy A o potwierdzonym działaniu odmładzającym. Obecnie istnieje wiele form retinolu i wielu producentów zapewnia, że “dzisiejszy” retinol jest w pełni bezpieczny. Nie do końca tak jest. Podpowiadamy co zrobić, aby swobodnie stosować retinol na skórę i się go nie bać. Co robić, by odmładzał i nie szkodził cerze? To proste!

Co to jest retinol?

Najprostsza odpowiedź to właśnie: witamina A.
Dokładniejsza: witamina- A1. O retinolu mówi się często jako o „witaminie wzrostu”, gdyż przyczynia się do wzrostu i podziału komórek w naszej skórze.

Retinol – dla kogo? Kiedy sięgnąć po kosmetyki z retinolem?

Retinol jest doskonałą i skuteczną substancją aktywną, pod warunkiem, że wiemy jak go stosować, a także, w jakim wieku po niego sięgnąć. Okazuje się, że retinol nie sprawdzi się an młodej skórze po 20 roku życia. Ma on bowiem silne działanie regenerujące, naprawcze i anty-aging. Dlatego warto włączyć go do pielęgnacji skóry dojrzalej lub wczesniej – po 35 roku życia.
Wielu kosmetologów twierdzi też, że osoby, które żyją w miastach, a ich skóra jest narażona na smog, toksyny, stres czy inne niekorzystne czynniki zewnętrzne (światło komputerów, telewizorów i smartfonów) mogą wprowadzić retinol do pielęgnacji już w 30 roku życia.

Retinol – jak go prawidłowo stosować?

Retinol dodawany jest do kosmetyków w różnym stężeniu. Ponieważ jest to substancja czynna, która aktywnie wspiera skórę, często może na początku powodować uczucie pieczenia, ściągnięcia lub lekkiego dyskomfortu. To właśnie dlatego nie należy od razu sięgać po wysoką dawkę retinolu, lecz zacząć od niewielkiego jego stężenia w kosmetyku.

Dlatego nigdy nie sięgajcie po krem z retinolem, który nie ma ściśle podanego stężenia procentowego na opakowaniu. Na początek retinol dostarcza się skórze w małych ilościach, a dopiero po jakimś czasie (kilka tygodni lub po prostu po skończeniu opakowania) warto sięgnąć po nieco wyższe stężenie retinolu i stopniowo, z każdym opakowaniem lub miesiącem przechodzić do kolejnego, coraz wyższego. Najlepiej rozpoczynać kurację od stężenia 0,25% i stosować preparat 2-3 razy w tygodniu.

Warto pamiętać też, ze kremy z retinolem nie lubią słońca. Najlepiej stosować je na noc, ponieważ nakładany na dzień retinol powoduje plamy pigmentacyjne i odbarwienia na skórze. Na dzień warto też zaopatrzyć się w krem z wyższym filtrem przeciwsłonecznym, np. SPF 30. Często krem z retinolem, na noc oferowany jest razem z kremem z filtrem na dziń – to doskonałe, pielęgnacyjne combo, które przyniesie najlepsze efekty.

Retinol – czym nie powinnaś się martwić?

Retinol regeneruje i odnawia naskórek, dlatego na początku stosowania kosmetyków z witaminą A skóra twarzy może się lekko łuszczyć oraz stać się zaczerwieniona – nie należy się tym przejmować, chyba że stanie się mocno podrażniona, nadaktywna, wrażliwa i piekąca. Lekkie ściągnięcie oraz złuszczenie skóry to zjawiska w pełni normalne. Znika ono zazwyczaj po kilka dniach do tygodnia czasu.

Retinol – z jakimi substancjami go łączyć?

Retinol jest dość silną, aktywną substancją, która nie polubi się z innymi inwazyjnymi składnikami, dlatego nie stosuj go razem z kwasami (wyjątkiem jest oczywiście kwas hialuronowy), ale sprawdzą się z nim składniki odżywcze i odbudowujące, ceramidy, wyciąg z aloesu, panthenol, gliceryna, fosfolipidy, naturalne olejki kosmetyczne, witaminę E, skwalen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *