Werbena cytrynowa słynie ze zniewalającego zapachu, ale warto poznać jej wszystkie właściwości i szerokie zastosowanie. W jaki sposób werbena wpływa na opuchnięte oczy i cienie pod oczami, rozstępy, włosy, paznokcie i skórki, cerę oraz samopoczucie?
Werbena – właściwości
Werbena cytrynowa (inaczej lippia trójlistna) to roślina wykorzystywana jako środek leczniczy, przyprawa kuchenna i składnik kosmetyków. Jest znana od XVIII wieku, kiedy przywieziono ją z Chile do Ameryki Południowej. Początkowo stosowano ją jako lek na gorączkę, a z czasem odkryto jej właściwości uspokajające i walory smakowe.
Ponieważ zbiory werbeny są zależne od sezonu, jest ona droga. Najlepiej zbierać ją wiosną i wczesnym latem, kiedy skład chemiczny oleju pozyskanego z rośliny ma najwyższe stężenie składników przeciwutleniających, takich jak nerol, cytral i werbaskozyd. Olejek z werbeny zawiera też limonen, mircen i geraniol. Uzyskuje się go z liści tej rośliny.
Werbena – zastosowanie
Ze względu na ograniczone zbiory i wymagający proces produkcji olejek kosmetyczny z werbeny jest produktem ekskluzywnym. Dobrze łączy się z innymi olejami pochodzenia roślinnego. Najczęściej wykorzystuje się jego właściwości zapachowe, dlatego rzadko stanowi główny składnik kosmetyku. Najczęściej znajdziemy go w żelu pod prysznic, szamponie, kremie do rąk, balsamie do ciała i mgiełce zapachowej.
Gama zastosowań kosmetycznych werbeny cytrynowej jest bardzo szeroka, ponieważ ta roślina ma wiele właściwości dobrych dla twarzy i ciała:
- Werbena na opuchnięte oczy i cienie pod oczami
Olejek z werbeny może być wykorzystywany jako środek na opuchnięte oczy i cienie pod oczami. Takie właściwości mają kremy z werbeną. - Werbena na rozstępy
Werbena może być stosowana jako środek zapobiegający rozstępom. Uelastycznia i nawilża skórę. - Werbena na piękne włosy
Olejek z werbeny należy nanieść na grzebień lub palce i przeczesać włosy od skalpu aż po same końce. Dzięki temu rozczeszemy splątane kosmyki i zadbamy o włosy kręcone w sposób delikatny i skuteczny. - Werbena na paznokcie i skórki
Olejek z werbeny szybko się wchłania, nawilża i urzekająco pachnie, dlatego sprawdzi się w roli olejku do pielęgnacji paznokci i skórek. - Werbena i piękna cera
Olejek z werbeny działa antyseptycznie, oczyszczająco, odświeżająco i antykomedogennie. Aby uzyskać taki efekt, należy nanieść go na wacik i przetrzeć twarz jak tonikiem. - Werbena na dobre samopoczucie
Olejek z werbeny cytrynowej daje poczucie odprężenia – uspokaja nerwy i rozluźnia mięśnie. Z tego powodu nie dziwi fakt, że stosuje się go podczas masażów relaksacyjnych i leczniczych. Równie dobrze sprawdzi się w gorącej kąpieli w ramach domowego spa.
Werbena cytrynowa należy do klasycznych nut zapachowych. Charakteryzuje się orzeźwiającym zapachem cytrusowym bez wyraźnej słodyczy. W perfumach i kosmetykach zapachowych wykorzystuje się ją do rozprowadzania innych nut zapachowych, na przykład paczuli, róży, lawendy, drzewa sandałowego, neroli i bergamotki. Cytrusową świeżość werbeny cytrynowej można wyczuć także w licznych świecach zapachowych i odświeżaczach powietrza.
Dodaj komentarz