Jak działa laser? Najpopularniejsze zabiegi laserowe

Laser to bardzo uniwersalne urządzenie, które umożliwia między innymi usuwanie przebarwień i tatuaży, odmładzanie, zamykanie naczynek, depilację i wybielanie zębów. Na czym polegają najpopularniejsze zabiegi laserowe?

Jak działa laser?

Urządzenie laserowe emituje specyficzny rodzaj światła o skupionej, równoległej wiązce. Światło może mieć różną moc: jego niektóre rodzaje są w stanie przecinać tkanki, które potrafią być tak twarde jak kości, inne mają za zadanie stymulować produkcję kolagenu w skórze.

Poszczególne typy laserów wysyłają światło tylko o jednej długości fali. Niektóre długości są lepiej wychwytywane przez melaninę (barwnik w skórze, włosach i tęczówkach oczu), inne przez hemoglobinę (barwnik krwi), a jeszcze inne przez wodę, dlatego do usuwania naczynek i przebarwień oraz do złuszczania potrzeba aż trzech różnych urządzeń.

Laserów używają lekarze i kosmetyczki, z tym że w gabinetach kosmetycznych powinny znajdować się lasery niskoenergetyczne, których działanie jest słabsze i mniej inwazyjne. Niestety, w praktyce bywa różnie, dlatego lepiej zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarskim. Oto zabiegi, które mamy do wyboru.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?

Przebarwienia to plamy na skórze, które powstają, jeżeli melanina nagromadziła się w jednym miejscu. Dzieje się tak pod wpływem słońca, zaburzeń hormonalnych (na przykład w ciąży), przyjmowania środków światłouczulających (między innymi tabletek antykoncepcyjnych i leków na nadciśnienie) lub stosowania kosmetyków z alkoholem.

Podczas zabiegu lekarz naświetla laserem poszczególne plamy. W efekcie światło jest pochłaniane przez skupioną w jednym miejscu melaninę, która odbiera energię i rozbija się na mniejsze kawałki. Rozdrobniony barwnik jest samodzielnie usuwany przez organizm. Ponieważ podczas zabiegu skóra może boleć lub piec, lekarz stosuje znieczulenie miejscowe.

Na czym polega laserowe odmładzanie?

Z upływem czasu fibroblasty produkują coraz mniej kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrność. Także komórki naskórka regenerują się coraz wolniej. W konsekwencji skóra staje się mało sprężysta i pokryta zmarszczkami.

Istnieje kilka metod laserowego odmładzania skóry. Jedną z nich jest fotoodmładzanie, które rozpoczyna się od znieczulenia skóry. Następnie lekarz naświetla ją laserem, a tym samym stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i poprawia strukturę istniejących włókien.

Działanie odmładzające ma także dermabrazja laserowa, która jest bardziej inwazyjna niż fotoodmładzanie, dlatego wykonuje się ją w warunkach sali operacyjnej. Zazwyczaj pacjent jest znieczulany ogólne, po czym lekarz odparowuje kolejne warstwy naskórka aż do skóry właściwej. Dermabrazja laserowa umożliwia pozbycie się zmarszczek, przebarwień i blizn oraz ujędrnienie skóry.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży?

W celu usunięcia tatuażu warto zdecydować się na lasery typu Q-switch, które emitują światło o krótkim impulsie. Dzięki temu laser dociera do miejsca przeznaczenia i nie niszczy okolicznych tkanek.

Nie każdego tatuażu się pozbędziemy ‒ to zależy od jego wielkości, głębokości i koloru. Najłatwiej usuwa się tatuaże małe, płytkie i ciemne. Niekiedy do usuwania tatuażu stosuje się laser CO2 lub erbowy. Oba odparowują tkankę wraz z barwnikiem, ale i mogą skutkować trwałymi odbarwieniami lub bliznami.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Kruche naczynka to problem przede wszystkim osób, które mają skórę suchą, cienką i delikatną. Pod wpływem czynników atmosferycznych (mróz, upał), wysiłku fizycznego lub silnych uczuć na skórze pojawia się wyraźne zaczerwienienie, które z czasem się utrwala.

Laserowe zamykanie naczynek rozpoczyna się od znieczulenia skóry. Następnie lekarz wykonuje kilka strzałów w rozszerzone naczynko. Używa w tym celu lasera, którego długość światła jest pochłaniana przez hemoglobinę. Hemoglobina odbiera energię, a energia niszczy ściany naczynia. Tym sposobem pajączek znika.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest przeznaczona dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji, na przykład zapalenie mieszków włosowych na skutek stosowania depilatora elektrycznego.

Podczas zabiegu lekarz najczęściej używa takiego lasera, którego światło jest pochłaniane przez melaninę w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser, i w ten sposób ulega zniszczeniu, a wraz z nią cały mieszek. Zazwyczaj dzień przed depilacją należy zgolić włosy maszynką.

Na czym polega laserowe wybielanie zębów?

Częste picie kawy, herbaty i czerwonego wina w połączeniu z paleniem papierosów sprawia, że zęby nie są idealnie białe. Na szczęście, ich kolor jest sprawą odwracalną. Aby się o tym przekonać, należy zaopatrzyć się w pastę wybielającą lub udać się na wizytę u dentysty.

Podczas zabiegu lekarz nakłada specjalny żel wybielający na zęby, które następnie naświetla laserem, ponieważ laser aktywuje działanie żelu. Laserowe wybielanie zębów trwa 15-45 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *