Masz AZS? Poznaj 5 wskazówek, jak dbać o skórę atopową

Twoja skóra jest nadreaktywna i przesuszona, łuszczy się i swędzi? To może być AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak dbać o skórę problematyczną. Oto 5 wskazówek, które mogą pomóc ci w pielęgnacji skóry atopowej.

Szczęśliwi ci, których skóra nie jest problematyczna. Niestety większość z nas musi zmagać się z jej kaprysami i lawirować między kolejnymi pułapkami pielęgnacyjnymi, aby poprawić jej kondycję, a nie przypadkowo ją pogorszyć. To prawdziwe wyzwanie, bo przesuszona, swędząca i podrażniona skóra wymaga troski i uważności. Tylko w ten sposób zapobiegniemy jej dalszym podrażnieniom, przywrócimy równowagę i przyniesiemy jej ukojenie.

Jeśli nie wiesz, jak dbać o skórę atopową, koniecznie musisz zacząć od poznania tych pięciu prostych wskazówek, dzięki którym pielęgnacja skóry z AZS (dość kapryśnej i wymagającej) będzie dużo łatwiejsza.

JAK DBAĆ O SKÓRĘ ATOPOWĄ?

1. Staranne oczyszczanie skóry to podstawa.

Atopowa skóra to skóra podrażniona, a jednym z głównym zapalników różnego rodzaju podrażnień są m.in. zakażenia bakteryjne. Im więcej zanieczyszczeń i sebum na skórze, tym większe ryzyko rozwoju bakterii, a w konsekwencji dużo częstsze i poważniejsze stany zapalne. Dlatego oczyszczanie skóry atopowej to podstawa, ponieważ minimalizuje to ryzyko. Jest to szczególnie ważne u sportowców cierpiących na AZS, ponieważ pot może zaostrzać zmiany atopowe i utrudniać gojenie się zmian skórnych.

WAŻNE! Trzeba tylko pamiętać, żeby do oczyszczania skóry z atopowym zapaleniem używać środków myjących o łagodnym działaniu, zachowujących naturalny mikrobiom skóry i nie wysuszających jej jak np. zwykłe mydło.

2. Szybkie prysznice zamiast długich kąpieli.

Kolejna ważna rzecz w pielęgnacji skóry atopowej, a właściwie jej oczyszczaniu, to sposób, w jaki to robimy. Atopikom zdecydowanie bardziej polecane są prysznice niż kąpiele. Dlaczego? W ten sposób oczyszczamy skórę, ale jej nie przesuszamy, bo krótki prysznic nie jest w stanie zmyć naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Jeśli nie chcesz mieć po myciu przesuszonej skóry, kąp się nie dłużej niż 10 minut i zrezygnuj z długiego wylegiwania się w wannie.

3. Osuszaj skórę w delikatny sposób.

Najwięcej wskazówek dotyczy kwestii okołokąpielowych, ponieważ to właśnie w ich trakcie można podrażnić skórę najbardziej – np. wtedy, gdy po wyjściu spod prysznica energicznie trzemy skórę ręcznikiem. To zdecydowanie nie służy skórze atopowej. Warto zainwestować w miękki ręcznik z naturalnej bawełny i delikatnie osuszać nim skórę z nadmiaru wilgoci. W ten sposób unikniemy podrażnień.

4. Nawilżaj, natłuszczaj i odżywiaj skórę.

Regularne dostarczanie skórze cennych składników odżywczych to podstawa w pielęgnacji skóry z AZS. Od razu po wyjściu z kąpieli należy zastosować balsam z emolientami np. olejami, ponieważ to on najskuteczniej zapobiegnie wyparowywaniu wody ze skóry. Dobrze, jeśli oprócz olejów (bogatych w kwasy tłuszczowe NNKT odbudowujące barierę lipidową) są w takim kosmetyku witaminy oraz panthenol – ten drugi jest szczególnie ważny, gdy nasza skóra jest często podrażniona, ponieważ koi i wspomaga regenerację.

ZAPAMIĘTAJ, że nawilżanie, natłuszczanie i regeneracja to podstawa w pielęgnacji skóry atopowej. Trzeba to robić regularnie i nigdy nie zostawiać jej samej sobie.

5. Zawsze wczytuj się w składy kosmetyków.

Na koniec najważniejsza wskazówka dla posiadaczy skóry z AZS. Jeśli sięgasz po coś nowego, co planujesz nałożyć na skórę, zawsze zerknij na skład, zanim to zrobisz – unikniesz w ten sposób rozczarowania i zaostrzenia podrażnień. Zasada jest prosta: kosmetyk odpowiedni dla skóry atopowej musi mieć prosty skład, bez dodatków drażniących (silikony, parabeny, aromaty, barwniki, konserwanty czy PEG). Dobrze, jeśli zawierają naturalne emolienty takie jak masło shea, masło kakaowe, olej migdałowy, olej lniany czy popularny olej arganowy. Do pielęgnacji skóry z AZS sprawdzą się też wszystkie formuły hipoalergiczne i dermokosmetyki, bo ich składy są zazwyczaj dopasowane do konkretnych problemów skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *