Konturowanie twarzy makijażem – jak to zrobić szybko i perfekcyjnie?

Konturowanie twarzy ma różne oblicza.

Bywa, że zajmuje godzinę i wymaga nakładania od kilku do kilkunastu produktów.

Aby zrobić perfekcyjne konturowanie twarzy, nie musisz jednak spędzać przed lustrem aż tyle czasu. Pamiętaj, że Twój makijaż nie musi być wykonany na miarę tych telewizyjnych. Jeśli chcesz włączyć konturowanie do tradycyjnego, dziennego makijażu – z pewnością spodoba Ci się nasza instrukcja „krok po kroku” – poniżej znajdziesz porady, jak je wykonać „bezboleśnie” i w kilka minut, oraz jak wybrać najlepsze kosmetyki do konturowania. 

Konturowanie twarzy – jakie kosmetyki wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoja przygodę z konturowaniem – zrezygnuj z tłustych, kłopotliwych w aplikacji produktów w płynie lub kremie. Najlepsze będą dla Ciebie produkty sypkie lub w kamieniu. Idealnym pomysłem jest zakup odpowiednio przygotowanej (gotowej) paletki do konturowania. Wiele marek kosmetycznych sprzedaje też specjalne wkłady kolorystyczne, które wykwalifikowana wizażystka w salonie pomoże Ci dobrać i zestawić w jedną, idealnie dobraną dla Ciebie paletkę. Palety do konturowania twarzy często mają też specjalną instrukcje (najczęściej w postaci grafiki), która pokazuje jak prawidłowo nakładać poszczególne produkty. W palecie do konturowania nie powinno zabraknąć bronzera, różu oraz rozświetlacza.

Osoby, które mają „wprawną rękę” i dobrze sobie radzą z makijażem, mogą sięgnąć po bardzo wygodne w użyciu kredki i sztyfty do konturowania twarzy. Wymagają one innej aplikacji – najczęściej maluje się z ich pomocą specyficzne smugi, kreski, krzyżyki na twarzy (na instagramie aż roi się od nietypowych pomysłów aplikacji kremowych produktów do konturowania), które następnie dokładnie rozcierasz i blendujesz, aby nadać twarzy odpowiednie rysy.

Konturowania twarzy – jak dobrać kolory do karnacji?

To klucz do dobrego konturowania twarzy – niezwykle istotne jest, aby trafić w odpowiednio dobraną kolorystycznie paletę.

  • jeśli Twoja karnacja jest chłodna – wybieraj zgaszone brązy, z domieszką szarego odcienia (pigmentu)
  • jeśli Twoja skóra jest oliwkowa lub żółta – powinnaś wybierać palety z ciepłymi kolorami, wpadającymi w pomarańczowe tony

Pamiętaj też, żeby nie wybierać zbyt ciemnych kolorów do konturowania – wystarczy, jeśli będą one o dwa tony ciemniejsze od Twojej naturalnej karnacji. Jeśli dobierasz paletkę do dziennego makijażu – używaj do konturowania matowych odcieni. Te z perłowymi, błyszczącymi drobinkami nadają się bardziej do wieczornego makijażu – w świetle dziennym mogą wyglądać zbyt groteskowo lub po prostu kiczowato.

Konturowanie twarzy – jaki wybrać pędzel?

Jeśli pierwszy raz kupujesz pędzel do konturowania i tak naprawdę nie wiesz, czy lepiej będzie Ci posługiwać się dużym, włochatym pędzlem, czy tym bardziej precyzyjnym, o mniejszej objętości włosków – idź na kompromis i wybierz pędzelek lekko spłaszczony, ale delikatnie puszysty, który jest ścięty po skosie (czyli pod kątem). Każda strona takiego pędzla pozwala w iny sposób zaaplikować produkt i osiągnąć różne efekty – od grubych, wyraźnych linii, aż po cienkie i precyzyjne (np. na grzbiecie nosa, nad łukiem brwiowym i u szczytu policzków).

Kremowe kosmetyki do konturowania najlepiej rozetrzesz (zblendujesz) tradycyjnym beauty blenderem – gąbeczka świetnie poradzi sobie z wygładzeniem ostrych konturów.

Konturowanie twarzy – czym jest i na czym polega?

Konturowanie twarzy nie jest wcale sprawą zawiłą: polega na nałożeniu na buzię trzech produktów: rozświetlacza, bronzera, który powinien mieć dwa odpowiednio dobrane odcienie (jaśniejszy i ciemniejszy), aby odpowiednio uwydatnić rysy twarzy. Całość możemy dopełnić subtelnym różem do policzków. Konturowanie twarzy polega bowiem na operowaniu kontrastem, czyli na optycznym podkreśleniu rysów twarzy i wydobyciu głębi. To sprawi, że kości policzkowe staną się wyraźniejsze, nos optycznie pomniejszy się, a cała buzia ładnie się wysmukli.

Konturowanie twarzy – przewodnik krok po kroku

Konturujac twarz powinnaś rozjaśnić te obszary na twarzy, które znajdują się na pierwszym planie. Ciemniejsze obszary mają zostać na dalszym planie i należy to umiejętnie podkreślić. Taka gra w kontrasty sprawi, ze twarz wygląda atrakcyjniej. Oczywiście konturowanie jest kwestią bardzo indywidualną, ale można je poprawnie zrobić kierując się kształtem twarzy. Poniżej opisujemy, jak wykonać konturowanie twarzy okrągłej, kwadratowej i owalnej.

● konturowanie twarzy owalnej

Kluczem do sukcesu i poprawnego zaznaczenia konturu jest operowanie poziomymi liniami, aby zaznaczyć wcięcie pod policzkami: rozpocznij konturowanie od wysokości ucha i delikatnie przeciągnij go w kierunku ust; bronzer nałóż w miejscu różu, czyli na kości policzkowe, a rozświetlacz na środkową cześć czoła, grzbiet nosa, brodę i łuk kupidyna, czyli u szczytu górnej wargi. Owalna twarz nabierze wyrazu, jeśli nałożysz ciemniejszy kolor również na czole, tuż przy linii włosów.

● konturowanie twarzy okrągłej

Ten rodzaj twarzy należy optycznie wysmuklić i lekko wydłużyć, więc produkt do konturowania powinien być nakładany pionowo, czyli w kierunku czoło – broda. Konturowanie rozpocznij na skroniach i kieruj się w stronę żuchwy, mocniej akcentując zagłębienia policzków tuż pod ich szczytem (omieć produktem linię żuchwy) – konturowanie okrągłej twarzy przypomina nieco tworzenie po obu stronach buzi litery C. Rozświetlacz nałóż na środku czoła, brodzie i na środku policzków – od linii pod oczami ku dołowi.

● konturowanie twarzy kwadratowej

Ten rodzaj twarzy wymaga uwypuklenia, czyli zaznaczenia rozświetlaczem miejsca tuż pod oczami (pokryj nim śmiało miejsce u zwieńczenia policzków, aż przy nosie), oraz przyciemnienia czoła przy linii włosów oraz przy skroniach. Środek czoła również możesz delikatnie rozświetlić, podobnie jak brodę i łuk kupidyna. Linie żuchwy oraz policzki – dokładnie w miejscu, w którym nakładasz zazwyczaj róż – zaciemnij tak, by złagodzić mocno zarysowaną szczękę.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *