Czym jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy jest chorobą przewlekłą, która występuje u osób pomiędzy 12 a 25 rokiem życia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach, plecach i klatce piersiowej. Główną przyczyną zachorowań jest łojotok. Poprzez łojotok rozumie się nadczynność gruczołów łojowych. Wydzielają one zbyt dużą ilość łoju, który podrażnia skórę i zamyka ujścia gruczołów. W efekcie na skórze pojawiają się zaskórniki. Do przyczyn łojotoku zalicza się: podłoże genetyczne, zaburzenia hormonalne i układu nerwowego, czynniki emocjonalne i atmosferyczne. Trądzik młodzieńczy może być spowodowany ponadto: zażywaniem niektórych leków antykoncepcyjnych, obecnością w pokarmie lub powietrzu niektórych pierwiastków (lit, chlor, jod) i witamin (B5) oraz narażeniem na czynniki drażniące.
Jak powstaje trądzik młodzieńczy?
Zdrowa skóra wydziela niewielką ilość łoju, który wydostaje się przez ujścia mieszków włosowych. Kiedy komórki skóry nieprawidłowo zrastają się, blokują ujścia mieszków i tym samym uniemożliwiają wydostanie się łoju na zewnątrz. W rezultacie tworzą się wągry, które są niegroźną odmianą trądziku. W takim środowisku bardzo szybko namnażają się bakterie, wywołujące proces zapalny. Ściany zaskórników pękają, a ich zawartość wylewa się, tworząc bolesne, czerwone pryszcze.
Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy pomoże wyleczyć ci dermatolog. Równie dobrze możesz zastosować samodzielną terapię, stosując maseczki, maści lub ziołowe napary. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pryszczy – tylko pogorszysz stan swojej skóry.
Twarz przemywaj żelami lub piankami antybakteryjnymi; używaj także kremów o działaniu przeciwbakteryjnym. Nie stosuj kosmetyków z zawartością alkoholu, ponieważ mogłyby spowodować nasilenie się łojotoku. Jeżeli na twojej twarzy występują stany zapalne, nie używaj peelingów i maseczek oczyszczających. Dość często zmieniaj ręczniki lub osuszaj skórę ręcznikami papierowymi. Ponadto nie wolno ci: dotykać twarzy brudnymi rękami, używać zwykłego mydła i produktów wysuszających. W terapii natomiast pomóc mogą: Yellow Peel, laseroterapia, dermabrazja lub krioterapia.
Dodaj komentarz