Truskawkowe nogi. Co oznaczają czerwone kropki na nogach?

Pojawiające się zwłaszcza po depilacji czerwone kropki na nogach nie tylko wyglądają nieładnie, ale też zwiastują problemy skórne. Dowiedz się, skąd się bierze efekt truskawkowych nóg i sprawdź, jak się go pozbyć.

Po raz kolejny kończysz depilację i masz wrażenie, że zamiast gładkiej skóry zyskujesz nogi wyglądające jak truskawki? Czerwone kropki na skórze mogą się pojawiać nie tylko po depilacji. To problem, który dotyczy wielu kobiet. Truskawkowe nogi nie wyglądają ładnie – ale, jako że nie towarzyszy im żaden dyskomfort lub ból, wiele z nas bagatelizuje ten problem. Przyzwyczajamy się do tego, że po każdej depilacji czerwone kropki na nogach są i będą.

Wcale nie musimy się na to godzić.

Strawberry legs, czyli truskawkowe nogi

Patrząc na nazwę, efekt truskawkowych nóg (z ang. strawberry legs) może wydawać się tylko żartem. Choć nazwa wydaje się zabawna, to kobietom dotkniętym tym problemem wcale nie jest do śmiechu. Truskawkowe nogi naprawdę przypominają nieco skórkę truskawki, ponieważ są usiane drobnymi, ciemnymi kropkami – nie wygląda to dobrze.

Ciemne kropki na skórze

Czym właściwie są czerwone kropki, które pojawiają się na skórze? Najczęściej są to zaskórniki otwarte, czyli pory, w których zgromadziły się pot, brud i resztki kosmetyków. Jeśli jest ich bardzo dużo, faktycznie mogą wyglądać jak nasionka truskawki rozsiane po jej powierzchni. Czerwone kropki (zwłaszcza te pojawiające się po depilacji) mogą być też zaczerwienieniem związanym z naruszeniem mieszków włosowych lub ewentualnym stanem zapalnym.

Kiedy pojawiają się czerwone kropki na nogach?

Czerwone, gęsto rozmieszczone kropki na nogach pojawiają się najczęściej świeżo po depilacji, kiedy skóra jest podrażniona. W większości przypadków jest to chwilowy objaw i rzadko spotyka się osoby, których skóra na nogach wygląda jak powierzchnia truskawki przez cały czas. Dużo częściej taki efekt można zaobserwować na twarzy, zwłaszcza na nosie – wówczas faktycznie nie jest on zależny od tego, jakie zabiegi akurat wykonano na skórze.

Co wywołuje efekt truskawkowych nóg?

Winna pojawiania się czerwonych kropek nie jest sama depilacja, ale to, co dzieje się z mieszkami włosowymi, jaka jest kondycja naszej skóry, czy nie jest zanieczyszczona. Usuwanie zbędnego owłosienia potęguje tylko to, co już dzieje się w skórze i ujawnia pod postacią ciemnych kropek.

Jest kilka przyczyn pojawiania się truskawkowych nóg.

 1. Zapalenie mieszków włosowych – stan zapalny objawia się m.in. zaczerwienieniem u nasady włosków, potęgującym się po ich wyrwaniu.
 2. Naruszenie bariery hydrolipidowej – sucha skóra, bez ochrony przed wysuszaniem agresywnymi kosmetykami lub woskiem, też może się czerwienić.
 3. Zanieczyszczenie porów – zbierające się u ujścia mieszków włosowych i w porach skóry toksyny, resztki kosmetyków, pot i brud, to idealne miejsce do rozwoju bakterii, czego efektem są ciemne zaskórniki.

Truskawkowe nogi. Jak się ich pozbyć?

Czerwone kropki na nogach nie wyglądają ładnie i są sygnałem, że nasza skóra ma problem. Warto się ich pozbyć i zadbać o odpowiednie odżywienie, nawilżenie i oczyszczenie skóry. Oto sprawdzone sposoby.

 • Regularny peeling skóry
  Kiedy złuszczamy skórę, pozbywamy się nie tylko martwego naskórka, ale też wszystkich zanieczyszczeń. Dobrze zrobiony peeling skóry może odblokować pory i zapobiec wrastaniu włosków po depilacji, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko podrażnienia. Polecany jest peeling z sody oczyszczonej, która ma dodatkowe właściwości pozwalające zminimalizować efekt truskawkowych nóg.
 • Olejek z drzewa herbacianego
  Olejowanie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że niektóre olejek mogą zapychać pory i potęgować efekt truskawkowych nóg. Przy takim problemie warto wybierać olejki o właściwościach antybakteryjnych, lekkie i dobrze się wchłaniające. Takim olejem jest np. eteryczny olejek z drzewa herbacianego, którym warto wzbogacić swój balsam. Można go też stosować solo.
 • Szczotkowanie ciała
  Bardzo ciekawy domowy zabieg na skórę to szczotkowanie ciała, czyli masaż z wykorzystaniem specjalnej szczotki o naturalnym włosiu. To alternatywa dla peelingu, która nie wymaga stosowania żadnych kosmetyków. Okrężne ruchy szczotką po skórze nóg to przede wszystkim sposób na zdrowotny masaż, ale też złuszczenie martwego naskórka i dokładne oczyszczenie porów.
 • Rozważna depilacja
  Sposób i częstotliwość depilacji warto dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Unikniemy czerwonych kropek na nogach, jeśli przy podrażnionej skórze sięgniemy po maszynkę do golenia i chwilowo odstawimy depilator. Każdy taki zabieg mus być wykonany higienicznie, za pomocą czystej maszynki do golenia lub zdezynfekowanego depilatora – dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi bakterii, które mogłyby wywołać np. zapalenie mieszków włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *