Jak działa olejek z drzewa herbacianego? Właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego i jakie jest jego zastosowanie? Co mu zawdzięczają stopy, skóra głowy i cera trądzikowa? Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości

Olejek z drzewa herbacianego to właściwie ekstrakt z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), które rośnie w Australii. Australijczycy od wieków wykorzystywali dobroczynne właściwości tej rośliny. Z tego powodu w celu leczenia ran i oparzeń robili okłady z jej liści. Olejek z drzewa herbacianego ma rzadką konsystencję, jasnożółtą barwę i intensywny, kamforowy zapach.

Olejek z drzewa herbacianego to wszechstronny kosmetyk naturalny, który pielęgnuje i leczy skórę. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, dezynfekującym i przeciwzapalnym skutecznie pielęgnuje cerę tłustą i trądzikową oraz problematyczną skórę głowy. Ponadto stosuje się go przy infekcjach grzybiczych, trudno gojących się ranach i swędzących ukąszeniach owadów.

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu i przeciwzapalnemu olejek z drzewa herbacianego wspomaga leczenie i pielęgnację cery trądzikowej. Łatwo przenika przez skórę i zwalcza bakterie beztlenowe, które powodują zmiany trądzikowe. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, co przekłada się na mniej tłustą i błyszczącą cerę. Jego dużym atutem jest to, że w przeciwieństwie do większości środków antytrądzikowych nie wysusza skóry. Co więcej, regeneruje ją, ponieważ pobudza produkcję nowego naskórka. Z tego powodu jest popularnych składnikiem wielu preparatów do cery trądzikowej, zwłaszcza żelów do mycia twarzy i toników.

  • Olejek z drzewa herbacianego i skóra głowy
    Olejek z drzewa herbacianego wspomaga leczenie łupieżu i objawów łojotokowego zapalenia skóry, to znaczy niweluje swędzenie skalpu i normalizuje wydzielanie sebum, a tym samym zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Aby zastosować olejek z drzewa herbacianego w tej roli, należy dodać parę kropli do szamponu, pozostawić na skórze głowy na około 2 minut i dokładnie spłukać. Równie dobrze można go wykorzystać jako składnik płukanek do włosów i skóry głowy.
  • Olejek z drzewa herbacianego i stopy
    Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się w pielęgnacji stóp z tendencją do nadmiernego pocenia i pękających pięt. Ponadto wspomaga leczenie grzybicy stóp i paznokci. Aby go zastosować, wystarczy dodać go do zwykłego kremu do stóp i używać codziennie. Dodatkowo od czasu do czasu warto przygotować kąpiel stóp z 30 kropel olejku i ciepłej wody.
    Olejek z drzewa herbacianego znalazł zastosowanie w branży nie tylko kosmetycznej, lecz także medycznej. Dzięki swoim właściwościom antywirusowym i antybakteryjnym wspiera leczenie przeziębień i infekcji. Wykorzystywany w formie inhalacji rozwiąże problem zapalenia zatok, chorób gardła, kaszlu i zatkanego nosa. Może być stosowany wspomagająco przy leczeniu chorób skóry, takich jak grzybica, ospa wietrzna i półpasiec. Da radę opryszczce i zajadom. Sprawdzi się w roli płukanki do ust, ponieważ zwalcza nieświeży oddech, kamień nazębny i infekcje jamy ustnej.
  • Olejek z drzewa herbacianego i cera trądzikowa
    Aby wspomóc leczenie trądziku, olejek można stosować na wiele sposobów, na przykład zamiast kremu. W tym celu wystarczy go zmieszać z ulubionym, łagodnym olejem i zastosować go na całą twarz, szyję i dekolt. Olejek z drzewa herbacianego równie dobrze można nałożyć punktowo na zmienione miejsca na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Dodatkowo raz w tygodniu warto sobie zafundować maseczkę – z glinki i kilku kropel olejku, a dwa razy w miesiącu – parówkę. Aby ją przygotować, należy dodać kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego do miski z ciepłą wodą. Następnie nachylamy się nad roztworem z głową nakrytą ręcznikiem. Po 10-15 minutach pory skóry będą oczyszczone.
    Ponadto olejek z drzewa herbacianego może wzbogacać gotowe kosmetyki, a tym samym wzmacniać ich działanie. W tym celu wystarczy dodać kilka kropel do kosmetyków, których używamy na co dzień.

Olejek z drzewa herbacianego – gdzie kupić?

Olejek z drzewa herbacianego jest dostępny w aptekach i drogeriach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Warto się upewnić, że produkt, który wybieramy, to czysty olejek – bez dodatków w postaci olejów mineralnych lub składników zapachowych. Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo wydajny – już kilka kropel wystarczy, aby przekonać się o jego walorach. Ponadto to jeden z niewielu olejków eterycznych, który może być stosowany bez rozcieńczenia. Mimo wszystko za pierwszym razem warto przeprowadzić próbę uczuleniową, ponieważ u osób z bardzo wrażliwą cerą może wywołać reakcję alergiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *