Na czym polega depilacja woskiem? Depilacja woskiem w domu i w gabinecie kosmetycznym

Depilacja woskiem umożliwia pozbycie się owłosienia nawet na kilka tygodni. Taki zabieg możemy wykonać zarówno samodzielnie, jak i u kosmetyczki. Na czym polega depilacja woskiem w domu i w gabinecie kosmetycznym oraz jakie są metody depilacji woskiem? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu? Jak przygotować ciało do depilacji woskiem i pielęgnować je po zabiegu?

Depilacja woskiem ‒ wskazania i przeciwwskazania

Depilacja woskiem jest polecana w przypadku szybkiego tempa wzrostu włosów i bardzo wrażliwej skóry, której nie służy golenie. Z kolei na taki zabieg nie powinny decydować się osoby z chorobami skóry, żylakami i problemami z naczynkami. Jego przeprowadzenie uniemożliwiają także różnego rodzaju rany, zapalenia i świeże blizny. Kobiety w ciąży mogą korzystać z depilacji woskiem jedynie w pierwszym trymestrze.

Jak przygotować ciało do depilacji woskiem?

Przede wszystkim należy zapuścić włosy, które chcemy usunąć, aby osiągnęły długość od 0,5 do 1 centymetra. Gdy będą krótsze, nie przykleją się do wosku, co poskutkuje nieudaną depilacją. W przypadku włosów dłuższych niż jeden centymetr zabieg może być bardzo nieprzyjemny ze względu na towarzyszące mu uczucie szarpania.

Ponadto na kilka dni przed depilacją należy powstrzymać się od opalania (zarówno na solarium, jak i na słońcu) oraz od sauny. Z kolei na dzień przed zabiegiem warto wykonać dokładny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek, pod którym mogą znajdować się włosy. Niewskazane jest używanie tłustych balsamów, kremów i olejków, ponieważ te preparaty mogłyby utrudnić przyklejenie się wosku do skóry.

Na czym polega depilacja woskiem?

Na początku zabiegu należy nałożyć na odtłuszczoną skórę rozgrzany wosk. Gdy wosk wniknie w mieszki włosowe i lekko zastygnie, odrywamy go razem z włosami przeciwnie do kierunku ich wzrostu. Włosy usuwane są wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt depilacji utrzymuje się dłużej niż w przypadku wielu innych metod. W zależności od naturalnego tempa wzrostu włosa i depilowanej części ciała ten okres może wynosić od trzech do sześciu tygodni.

Większość osób deklaruje, że depilacja woskiem wywołuje ból, ale systematyczne wykonywanie tego zabiegu osłabia włosy, które stają się rzadsze. Dzięki temu depilacja trwa coraz krócej, a towarzyszący jej dyskomfort staje się coraz mniej dotkliwy. Za pomocą wosku można usunąć owłosienie na nogach, rękach i twarzy, w okolicach bikini oraz pod pachami, a także wyregulować brwi.

Metody depilacji woskiem

Mamy do wyboru następujące metody depilacji woskiem:

Depilacja płynnym woskiem

Zazwyczaj wykonuje się ją w gabinecie kosmetycznym. Polega na podgrzaniu płynnego wosku i rozsmarowaniu go na skórze za pomocą drewnianej szpatułki. Następnie należy przykleić do niego kawałek materiału lub specjalnego papieru. Energicznie pociągnięcie za pasek powoduje zerwanie ze skóry wosku wraz z włosami, a tym samym kończy zabieg.

Depilacja woskiem twardym

Jest wykonywana w gabinecie kosmetycznym za pomocą plastycznego, stałego wosku. W takiej formie nie wymaga tak wysokiej temperatury jak klasyczny, płynny wosk i nie przykleja się do skóry, a jedynie do włosów. Kosmetyczka nakłada wosk i po chwili odrywa go bez pasków.

Depilacja plastrami z woskiem

To najpopularniejsza metoda depilacji domowej. Aby ją przeprowadzić, wystarczy kupić w drogerii gotowe paski z warstwą wosku i rozgrzać je w dłoniach przed użyciem. Następnie plaster przykleja się do depilowanej partii ciała, po czym szybko odrywa. Niestety, taki sposób depilacji jest dużo mniej skuteczny niż depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym.

Jak pielęgnować ciało po depilacji woskiem?

Bezpośrednio po depilacji woskiem skóra może być czerwona, podrażniona i piekąca. Z tego powodu warto sięgnąć po środki łagodzące, na przykład na bazie pantenolu. Ponadto należy unikać wszelkich aktywności, które mogłyby spotęgować podrażnienie, to znaczy ćwiczeń fizycznych, opalania i kąpieli w basenie lub morzu.

Jednym z minusów depilacji woskiem jest ryzyko wrastania włosów. Aby temu zapobiec, należy regularnie nawilżać i peelingować skórę. Równie dobrze można stosować preparaty, które opóźniają wzrost włosów i zmiękczają je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *