Zabiegi dla ciała: złuszczające, oczyszczające, nawilżające i odżywiające – jak je poprawnie wykonać?

Wakacje i urlop przed Tobą i już myślisz, jak to cudownie będzie przywieźć z wakacji nie tylko zdjęcia i wspomnienia, ale i doskonałą opaleniznę? Aby jak najdłużej zachować słonce na skórze należy ją do tego odpowiednio przygotować. Po miesiącach zimna skóra bywa szorstka, a naskórek nie do końca złuszczony, dlatego oczyszczenie i odżywienie skóry jest niezbędnym elementem pielęgnacji – sprawdź, jak o nią zadbać zanim wyruszysz na wakacyjne wojaże.

Regeneracja i oczyszczanie skóry – dlaczego są ważne?

Aby skóra odzyskała witalność, sprężystość i gładkość, oraz aby jak najlepiej chłonęła składniki nawilżające i odżywiające – należy ją odpowiednio oczyścić. Polega to na złuszczaniu starego naskórka, który po zimie nagromadził się na skórze.

Złuszczanie skóry jest niezwykle ważne, ponieważ obumarłe komórki naskórka blokują aktywnym składnikom wnikanie do głębszych, młodych warstw skóry, a ponadto mogą rozregulować procesy zachodzące w nowych tkankach. W efekcie skóra jest niedotleniona, brak jej sprężystości, nawilżenia i elastyczności. Staje się szorstka i ma nieładny, ziemisty koloryt. Na takiej skórze szybciej robią się wszelkiego rodzaju wypryski naskórek może się przesuszać w nadmiarze i pękać, łatwiej o wszelkie podrażnienia i infekcje.

Regeneracja i oczyszczanie skóry – harmonogram pielęgnacji

Aby skóra odzyskała wigor i była dobrze przygotowana na lato, najlepiej wykonać peeling całego ciała i (oczywiście) twarzy. Trzeba pamiętać, ze peeling do ciała nie nadaje się do delikatnej skóry na buzi, więc powinnaś zaopatrzyć się w dwa rożne kosmetyki. Peeling do twarzy należy dobrać do rodzaju cery – jeśli jest ona skłonna do podrażnień i delikatna – sięgnij po peeling enzymatyczny, który nie wymaga tarcia – jego działanie opiera się na złuszczającej sile owocowych kwasów.

Aby zregenerować skórę najlepiej działać według określonego harmonogramu, czyli:

  1. złuszczanie skóry (peeling),
  2. nawilżanie i ujędrnianie skóry (masaż wybranym olejkiem),
  3. odżywianie skóry (odpowiednio dobrany balsam do ciała).

Zanim nałożysz na ciało balsam lub krem, najpierw weź prysznic i umyj ciało. Peeling możesz zastosować już pod prysznicem – skóra jest rozmiękczona i łatwiej poddaje się zabiegowi, a to oznacza, że lepiej usuniesz zalegający, martwy naskórek i dokładniej oczyścisz skórę.

Wykonując peeling twarzy również musisz ją najpierw dokładnie oczyścić z pozostałości sebum i kosmetyków. Peeling (zarówno twarzy jak i ciała) powinno się wykonywać minimum raz w tygodniu – dzięki temu skóra będzie stale odświeżona i każdego dnia z łatwością wchłonie wszelkie składniki pielęgnacyjne.

Do złuszczania martwego naskórka na ciele możesz również użyć specjalnej rękawicy, która doskonale poprawia ukrwienie skóry, a ponadto pomaga pozbyć się cellulitu. Pamiętaj, aby wrażliwe obszary na ciele (brzuch, dekolt, ramiona) masować nieco delikatniej – skóra w tych miejscach jest cieńsza i można ją podrażnić.

Doskonałym gadżetem do peelingu ciała i twarzy jest też kamień peelingujący – to produkt, który się nie zużywa, a jego działanie można spotęgować, jeśli na 24 h włożysz go do wybranego żelu pielęgnacyjnego. Wówczas oprócz złuszczania martwych komórek naskórka kamień dostarcza skórze odżywcze składniki zawarte w żelu. Kamień do peelingu ciała jest większy, ten do twarzy niewielki i poręczny.

Po dokładnym peelingu pora na masaż. Dobrze, jeśli masz czas aby robić to codziennie, ale minimum dwa razy w tyg w zupełności wystarczy. Nałóż na skórę wybrany naturalny olejek i delikatnie masuj ciało, dopóki olej się nie wchłonie. Na twarz również możesz stosować olejki – zastąpią one serum do twarzy na noc.

Naturalne olejki do twarzy i ciała można stosować również na włosy i skórę głowy – są one bogactwem witamin, fitosteroli, flawonoidów oraz dobrych kwasów tłuszczowych, czyli zawierają wszystko, czego potrzebuje skóra i włosy, aby je nawilżyć, ujędrnić i przywrócić witalność. Olejki ochraniają też skórę przed niszczeniem i negatywnymi warunkami atmosferycznymi.

Po masażu skóry i po peelingu jest ona niezwykle chłonna i – można rzec – że tylko czeka na to, aby dostarczyć jej kompletu składników wspomagających regenerację. Dlatego warto zakupić odpowiedni balsam, dopasowany do potrzeb ciała (w przypadku twarzy współgrający z rodzajem cery krem) i wcierać go w ciało – nie tylko po zabiegu złuszczania, ale codziennie, lub dwa razy dziennie. Na rynku dostępne są już nie tylko kremy wygładzające i ujędrniające, ale również hamujące procesy starzenia się skóry, zwalczające cellulit, rozbijające tkankę tłuszczową, zmniejszające widoczność rozstępów, wysmuklające ciało. Warto pamiętać że tego typu produkty działają najlepiej, jeśli stosujesz odpowiednią dietę i uprawiasz sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *