Kwasy kosmetyczne – rodzaje i korzyści dla skóry

Pierwsze kwasy kosmetyczne pojawiły się już w latach 90tych. Od tego czasu te substancje przeszły długą drogę – na początku używane tylko w gabinetach kosmetycznych, dziś są dostępne na domowy użytek. czy warto je włączać do pielęgnacji? Jakie korzyści przynosi używanie kwasów na twarz? 

Czym są kwasy kosmetyczne?

Kwasy kosmetyczne, tzw. hydrokwasy to eksfolianty chemiczne, czyli substancje odpowiadające za złuszczanie i odnowę skóry. Kosmetolodzy pozyskują je z  naturalnych źródeł, czyli mleka i owoców. Kwasy stosuje w peelingach, maskach, tonikach i wszelkich kosmetykach o właściwościach złuszczających. Służą do odnowy skóry i pomagają usunąć stare, zalegające warstwy naskórka.

Obecnie spotyka się je coraz częściej w kosmetykach do domowej pielęgnacji skóry. Kwasy możemy podzielić na 3 grupy: kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), kwasy beta-hydroksylowe (kwasy BHA) i kwasy nowej generacji, czyli kwasy poli-hydroksylowe (PHA).

Kwasy AHA w kosmetyce

Najczęściej stosowane w pielęgnacji i najbardziej popularne. Działają złuszczająco bezpośrednio na powierzchnię naskórka. Kwasy AHA mają szereg zalet: pomagają w rozjaśnianiu przebarwień, regulują proces rogowacenia naskórka,  nawet regularnie stosowane wspierają produkcję kolagenu oraz nawilżają skórę. Idealne do niemal do każdej cery: suchej, normalnej, dojrzałej, trądzikowej i z przebarwieniami.Najpopularniejsze kwasy AHA to: kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas azelainowy, kwas jabłkowy.

Kwasy BHA w kosmetyce

Do tej grupy kwasów zaliczamy popularny i dobrze znany  kwas salicylowy. Pozyskuje się go m.in. z kory wierzby, malin, liści brzozy i kwiatów rumianku. Stosowany w warunkach domowych ma działanie bakteriostatyczne, usuwa zrogowaciały naskórek, a dodatkowo przenika przez warstwę sebum, dlatego pozwala na oczyszczanie gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie zmian zapalnych. Idealny do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej i z zaskórnikami.

Kwasy PHA w kosmetyce

Te kwasy są stosunkowo najmłodsze w całym zestawieniu. Kosmetolodzy określają je często jako kwasy nowej generacji. Kwasy PHA są dużo łagodniejsze od kwasów AHA , których nie każdy może używać. Te przeznaczone są przede wszystkim dla skóry wrażliwej, newralgicznej, delikatnej i naczyniowej. Ich stosowanie jest bardzo komfortowe, ponieważ nie powoduje pieczenia, zaczerwienienia, ani inwazyjnego  złuszczania skóry. Pomagają w łagodzeniu podrażnień, poprawiają kondycję skóry, ujędrniają i wzmacniają warstwę lipidową skóry, czyniąc ją odporną na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *