Cellulit – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Sezon letni coraz bliżej, a ty zauważasz, że skóra na udach stała się pofałdowana i grudkowata? Bywa, że nie widać tego gołym okiem, lecz dopiero po ściśnięciu jej w palcach: to oznaka, że na ciele zaczyna tworzyć się cellulit. Czy można go zwalczyć? Jak i dlaczego na naszym ciele tworzy się nieestetyczna, a nieraz bolesna pomarańczowa skórka?

Co to jest cellulit?

Cellulit nazywany jest inaczej „pomarańczową skórką”, ponieważ partie ciała dotknięte ową przypadłością właśnie ją przypominają: są nierówne, pomarszczone i pofałdowane niczym skórka pomarańczy. Struktura skóry staje się grudkowata, lekko pomarszczona oraz włóknista, ponieważ tłuszcz gromadzący się pod skórą nie rozkłada się równomiernie.

Widoczne pod skórą grudki (najczęściej na udach i pośladkach, rzadziej na łydkach oraz barkach) to nadmiernie powiększone komórki tłuszczowe. Ponieważ rozrastają się za mocno – uciskają naczynia krwionośne oraz limfatyczne, które znajdują się w ich otoczeniu. To znacznie zakłóca krążenie w skórze i zakłóca przemianę materii. Oznacza to, ze komórki skóry wolniej i w mniejszym stopniu przyswajają tlen oraz inne odżywcza składniki, oraz nie mają szansy pozbyć się toksyn, te zaś zalegają w tkankach podskórnych. Skóra staje się nierówna, pofałdowana i pozbijana w (często) bolesne grudki. Na początku, czyli w pierwszych fazach pojawiania sie cellulitu grudki są widoczne tylko po ściśnięciu skóry między palcami. Później – przy bardziej zaawansowanym stadium cellulitu – widać je gdy stoimy.

Cellulit jest (niestety) przypadłością kobiet. To w ich ciałach grudki tłuszczu odkładają się i tworzą puste przestrzenie, w których gromadzi się woda oraz zbędne produkty przemiany materii kolejnym etapem jest obrzęk skóry, który zaburza jej ukrwienie.

Jak powstaje cellulit na skórze – przyczyny

  • Nieodpowiednia dieta obfitująca w cukry proste i nadmiar soli.
  • Brak ruchu i siedzący tryb życia.
  • Hormony, czyli przewaga estrogenów oraz niedobór progesteronu w organizmie.
  • Problemy z krążeniem.
  • Nieodpowiednia odzież (zbyt obcisłe ubrania).
  • Wady postawy, które mogą zaburzać krążenie krwi w nogach.
  • Palenie papierosów.

Rodzaje cellulitu – jak określić jego stopień?

  1. Pierwszy stopień (pierwsza faza cellulitu) – to jego najłagodniejsza forma, która jest najprostsza do zwalczenia. Nie jest on jeszcze widoczny, chyba ze ściśniemy w palcach skórę na brzuchu, udach lub pośladkach. Wówczas widać, że skóra robi się lekko grudkowata.
  2. Drugi stopień (druga faza cellulitu) – również nie jest widoczna, dopóki nie ściśniemy skóry, jednak zgrubienia na jej powierzchni są wyraźniejsze a niekiedy mogą powodować lekki ból.
  3. Trzeci stopień (trzecia faza cellulitu) – jest już widoczny gołym okiem, bez ściskania skóry, jednak grudki nie są bardzo wyraźne, a skóra nie jest jeszcze zbyt mocno pomarszczona.
  4. Czwarty stopień (czwarta faza cellulitu) – jest najbardziej widoczna, zaawansowana i bolesna. Grudki są duże i łatwo wyczuwalne pod skórą i bardzo bolą nawet przy lekkim dotyku.

Jak zwalczać cellulit?

Walkę z pomarańczową skórką należy rozpocząć jak najwcześniej, czyli w momencie, gdy jest on w pierwszej lub drugiej fazie. Im wcześniej zaczniesz wprowadzając drobne zmiany i rozpoczniesz specjalną antycellulitową pielęgnację, tym szybciej pozbędziesz się pomarańczowej skórki.

Najważniejszą rzeczą w takiej pielęgnacji jest pobudzenie krążenia pod skórą, rozbijanie grudek tłuszczu i usprawnienie procesów prowadzących do przemiany materii w skórze.

Organizm należy oczyścić z zatrzymującej się w tych rejonach wody. Jej nadmiar nie sprzyja bowiem zdrowiu skóry. Najlepszym sposobem na pobudzenie komórek i zwiększenie ukrwienia jest ruch. Uprawiaj sport, spaceruj, korzystaj ze skakanki lub orbitreka, zapisz się na basen.

W diecie ogranicz spożywanie soli i cukrów prostych. Warto pamiętać, ze sód również przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, to zaś prowadzi do obrzęków w newralgicznych partiach ciała.

Aby poprawić ukrwienie, rozbić grudki tłuszczu i wzmocnić sprężystość skóry warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, przeznaczone do redukcji pomarańczowej skórki. Najważniejszym ich składnikiem jest kofeina, wyciąg z bluszczu, ekstrakt z grejpfruta lub morskie minerały oraz algi. Ważnym elementem walki z cellulitem jest masaż, z udziałem odpowiedniego naturalnego olejku (np. kokosowego). Masaż możesz wykonać dłonią, szorstką rękawicą lub specjalnym przyrządem rozbijającym tkankę tłuszczową. Coraz większym powodzeniem z walce z cellulitem cieszy się masaż bańką chińską, który możesz wykonać zarówno w specjalistycznym gabinecie odnowy, jak i w domu. Cellulit zredukuje również naprzemienny ciepły i zimny prysznic powinien on trwać kilka minut.

W walce z cellulitem należy uzbroić się w cierpliwość: bywa, że potrzeba kilku miesięcy, aby efekt pomarańczowej skórki zelżał. Warto pamiętać, ze bez odpowiedniej diety i wzmożonej aktywności fizycznej niestety nie wygramy z nim wojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *