Czy wiesz, że na trądzik różowaty cierpi około 10% populacji? Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skóry, czyli jasną i podatną na oparzenia słoneczne cerą. Jeżeli i ty masz taki rodzaj karnacji, to sprawdź, czego się wystrzegać, jakie mogą być objawy i jak poradzić się z tą chorobą skóry.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób, które mają skórę naczyniową. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry będą reakcją na różne czynniki zewnętrzne. Następnie pojawiają się rozszerzone naczynka, grudki, krostki i przerost gruczołów łojowych na nosie (ta ostatnia oznaka pojawia się przeważnie u mężczyzn). Trądzik różowaty o wiele częściej występuje u kobiet, ale u mężczyzn ma cięższy przebieg. Chora skóra wymaga leczenia dermatologicznego i specjalistycznej pielęgnacji. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, może dojść do zaostrzenia się choroby.
Co wywołuje trądzik różowaty?
Jeżeli cierpisz na trądzik różowaty lub możesz na niego zachorować, to powinnaś zastosować się do następujących zasad:
- używaj odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych;
- nie korzystaj z sauny i unikaj sytuacji, w których naraziłabyś skórę na gwałtowne zmiany temperatury;
- nie spożywaj gorących napojów i potraw oraz ostrych przypraw;
- z diety wyeliminuj kawę, alkohol i papierosy;
- zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku;
- nie używaj kosmetyków z alkoholem i ściernym drobinkami.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Odpowiednia pielęgnacja powinna hamować trądzik i łagodzić zaczerwienioną skórę. Do oczyszczania skóry naczyniowej warto wybrać kosmetyki w kwasem azelainowym oraz zabiegi dezinkrustacji lub infuzji tlenowej. Najlepsze jednak efekty przyniesie usunięcie podstawowej przyczyny trądziku różowatego, czyli popękanych naczynek krwionośnych. Skutecznymi zabiegami redukującymi ten problem są fototerapia IPL i termoliza. Pierwszy z nich oddziałuje na barwnik zawarty w krwi. Dzięki wzrostowi temperatury dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego i usunięcia resztek niedoskonałości z organizmu. Drugi zabieg, termoliza, polega na zniszczeniu czerwonych pajączków za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości.
Dodaj komentarz