Jak działa szampon micelarny? Rodzaje i skład

Szampon micelarny zawiera mikroskopijne cząsteczki zwane micelami. Micele wychwytują tłuszcz i łączą się z wodą, dzięki czemu przyciągają zabrudzenia i zamykają w sobie. Podczas spłukiwania micele wraz z zabrudzeniami są usuwane z powierzchni włosów. Co ważne, micele nie naruszają warstwy hydrolipidowej włosów i skóry głowy. Jak działa szampon micelarny i dla kogo jest przeznaczony? Jaki szampon micelarny wybrać – jakie są ich rodzaje i jaki powinien być jego skład? Jakie różnice dzielą szampon micelarny i klasyczne szampony oczyszczające?

Jak działa szampon micelarny?

Szampon micelarny oczyszcza nie tylko włosy, lecz także skórę głowy, której przywraca fizjologiczną równowagę. Chroni naturalne pH skalpu i zapewnia jej niezbędny poziom nawilżenia oraz minimalizuje ryzyko podrażnień po umyciu.

Szampon micelarny – dla kogo?

Szampon micelarny polecany jest przede wszystkich osobom, które mają cienkie, delikatne i nieelastyczne włosy. Sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień, przesuszeń i pieczenia. Szampon micelarny to dobry sposób na świąd skóry głowy po kontakcie z klasycznymi szamponami oraz uczulenie na SLS lub SLES.

Szampon micelarny – jaki wybrać? Rodzaje i skład

Mamy do wyboru kilka rodzajów szamponów micelarnych. W drogeriach można dostać produkty pochodzenia naturalnego/ roślinnego i wzbogacone o wzmacniacze zapachowe. Równolegle istnieją szampony micelarne przeznaczone dla dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa na detergenty.

Szampon micelarny zawiera nie tylko micele, lecz także składniki pomocnicze. Z tego powodu zanim wybierzemy konkretny produkt, powinniśmy przeanalizować jego skład. Szampon micelarny może zawierać:

  • wyciągi z roślin (na przykład z lnu lub z korzenia amerykańskiej lilii wodnej) oraz alantoinę i betainę, które normalizują reaktywność skóry głowy;
  • pantenol i prowitaminę B5 o działaniu kojąco-nawilżającym;
  • mieszaninę alkoholi lanolinowych (lanolin alcohol), czyli emolient otrzymywany z lanoliny, który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z włosów i odpowiednio je nawilża;
  • pirokton olaminy – łagodzi swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry głowy i inne dolegliwości;
  • wyciąg z liści aloesu, który nawilża, regeneruje oraz pielęgnuje skórę głowy i włosy;
  • starynian glicerolu SE – rewitalizuje, przywraca włosom gładką strukturę i poprawia ich elastyczność.

Szampon micelarny i szampony oczyszczające – różnice

Szampon micelarny zawiera micele, czyli cząsteczki, które połączywszy się z wodą i tłuszczem, delikatnie usuwają zabrudzenia z włosów i skóry głowy. Ten proces nie przyczynia się do wysuszania skóry głowy ani do utraty naturalnie występujących we włosach lipidów. Z tego powodu szampon micelarny można stosować codziennie.

Klasyczne szampony oczyszczające także usuwają zabrudzenia z włosów i skóry głowy. Niektóre z nich mają silne działanie i służą do głębokiego oczyszczania. Stosuje się je zwykle raz na tydzień w celu zdjęcia z włosów warstwy silikonów i innych substancji, które znajdują się w kosmetykach do włosów. Ponadto otwierają łuski włosów, dlatego są stosowane przed zabiegiem regeneracji i nawilżania włosów (za pomocą masek, silnych odżywek i ampułek do włosów) lub bezpośrednio przed koloryzacją. Dzięki temu substancje odżywcze są lepiej przyswajalne przez włosy. Co więcej, niektóre szampony oczyszczające zawierają substancje chelatujące wzbogacone o sole sodowe, dlatego zmiękczają wodę, eliminują jony metali i wiążą minerały znajdujące się twardej wodzie. Szampony micelarne takich właściwości nie mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *