Popękane i suche pięty nie są tylko problemem estetycznym. Równie dobrze mogą okazać się schorzeniem, z którym jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Jeżeli i ciebie dotyczy ten problem, sprawdź, jak dbać o pięty i jakimi domowymi sposobami zaradzić pękaniu naskórka.
Dlaczego pięty pękają?
Przyczyną pękania pięt jest rogowacenie naskórka, co sprzyja powstawaniu szczelin sięgających aż do skóry właściwej. W dalszej kolejności powoduje to ból i dyskomfort przy chodzeniu. Niektóre spękania mogą być tak głębokie, że dojdzie do krwawienia. Rany będą z kolei stanowić drogę dla drobnoustrojów, które mogą prowadzić do zakażenia. Innymi przyczynami, które powodują pękanie pięt, jest chodzenie boso lub w nieodpowiednim obuwiu oraz nieprawidłowa higiena stóp. Czynniki chorobotwórcze również mogą doprowadzić do powstania szczelin w naskórku. Mogą wywołać je: awitaminoza, otyłość, cukrzyca, łuszczyca lub niedoczynność tarczycy.
Jak wyleczyć pękające pięty?
Jeżeli pękanie naskórka wywołały czynniki chorobotwórcze, to najpierw powinnaś udać się do lekarza. Następnie zajmij się kondycją pięt. Pomoże ci w tym dermatolog, kosmetyczka lub podolog. Dobrymi zabiegami wygładzającymi pięty jest użycie frezarki lub zastosowanie maski parafinowej. Całkowite efekty uzyskuje się po serii zabiegów; każdy z nich zakończony jest nałożeniem maści leczniczej.
Domowe sposoby na pękające pięty
Jeśli pękanie naskórka nie zostało wywołane przez choroby, to o pięty możesz samodzielnie zadbać w domu. Najważniejsze jest regularne mycie stóp i moczenie ich przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki temu naskórek stanie się miękki i łatwiejszy do usunięcia, a odżywcze składniki będą się lepiej wchłaniały. Do wody możesz dodać również sól, oliwę lub zioła. Najlepiej nadadzą się napary z siemienia lnianego, rumianku lub kozieradki. Następnie należy złuszczyć zgrubiały naskórek za pomocą tarki, pumeksu lub peelingów chemicznych.
Jak zapobiegać pękaniu pięt?
Pękanie pięt można oczywiście wyleczyć, lecz jest to długotrwały proces. Z tego powodu o wiele lepiej wprowadzić działania profilaktyczne, które powinny obejmować moczenie stóp, usuwanie zrogowaciałego naskórka i używanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Produkty muszą być bogate w witaminy, składniki nawilżające i regenerujące. Należy też pamiętać o noszeniu odpowiedniego obuwia, dopasowanego do pory roku i panujących warunków atmosferycznych.
Dodaj komentarz