Jak zadbać o piękna i zdrowe paznokcie?

Piękne i zdrowe paznokcie z pewnością nadają blask naszej urodzie. Jednak często dłonie narażone są na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że paznokcie się łamią i kruszą. Jak prawidłowo o nie zadbać? Poznaj kilka sposobów, które pomogą ci cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami.

Jakie są przyczyny łamania się paznokci?

Łamliwe paznokcie to nie przypadek. Za ich słaby stan często odpowiada podłoże genetyczne lub niewłaściwa dieta, uboga w cynk i żelazo. Na łamliwe paznokcie wpływają również inne czynniki w tym m.in.:

  • stosowanie zmywaczy z acetonem,
  • drastyczne zmiany temperatury,
  • suche powietrze,
  • niewłaściwy sposób piłowania paznokci,
  • długie moczenie paznokci w wodzie.

Ponadto podczas sprzątania warto nałożyć ochronne rękawice, gdyż styczność z rozmaitymi detergentami może negatywnie wpłynąć na nasze paznokcie.

Cztery metody na zdrowe paznokcie

Jeśli chcesz posiadać piękne i zdrowe paznokcie, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie metody:

Dieta – to najważniejszy sposób, by zatroszczyć się problematyczne paznokcie. Wzbogać swoje posiłki szczególnie w takie witaminy jak: A, B1, B2, B3, B9 i E. Nie zapominaj o wapnie, fosforze żelazie oraz cynku. Dodaj także do potraw siemię lniane. Jeśli chodzi o napoje, to staraj się pić  wodę, a także skrzyp polny, który skutecznie wzmocni twoje paznokcie. Skrzyp można również przyjmować w tabletkach, jednak należy pamiętać, że w nadmiernych może wypłukiwać z organizmu witaminę B1. Ponadto możesz bez obaw dołączyć do diety owoce w tym m.in.: banany, pomarańczy czy grejpfruty.

Nawilżanie – to kolejna równie istotna metoda, która gwarantuje zdrowe paznokcie. Możesz jak najczęściej nakładać na dłonie, który również odżywi twoje paznokcie. Doskonałym pomysłem będzie zastosowanie olejów, dzięki którymi nawilżysz paznokcie. Należą do nich: olej arganowy, olej rycynowy, olej kokosowy, olej migdałowy czy olej jojoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *