Najlepsze  kosmetyki przeciwsłoneczne na lato – ja je mądrze wybrać? 

Nadchodzące lato – jak każde poprzednie – trzeba powitać z dobrym kremem z filtrem, zapewniającym ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. W dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka podpowiedzi, jakie kosmetyki przeciwsłoneczne warto wybrać latem i czego w nich szukać, aby twoje opalanie było bezpieczne. 

Dlaczego w ogóle należy stosować ochronę przeciwsłoneczną?

Słońce to największy wróg skóry. Nie tylko przyspiesza starzenie, ale jest powodem nowotworów. Nasza skóra jest narażona na trzy rodzaje promieniowania UV: promieniowanie UVA, UVB i UVC. Jeśli nie chcesz jej podrażnić, zniszczyć i spowodować nieodwracalnych szkód w głębszych warstwach skóry – powinnaś korzystać ze słońca w odpowiedni sposób i nie narażać skóry na negatywne skutki działania promieniowania UV.

Rodzaje promieniowania UV i ich działanie na skórę

UVC –  zatrzymywane przez warstwę ozonową, jest najmniej szkodliwe dla skóry.

UVB – promieniowanie UVB to takie, które tworzy na naszym ciele upragnioną opaleniznę, ale również powoduje ono oparzenia słoneczne, pieprzyki, piegi, przebarwienia i trudne do usunięcia plamy. To również promieniowanie UVB może przyczyniać się do rozwoju zaćmy gdy wystawiamy oczy na długotrwałą ekspozycję na słońce.

UVA – promieniowanie UVA nie jest tak „odczuwalne” w skutkach, jak promieniowanie UVB: nie powoduje poparzeń i podrażnień skóry, ale niestety sprzyja powstawaniu wolnych rodników, zmian nowotworowych, rozkładowi kolagenu, uszkadzaniu komórek i fotostarzeniu. Z promieniowaniem UVA mamy do czynienia przez cały rok, nawet zimą, gdy słońca wydaje się być mało. UVA przenika też przez ubranie, szyby samochodów, warstwę chmur.

Kodeks bezpiecznego opalania, czyli jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

  • nie przebywaj na słońcu w godzinach najsilniejszego promieniowania UV (11:00- 15:00);
  • stosuj kremy ochronne z filtrami UV, które zapewniają ochronę przed dwoma rodzajami promieniowania – UVA i UVB;
  • na plaży stosuj najwyższe filtry ochronne,czyli między 30 a 50 SPF;
  • kremuj się kosmetykami do opalania co około 2 godziny;
  • zabezpiecz znamiona i pieprzyki;
  • osłaniaj głowę kapeluszem;
  • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami ochronnymi, by chronić oczy na słońcu i w upalne dni pij dużo wody;
  • opalaj się stopniowo, codziennie po trochu,  nie przebywaj na słońcu przez długie godziny;
  • nie stosuj przeterminowanych kosmetyków przeciwsłonecznych;
  • stosuj dietę bogatą w antyoksydanty.

Dobry krem do opalania z filtrami UVA/UVB – na co zwracać uwagę?

  • sprawdź rodzaj filtrów (chemiczne, mineralne);
  • przeczytaj przed jakim typem promieniowania chroni krem;
  • sprawdź czy zawiera antyoksydanty;
  • przeczytaj czy ma bezpieczny, naturalny skład.

Większość kremów przeciwsłonecznych ma specjalne oznaczenie, które informuje, ile wynosi wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej znajdujący się w kremie: SPF, czyli Sun Protection Factor określa, w jakim stopniu krem chroni skórę przed UVB. SPF nie informuje jednak, w jakim stopniu krem chroni skórę przed promieniowaniem UVA. Dlatego oznaczenie UVA jest zaznaczone kółeczkiem – warto wiedzieć, że ochrona UVA wynosi ok. 1/3 faktora SPF. Np. przy SPF 30, współczynnik ochrony przed UVA będzie wynosił jedynie 10. Na szczęście obecnie wiele kosmetyków przeciwsłonecznych ma na opakowaniach dodatkowo oznaczenia IPD lub PPD (PA), które oznacza poziom ochrony przed UVA.

Co oznacza skrót PA+?

PA to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Im więcej plusóœ w oznaczeniu, tym silniejsza ochrona przed UVA.

Co oznacza skrót SPF? 

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik, który określa, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu po nałożeniu danego preparatu i w porównaniu do czasu pobytu na słońcu bez ochrony skóry: np. bez zastosowania filtra poparzenie u danej osoby pojawi się po 20 minutach, zaś po użyciu kremu z filtrem SPF 15, czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut (5 godzin).

Filtry przeciwsłoneczne – chemiczne czy mineralne?

Istnieją dwie podstawowe grupy filtrów:

Filtry mineralne, które uznaje się za bezpieczniejsze dla zdrowia;  to dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide), zapewniający ochronę przed promieniowaniem UVB oraz tlenek cynku (Zinc Oxide), który zapewnia pełen zakres ochrony również wobec promieniowania UVA. Najskuteczniejsze kremy przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi zawierają w składzie zarówno dwutlenek tytanu, jak i tlenek cynku.

Uznaje się je za łagodne i bezpieczne dla skóry; to substancje dobrze tolerowane, gdyż nie powodują reakcji alergicznych i podrażnień. Ich stosowanie zaleca się w kosmetykach ochronnych dla dzieci i osób z bardzo wrażliwą skórą.

Filtry chemiczne są łatwiejsze w aplikacji, nie bielą skóry, dobrze się rozprowadzają, większość z nich wykazuje się pełnym zakresem ochrony przeciwsłonecznej oraz dużą stabilnością. Ich stosowanie jest bezpieczne, pod warunkiem, że wybierzemy kosmetyk z dobrym składem. Na rynku dostępne są kosmetyki z tzw. filtrami przenikającymi, które mogą mieć działanie estrogenne, bardzo szkodliwe dla organizmu. Takich filtrów unikamy, podobnie jak filtrów niestabilnych, które szybko przestają chronić naszą skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV.

Filtry chemiczne uznane za bezpieczne:

Ethylhexyl Salicylate (Octisalate, Octyl salicylate, EHS, Escalol 587)
Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (Uvinul A Plus)
Diethylhexyl Butamido Triazone (Uvasorb HEB) – chroni przed UVA i UVB
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (inne nazwy: Tinosorb S, Escalol S, Bemotrinizol)
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (inosorb M, Biscotrizole, Milestab 360) chroni przed UVA oraz UVB.
Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid ( Mexoryl SX,  Ecamsule).
Drometrizole trisiloxane (inne nazwy: Mexotyl XL, Examsule)
Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate (Neo Heliopan AP, Bisdisulizole disodium)
Ethylhexyl Triazone (Uvinul T 150, EHT, Octyltriazone)

Filtry chemiczne, których należy unikać:

Ethylhexyl Methoxycinnamate (inne nazwy tego filtra: Octyl Methoxycinnamate, Octinoxate, OMC, EHMC, Escalol 557, Parsol MCX, Eusolex 2292, Tinosorb OMC, Uvinul MC80)

Benzophenone-3  (znany też jako: Oxybenzone, BP3, Uvinul M40, Eusolex 4360, Escalol 567 oraz Benzophenone-4 /Sulisobenzone)

Homosalate (HMS, Homomethyl Salicylate)

4- Methylbenzylidene Camphor

Octyl Dimethyl PABA  (inne nazwy: Ethylexyl Dimethyl PABA, EHDP, Escalol 507, OD-PABA)

Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)

Octocrylene (Uvinul N-539, OCR, Eusolex OCR)

Naturalne kosmetyki przeciwsłoneczne na lato 

To przede wszystkim te, które zawierają filtry mineralne. Ich składy INCI są łagodne dla skóry, nie zawierają kontrowersyjnych substancji takich jak filtry przenikające, donory formaldehydu i parafina. W kilku z nich znajdziesz filtry chemiczne, które uznaje się za bezpieczne dla zdrowia i łagodne dla skóry.

Substancjami, których należy unikać w składzie kosmetyków przeciwsłonecznych są donory formaldehydu, alergeny, barwniki, syntetyczne substancje zapachowe i PEG-i. Osoby z wrażliwą skórą muszą unikać ponadto alkoholu, który może przesuszać i podrażniać skórę. W kremach przeciwsłonecznych nie powinno być też dodatku olejków eterycznych o właściwościach fotouczulających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *