Jak używać olejków do cery z wypryskami, zaskórnikami i przesuszonej?

Oleje są bardzo popularne do pielęgnacji cery. Można dopasować je do jej rodzaju i potrzeb, działają natychmiast i przynoszą zaskakująco dobre efekty. Niestety zdarza się też tak, że oleje mogą powodować niedoskonałości na skórze. Sprawdź, kiedy olejki wywołują zaskórniki i wypryski oraz powodują przesuszenie cery.

Jak działają oleje?

Oleje mają silne działanie powlekające. Jednak nie zawsze to oznacza, że mają właściwości komedogenne, czyli zapychające pory skóry i powodujące zaskórniki. Oleje stanowią okluzję, czyli warstwę chroniącą skórę przed szkodliwymi czynnikami. Ta sama olejowa otoczka może również obciążać cerę mniej lub bardziej i wywoływać wiele niedoskonałości.

Niestety cząsteczki olejów nie wnikają w głąb skóry. Aby składniki w nich zawarte mogły zadziałać na skórę od środka, należy wtłoczyć je w specjalne substancje, nazywane nośnikami. Dlatego oleje powinny służyć tylko do pielęgnacji zewnętrznej i ochrony przed naciskiem, tarciem lub czynnikami uszkadzającymi naskórek.

Jak wygląda kuracja olejowa?

Oleje są bardzo pomocne w pielęgnacji cery, lecz w ich stosowaniu trzeba mieć duże doświadczenie. Jednak skuteczne są tylko w połączeniu z innymi produktami nawilżającymi. W innych przypadkach oleje powodują skórne problemy, np. trądzik, atopie. Jeżeli na swojej cerze odczuwasz suchość lub są trudności z utrzymaniem odpowiedniej ilości wody w naskórku, to nie poleca się stosować olejków do natłuszczania i nawilżania twarzy lub ciała. Oczywiście rozsądnie dawkowany kosmetyk okluzyjny może ograniczyć stany zapalne i łagodzić podrażnienia.

Jak stosować oleje?

Jeżeli chcesz mieć jakikolwiek pożytek z olejku, to stosuj go wraz z produktami wysychającymi. Tak więc kosmetyk o lekkiej konsystencji można dociążyć przy zwiększeniu tłuszczów (olejków) w pielęgnacji. Mają one właściwości ochronne, kojące, zwiększające ilość wody w naskórku i łagodzące działanie zbyt mocno oczyszczających kosmetyków do mycia twarzy. Dodatkowo oleje pomagają oczyścić cerę z nadmiaru sebum, bo jak wiadomo, olej usuwa olej lub inny tłuszcz.

Kiedy olejki mogą zaszkodzić cerze?

Olejki jako produkty powlekające mogą zaszkodzić skórze w następujący sposób:

  • zatkanie gruczołów łojowych;
  • zaburzenie prawidłowego przemieszczania się wody w naskórku;
  • zaburza działania innych kosmetyków pielęgnacyjnych;
  • wywoływanie alergii i podrażnień;
  • odwodnienie skóry;
  • przeciążenie skóry;
  • duże zanieczyszczenie naskórka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *