Sposoby na przedłużenie trwałości cieni do powiek. Jak działa baza pod cienie?

Baza pod cienie nie należy do najpopularniejszych kosmetyków, mimo że ma wiele zastosowań. Większość kobiet stosuje ją w celu utrwalenia makijażu oka, ale baza pod cienie pełni jeszcze inne funkcje. Jak działa baza pod cienie, jak ją stosować i jaką wybrać?

Jak działa baza pod cienie?

 • Utrwala makijaż
  Baza pod cienie to kosmetyk doceniany przez kobiety z tłustą powieką. W ich przypadku cień utrzymuje się bardzo krótko, a kreski rozmazują się. Winę za ten stan rzeczy ponosi sebum, które jest produkowane w nadmiernej ilości.
  Baza pod cienie utrwala makijaż w przypadku nie tylko tłustej cery, lecz także gromadzenia się cieni w załamaniach powieki. To dobre rozwiązanie na całonocną imprezę bądź gdy jest bardzo gorąco lub wietrznie.
 • Wyrównuje koloryt skóry
  Baza pod cienie nie tylko utrwala cień, lecz także wyrównuje koloryt skóry. Dzięki niej możemy uzyskać taki kolor cienia, jaki widzimy na jego opakowaniu, co jest bardzo ważne w przypadku bardzo ciemnej lub jasnej karnacji. Ponadto baza pod cienie zmniejsza widoczność przebarwień, żyłek i naczynek oraz pogłębia kolor cieni i eyelinera.
 • Ułatwia rozprowadzanie kosmetyków
  Baza pod cienie ułatwia rozprowadzenie cieni na powierzchni powieki. Dzięki niej cienie nie kruszą się, nie sypią i lepiej do niej przylegają. Cień zaaplikowany na bazę rozprowadza się równomiernie i nie gromadzi w załamaniach powieki.
  Niektóre bazy pod cienie zawierają drobinki lub działają rozświetlająco, co może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Baza pod cienie – jak ją stosować?

Aplikacja bazy pod cienie jest bardzo łatwa – większość z nich znajduje się w słoiczkach i jest dostępna w formie żelu lub kremu, dlatego wystarczy nabrać optymalną ilość na palec i rozsmarować równomiernie na powiece. Jeżeli produkt gromadzi się w jej załamaniu, to oznacza, że albo nałożyłyśmy go za dużo, albo jest niskiej jakości.

Nakładanie bazy pod cienie należy zacząć od linii brwi, następnie rozsmarowujemy ją na całej powiece. Jeżeli kosmetyk rozprowadza się opornie, można go najpierw delikatnie rozgrzać między palcami. Niektóre bazy pod cienie są zakończone aplikatorem; ich aplikacja jest jeszcze łatwiejsza – wystarczy umieścić kosmetyk bezpośrednio na powiece. Jeżeli baza ma formę pudru, można ją nakładać tak jak cień, czyli za pomocą pędzelka.

Po nałożeniu bazy, a przed aplikacją cieni należy zrobić minutę przerwy.

Trwałość bazy pod cienie, a tym samym cienia, wydłuży się, gdy delikatnie przypudrujemy bazę. W tym celu wystarczy nałożyć bazę pod cienie, odczekać około minuty, zaaplikować puder i wreszcie – cień.

Baza pod cienie – jaką wybrać?

Wybór bazy pod cienie do powiek nie jest tak skomplikowany jak dobór podkładu lub pudru – wystarczy wybrać taką, której odcień stapia się z kolorem powieki. Niektóre bazy dostosowują się do karnacji, a tym samym nie pozostawiają efektu maski, co jest ich niewątpliwym atutem.

Ponadto dobra baza pod cienie przedłuża trwałość cieni, najlepiej przez kilkanaście godzin i nawet w przypadku tłustej powieki. Zapobiega rolowaniu się cienia i gromadzeniu się go w załamaniach powieki. Warto wybierać bazy, które podkreślają kolor cienia do powiek i są wyposażone w aplikator, ponieważ takie są najbardziej higieniczne.

Niektóre kobiety cenią bezzapachowe bazy pod cienie, inne wręcz przeciwnie. Podobnie jest z drobinkami rozświetlającymi, które mogą być zarówno zaletą kosmetyku, jak i jego wadą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *