Światło IPL rozwiązuje wiele problemów skórnych, między innymi niweluje zmarszczki, rumień i trądzik, usuwa nadmierne owłosienie, zamyka popękane naczynka oraz rozjaśnia przebarwienia. Na czym polega metoda IPL, dla kogo jest przeznaczona i jakie są przeciwwskazania do jej zastosowania?
Na czym polega metoda IPL?
IPL (Intensive Pulse Light) to metoda z wykorzystaniem urządzenia IPL, które emituje szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych. Te ostatnie, dzięki niejednakowej długości, mogą być pochłaniane przez różne substancje, które absorbują światło o określonej długości i zmieniają je w energię cieplną. W efekcie działania fal świetlnych zostają uszkodzone tylko te tkanki, które zawierają określone substancje, podczas gdy tkanki sąsiednie pozostają bez zmian.
Zabiegi IPL są przeprowadzane przy użyciu specjalnej głowicy. Na jej końcówkę nakłada się określony filtr, dzięki któremu lampy ksenonowe emitują fale świetlne o pożądanej długości. Tę ostatnią należy dopasować do rodzaju zmian i typu skóry.
Dla kogo są przeznaczone zabiegi IPL?
Zabiegi wykorzystujące światło IPL mogą być przeprowadzane wyłącznie w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Aby im się poddać, należy mieć ukończone 25 lat. Najlepsze efekty uzyskuje się na skórze jasnej bez nadmiernego łojotoku.
Przeciwwskazania do IPL:
- nadwrażliwość na terapię światłem wysokiej mocy;
- zażywanie leków światłouczulających i substancji podnoszących poziom ukrwienia skóry, na przykład alkoholu;
- zmiany nowotworowe, które na skutek impulsów świetlnych mogłyby zacząć się powiększać;
- ciąża i menstruacja (szkodliwość zabiegu nie została potwierdzona).
IPL jako sposób depilacji
IPL jest wykorzystywane także w celu depilacji. Światło emitowane przez głowicę urządzenia IPL oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach, a konkretnie rozgrzewa go do tego stopnia, że mieszek włosowy wraz z cebulką zostają zniszczone. Aby zabieg był skuteczny, włos musi znajdować się w fazie anagenu, czyli wzrostu. Stosunkowo trwały efekt depilacji można uzyskać dopiero po kilku zabiegach. Niewykluczone, że po roku lub dwóch włoski zaczną odrastać, z tym że będą rosły wolniej i miały jaśniejszy kolor. W takim wypadku można wykonać zabieg przypominający.
Dodaj komentarz