Stopy dźwigają ciężar całego ciała. Są narażone na otarcia, uszkodzenia skóry i paznokci, odciski. Aby temu zapobiec, nie wystarczy regularne peelingowanie i nawilżanie pięt i palców. Bardzo cenny dla zdrowia i wyglądu jest masaż stóp. Nie dość, że dba o kondycję tej części ciała, to do tego doskonale relaksuje i odpręża.
Jak przygotować się do masażu stóp?
Przed masażem warto zanurzyć stopy w ciepłej wodzie. Aby uzyskać lepsze efekty, można dolać kilka kropel olejku aromatycznego lub wsypać sól. Takie składniki pomogą lepiej zadbać o skórę, odprężyć się i odpocząć. Po skończonej kąpieli stopy należy dokładnie osuszyć, położyć się i rozluźnić ciało. Nogę, którą będziemy masować, należy przykryć w celu zachowania odpowiedniej temperatury.
Do zrobienia masażu używa się olejku lub balsamu do ciała; świetnie sprawdzą się również kosmetyki z peelingiem w postaci niewielkich składników złuszczających. Produkty zapewnią poślizg dłoniom, dostarczą skórze odżywczych substancji i złuszczą martwe komórki naskórka, pozostawiając pięty i palce gładkie.
Masaż stóp krok po kroku
W masażu stóp bardzo ważna jest stosowana technika. Palcami obu rąk należy zrobić masaż zewnętrznej części stopy, a przy pomocy kciuków – strony wewnętrznej. W pierwszej kolejności powinny być wymasowane miękkie części stopy.
Dłoniami zwilżonymi olejkiem lub balsamem należy dokładnie wymasować początkową część podudzia. Nacisk na tę część ciała należy stopniowo zwiększać. Potem trzeba przejść do wymasowania poszczególnych palców z zastosowaniem kolistych ruchów. Na końcu palce „wyciągamy” ze stóp.
Kolejnym etapem jest masaż śródstopia i masaż podeszwy. Stopę przytrzymuje się ręką, chwytając za grzbiet. Kciukiem wykonuje się koliste ruchy, zaczynając od śródstopia, a kończąc na guzie piętowym. Potem ruchy te wykonuje się w przeciwnym kierunku, czyli od kłębu dużego do małych palców. Na zakończenie masażu należy wykonać ruchy przypominające głaskanie dłonią powierzchni stopy.
Bardzo ważny jest masaż ścięgna Achillesa. Należy chwycić je pomiędzy kciuk a palec wskazujący, a następnie głaskać ku górze lub masować opuszkami palców obu rąk.
Techniki masażu stóp
- Głaskanie – rozpoczyna masaż i polega na delikatnych i wygładzających ruchach. Wykonuje się je dłoniową częścią ręki w kierunku serca. Zadaniem głaskania jest uspokojenie układu nerwowego, zmniejszenie napięcia i rozluźnienie.
- Rozcieranie – czyli ruchy koliste i posuwiste, które stosuje się przy pracy z mięśniami. Wykonuje się je opuszkami palców wskazującego i serdecznego oraz kciukiem. Takie ruchy rozluźniają mięśnie śródstopia; dzięki nim temperatura tkanek może wzrosnąć nawet o 5ºC.
- Ugniatanie – ma na celu wymasowanie głębszych struktur ciała. Są to przede wszystkim pojedyncze mięśnie i poszczególne ich grupy. Tę technikę wykonuje się jedną ręką lub oburącz za pomocą opuszek palców.
Masaż stóp – korzyści
Bardzo dużo korzyści płynie z masażu stóp. Są to między innymi:
- prawidłowe funkcjonowanie innych narządów ciała,
- leczenie niewielkich schorzeń,
- zmniejszenie stresu,
- zapewnienie relaksu,
- poprawienie krążenia,
- regulacja procesów trawiennych,
- poprawa kondycji skóry.
Masaż stóp nie może być jednak wykonywany w przypadku chorób skóry, skaleczeń i obrzęków. Jeżeli podczas masażu pojawi się ból, to zabieg należy przerwać. Należy to zrobić wtedy, gdy ból pojawia się w okolicach łydki – może to świadczyć o zakrzepach.
Dodaj komentarz