Kosmetyki z kwasem alfa-liponowym: jak (i czy) odmładzają skórę?

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest popularny przede wszystkim wśród pań, które interesują się składnikami odmładzającymi w kremach i suplementach. Jest on znany ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, dlatego bywa składnikiem kosmetyków i często wydawany jest w postaci suplementów, ale nie tylko… Czy jest skuteczny? Jak działa kwas alfa-liponowy (ALA) i dlaczego warto postawić na preparaty pielęgnujące lub suplementację, w której główną rolę odgrywa kwas alfa-liponowy?

Co to jest kwas alfa-liponowy?

INCI Alpha Lipoic Acid

Kwas alfa-liponowy (lipoic acid) – to składnik naturalnego pochodzenia, występujący w komórkach żywych organizmów (roślinnych i zwierzęcych), a także w komórkach człowieka. Jego biosynteza zachodzi w mitochondriach, będących 'fabryką’ energii. Kwas alfa-liponowy to składnik odgrywający bardzo istotną rolę w procesach metabolizmu i oddychania komórkowego: usprawnia on reakcje energetyczne zachodzące w komórkach skóry.

Kwas alfa liponowy to wyjątkowa substancja: znany jest z tego, że regeneruje uszkodzone struktury DNA, lipidów i protein. Pomaga też pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji i ochrania przed wolnymi rodnikami oraz stresem oksydacyjnym. Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem (100 razy silniejszym niż witamina C, czyli popularny kwas askrobinowy), oraz składnikiem aktywnym posiadającym właściwości rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Za wszystkie jego unikalne właściwości odpowiada budowa jego cząsteczki. Wspomaga działanie takich witamin jak: C i E, zwiększa poziom koenzymu Q10 (zwanego koenzymem młodości), który występuje naturalnie w skórze. Bardzo szybko i łatwo się przyswaja i osiąga właściwe stężenie w tkankach. Wykazuje niezwykłą biozgodność ze skórą.

Kwas alfa liponowy to również składnik aktywny suplementów diety, które mają za zadanie wspomóc wydolność fizyczną i psychiczną organizmu.

Kwas alfa-liponowy dla zdrowia i urody

Ciało ludzkie jest w stanie wytworzyć kwas alfa-liponowy samodzielnie, ale jego stężenie jest tak niskie, że organizm potrzebuje wsparcia w postaci dodatkowych jego dawek. W zależności od potrzeb kwas alfa-liponowy może być dostarczany w formie kosmetyków, które powstały na jego bazie (krem lub serum olejowe), bądź preparatów w postaci kapsułek. Kwas alfa-liponowy ma podobne działanie do witamin: wspomaga funkcje narządów i poprawia kondycję skóry. Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego – o jego suplementację powinny zadbać nie tylko kobiety, które dbają o swój wygląd, ale również  sportowcy, którzy narażeni są na wysiłek fizyczny i stany zapalne. Kwas alfa-liponowy z pewnością zainteresuje też osoby otyłe, chcące pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Kwas alfa-liponowy – najlepszy antyoksydant

Kwas alfa-liponowy jest jednym z najlepszych antyoksydantów, który niweluje wolne rodniki, więc skutecznie chroni przed stresem oksydacyjnym, spowalnia starzenie się i degradację komórek. Ponadto kwas alfa-liponowy ochrania błony lipidowe i wypełnia międzykomórkowe przestrzenie, dzięki czemu skóra na dłużej zachowuje swoją jędrność.

Działanie kwasu alfa-liponowego:

  • Wspomaga metabolizm i oddychanie komórek skóry.
  • Jest silnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki i przeciwdziała objawom fotostarzenia skóry oraz stresu oksydacyjnego.
  • Zwiększa przyswajanie witaminy A, więc usprawnia proces syntezy kolagenu i poprawia grubość i kondycję skóry.
  • Wspomaga działanie witaminy C i E.
  • Spłyca zmarszczki i opóźnia tworzenie się nowych.
  • Rozjaśnia przebarwienia skóry.
  • Zwęża pory skóry i wygładza oraz ujednolica skórę i jej koloryt.
  • Zmniejsza stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie, regeneruje.

Jak działają kosmetyki z kwasem alfa-liponowym?

W kosmetykach kwas alfa-liponowy znajduje zastosowanie ze względu na bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną. Bardzo łatwo przenika do głębszych warstw skóry, a zastosowany w kremach (powierzchniowo) chroni przed skutkami działania promieniowania UV oraz przed wpływem wolnych rodników.

Ze względu na swoją budowę kwas alfa-liponowy rozpuszczalny jest zarówno w olejach, jak i w środowisku wodnym – to sprawia, że doskonale reaguje w środowisku wodnym, a także wewnątrz błony komórkowej.

Produkty tego typu najczęściej są połączeniem kwasu i witaminy E, C lub A, czyli składników o właściwościach odmładzających, przeciwstarzeniowych lub też lekko złuszczających i poprawiających naturalny koloryt skóry oraz zapobiegających powstawaniu przebarwień. Kwas alfa-liponowy bardzo szybko przenika z kosmetyku w głąb skóry, gdzie zmienia się w kwas dehydroliponowy.

Dodatkową cechą kwasu alfa-liponowego jest aktywacja w skórze enzymów ułatwiających przyswajanie witaminy E, A oraz C i przedłużenie ich aktywności. Dzięki temu działaniu kosmetyki z kwasem alfa-liponowym są tak skuteczne w walce o młodą i zdrową skórę. Kwas niweluje też szkodliwe promieniowanie UVB, dlatego warto go stosować szczególnie latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *