Wiele twarzy filtrów. Jaki kosmetyk z SPF wybrać?

Wiele osób przechodzi dreszcz na samą myśl o tym, że miałyby nałożyć na twarz filtr UV. To kosmetyk, który kojarzy się z gęstym, tłustym, białym kremem na plażę. Czy wiesz, że filtrem może być też lekki krem do twarzy, baza, puder, a nawet krem BB? Sprawdź sama!

O konieczności stosowania kosmetyków z filtrem UV mówi się dużo. I słusznie, bo ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna. Choć nie czujemy wyraźnie wpływu promieniowania UV na naszą skórę, to efekty tego możemy odczuć już po kilku latach, gdy przedwcześnie pojawią się zmarszczki, a skóra stanie się drastycznie sucha.

Fotostarzenie się skóry

Photoaging to nic innego jak starzenie się skóry pod wpływem słońca. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony UV, przywitamy zmarszczki, drobne bruzdy i przebarwienia zdecydowanie szybciej niż inni.

To oczywiście proces, który trwa. Na wszystkie objawy fotostarzenia się skóry zapracowujemy sobie latami – jednorazowe wyjście na słońce bez filtra nie wyrządzi nam wielkiej szkody (choć warto tego nie robić). Na samym końcu listy zmian skórnych wywoływanych przez słońce są też zmiany nowotworowe. Choćby z myślą o nich warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, czyli stosowanie filtra UV. Czy jest inny sposób?

Jak chronić skórę przed słońcem?

Oczywiście… FILTREM! Nie ma lepszego sposobu na odgrodzenie naszej delikatnej skóry od szkodliwych promieni UV. Chyba że lubimy chodzić na spacery w masce na twarzy, choć i to nie daje 100% ochrony, bo wiele materiałów przepuszcza szkodliwe promieniowanie w mniejszym lub większym stopniu.

Czy wiesz, że nawet okna nie chronią cię przed fotostarzeniem się skóry? Niestety, szkło nie blokuje promieni UV, które z łatwością przenikają przez nie i docierają do skóry nawet, gdy jesteśmy w pomieszczeniu.

Co, jeśli… nie lubię filtrów?

Wiele dziewczyn nie stosuje filtrów UV z jednego powodu – kremy z filtrami są ciężkie, tłuste i nieprzyjemne w użyciu. Często nawet te nowoczesne formuły, które mają być lżejsze, zostawiają na skórze wyczuwalną warstwę. Dla maniaczek świeżej skóry to prawdziwy dyskomfort.

Jest jednak sposób na to, żeby ochronić swoją skórę przed słońcem i nie nakładać kolejnego kosmetyku. Filtry UV to dziś nie tylko osobne kremy. Są dodawane do wielu produktów, które każdego dnia nakładamy na twarz – takich jak podkłady, kremy BB, pudry i wiele innych. Co wybrać, żeby zapewnić sobie ochronę UV bez dodatkowej warstwy ciężkiego kremu?

Kosmetyki z SPF, czyli rodzaje filtrów

Co oprócz tradycyjnego filtra UV możesz nałożyć na skórę, żeby skutecznie ochronić ją przed szkodliwym promieniowaniem? Oto lista pomysłów.

  1. Krem do twarzy z filtrem – poszukaj w drogerii kremu do twarzy z filtrem UV. Dziś coraz więcej producentów wzbogaca swoje formuły o dodatkowy filtr zapewniający ochronę przez całą dobę. I wcale nie oznacza to, że takie kremy są cięższe. Zachowują wszystkie swoje właściwości i konsystencję, ale mają dodatkowe działanie ochronne.
  2. Baza pod makijaż z filtrem – są tacy, którzy nie używają kremów i od razu przechodzą do bazy pod makijaż, która spełnia funkcje pielęgnujące i przygotowuje skórę na podkład. Takie kosmetyki również występują w wersji z filtrem UV, dzięki czemu mogą zapewnić skórze ochronę przed słońcem.
  3. Podkład z filtrem – dalej mamy już podkład i mogłoby się wydawać, że tutaj nie przemycimy filtra UV. Nic bardziej mylnego, bo właściwie większość produkowanych dziś podkładów ma w składzie jakiś filtr. To coraz bardziej wielozadaniowe kosmetyki, których zadaniem coraz częściej jest także zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
  4. Krem BB z filtrem – jeśli nie jesteś fanką ciężkich podkładów, równie dobrze możesz sięgnąć po krem BB z filtrem UV. Odpowiednio skomponowany będzie nie tylko pielęgnował skórę i wyrównywał jej koloryt, ale zapewni też pełną ochronę przed słońcem.
  5. Puder sypki z filtrem – do wykończenia całego makijażu też można użyć specjalnego pudru. Czy zwykły puder sypki może zapewnić ochronę przed słońcem? Tak, jeśli jego formułę wzbogacono o filtr UV. Warto poszukać w drogerii takiego kosmetyku. Dzięki niemu zwykłe przypudrowanie noska zamieni się w sposób na ochronę przed fotostarzeniem.
  6. Woda termalna z filtrem – najciekawsza propozycja to woda termalna, która również może być wzbogacona o delikatny SPF. Popularność kosmetyku jest dziś tak duża, że wiele osób sięga po niego, aby w naturalny sposób zadbać o swoją skórę. Przy okazji przyjemnego ochłodzenia skóry woda termalna z filtrem UV ochroni ją także przed słońcem.

Kiedy stosować kosmetyki z filtrem?

Ważna sprawa! Kosmetyki z filtrem mają dawać ochronę, a więc trzeba stosować je zawsze po pielęgnacji. Najpierw oczyszczanie, tonik i serum, a dopiero potem produkt z SPF. Jeśli najpierw użyjemy filtra, potem możemy go zmyć ze skóry, a więc jego nałożenie minie się z celem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *