Wybielanie zębów – najlepsze sposoby

Piękne, zdrowe, białe zęby są marzeniem wielu osób. Jak wybielić zęby? Rynek kosmetyczny oferuje nam mnóstwo wybielających past do zębów, pasków czy nawet żelów.

Odcień zębów – co na niego wpływa?

Geny mają zdecydowanie największy wpływ na odcień naszych zębów. Ponadto wraz z wiekiem szkliwo się ściera, dlatego też widać tkanki, których zabarwienie jest ciemniejsze. Na odcień zębów wpływ ma również dieta, a także barwniki znajdujące się w kawie czy herbacie. Używki natomiast sprawiają, że zęby żółkną (przede wszystkim palenie papierosów). Przyjmowane leki czy suplementy również mogą zmieniać odcień zębów, np. niektóre antybiotyki czy żelazo.

Ludzie, którzy zmagają się z licznymi przebarwieniami na zębach, tracą pewność siebie, wstydzą się uśmiechać. Nie sposób nie zgodzić się z twierdzeniem, że żółte zęby z pewnością nie dodają urody.

Jak wybielać zęby?

  • Pasty wybielające są skutecznym sposobem na pozbycie się przebarwień. Zawarte w nich enzymy są w stanie wybielić zęby nawet o dwa odcienie, a ponadto skutecznie usuwają osad nazębny. Na opakowaniu podany jest wskaźnik ścieralności, więc zwróć uwagę, aby nie przekraczał 200 (inaczej uszkodzisz szkliwo). Nie wszyscy wiedzą, ale past wybielających nie można używać dłużej niż dwa miesiące, ponieważ inaczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
  • Płyny do płukania jamy ustnej – to doskonały pomysł, aby na zębach nie osadzała się płytka nazębna. Płyn często jest w stanie dostać się tam, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwyczajną szczoteczką. Kolejną zaletą jest to, że nasz oddech jest o wiele świeższy, a ponadto produkt chroni dziąsła przed infekcjami.
  • Żele wybielające w postaci pasków należy stosować dwa razy dziennie na około 20 minut. Efekty są naprawdę zaskakujące, bo zęby są bielsze nawet czterokrotnie. Istnieje również metoda nakładkowa, tj. zanurzanie nakładek w gorącej wodzie i dopasowanie ich do swojego uzębienia. Jest to jednak metoda zawodna, ponieważ często nakładki rozmieszczone są nierównomiernie.

Stomatologiczne wybielanie zębów

To najbezpieczniejsza metoda. Stomatolog wykonuje odcisk naszego uzębienia, po czym przygotowuje idealnie dopasowane nakładki. Lekarz dobiera żel, a resztą zajmujemy się sami w domu. Cena nie jest zachęcająca – to nawet 1000 zł.

U dentysty możemy wykonać także laserowe wybielanie zębów, co jest jeszcze droższe niż nakładki oraz wybielanie zębów lampą LED.

Najdroższą metodą jest porcelanowa licówka maskująca, ponieważ wybielenie jednego zęba kosztuje około 800 zł. Licówki są przymocowywane do zewnętrznej strony zęba, dzięki czemu przebarwienia i krzywizna są zamaskowane.

Mamy również możliwość odbudowy martwego zęba, lecz to koszt waha się od 700 do 2000 zł za jednego zęba. Wybielanie martwych zębów to tzw. Power Bleaching.

Sposobów na wybielanie zębów jest naprawdę mnóstwo, jednak ceny zabiegu w gabinecie stomatologicznym naprawdę odstraszają. Są osoby, które mogą sobie a niego pozwolić. Istnieją też inne metody, jednak nie dla wszystkich mogą okazać się bezpieczne. Wybierz odpowiedni dla siebie sposób, obserwując stan swojego uzębienia i dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *