Zaskórniki – dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć?

Wiele kobiet zmaga się z problemami skórnymi, zaskórnikami czy trądzikiem. Nos, broda, czoło… znamy jednak sprawdzone sposoby, aby w łatwy i skuteczny sposób się ich pozbyć.

Nasza skóra składa się porów. Nie zawsze są tak samo widoczne, mogą mieć też różne wielkości. To właśnie one zapewniają skórze prawidłowe funkcjonowanie, odpowiedni przepływ powietrza i dostarczają skórze odpowiedni poziom nawilżenia. To właśnie przez pory wnikają cenne składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.

Każda twarz ma pory

Na twarzy jest około 20 tysięcy porów. Rozszerzają się i kurczą. Latem pomagają nam w ochłodzie, naturalnie się rozszerzając. Pocimy się, nasza skóra błyszczy, a to wszystko reguluje temperaturę naszego ciała i zapobiega ucieczce wody z wnętrza organizmu.

Zaburzenia hormonalne czy niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że pory są nadmiernie rozszerzone. Produkują więcej łoju, zbierają się w nich toksyny, zanieczyszczenia i bakterie, a na twarzy pojawiają się wypryski, zaskórniki i inne zmiany.

Różne typy cery mają problem z rozszerzonymi porami. Kiedy mamy przesuszoną cerę, nasz organizm produkuje więcej sebum, aby dogłębnie nawilżyć i zabezpieczyć skórę.

Dlaczego powstają zaskórniki?

  • zmiany hormonalne,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • wdrożenie nowej pielęgnacji,
  • zbyt częsta zmiana produktów pielęgnacyjnych,
  • nieodpowiednia higiena skóry,
  • czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia.

Zaskórniki to nic innego jak zablokowane pory. Wyróżniamy:

  • zaskórniki otwarte – zazwyczaj w formie czarnych kropek (wągrów),
  • zaskórniki zamknięte – miękkie, w postaci kaszki.

Wszelkie zmiany skórne skutecznie uprzykrzają życie. Można jednak walczyć z zaskórnikami, choć najlepiej działać profilaktycznie i zapobiegać ich powstawaniu.

Sposoby na zaskórniki

1. Nawilżanie skóry.

Dzięki zapewnieniu optymalnego poziomu nawilżenia, ograniczysz wydzielanie łoju, a zaskórników będzie pojawiało się znacznie mniej. Postaw na delikatne kremy o lekkiej formule, które nawilżą najgłębsze warstwy skóry.

2. Dokładne oczyszczanie.

Wybierz naturalne kosmetyki, gdzie nie ma wysuszających alkoholi, silikonów i innych szkodliwych składników. Zawsze stosuj tonik, który przywróci skórze prawidłowy poziom pH. Dokładnie zmywaj resztki makijażu, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i toksyn zebranych wciągu dnia.

3. Złuszczanie skóry.

Peelingi są bardzo istotnym elementem. Jeżeli masz zaskórniki czy trądzik, sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne, które równie skutecznie oczyszczają skórę, usuwają martwy naskórek i przygotowują cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Unikaj peelingów grubo- i drobnoziarnistych, ponieważ dodatkowo podrażnią wrażliwą skórę.

4. Maseczki.

Na rynku kosmetycznym istnieje mnóstwo maseczek ściągających. Polecamy maskę z zieloną lub czarną glinką. Możesz zrobić ją w domowym zaciszu, wystarczy zmieszać glinkę z wodą. Na zmiany trądzikowe polecana jest również maseczka z aspiryny. Rozpuść 4 tabletki w wodzie lub maślance i powtarzaj zabieg co najmniej 2 razy w tygodniu.

Pamiętaj:

  • nigdy nie wyciskaj krostek i zaskórników,
  • zrezygnuj z produktów rozświetlających,
  • nie kupuj kosmetyków z silikonami czy olejami,
  • nakładaj niewielką ilość kremu z filtrem UV, żeby nie zapchać porów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *