Masz problem z rozczesaniem włosów? Sprawdź, jak zrobić to bez bólu!

Rozczesywanie włosów to bardzo często bitwa. Walka o to, żeby rozczesać włosy, ale nie wyrwać ich i nie zniszczyć. Co zrobić, gdy szczotka wcale nie chce gładko sunąć po włosach? Czas poznać triki ułatwiające rozczesywanie włosów bez ciągnięcia, bez szarpania i oczywiście bez bólu.

Przed Tobą krótki poradnik o tym, jak rozczesywać włosy, żeby ich nie zniszczyć. Dowiesz się, jakie akcesoria dobrać, które kosmetyki mogą pomóc i przede wszystkim, jak prawidłowo czesać włosy. Do dzieła!

Czym rozczesywać włosy, żeby ich nie zniszczyć?

Najważniejsze, jeśli chodzi o rozczesywanie włosów, są akcesoria. To, jakiej szczotki lub grzebienia używamy, ma ogromne znaczenie. Powinniśmy dobierać je do typu naszych włosów, ich naturalnego skrętu, długości czy porowatości. Niestety robimy to rzadko, przez co czesanie włosów staje się prawdziwą udręką.

Jeśli chcemy łatwo rozczesać włosy, powinniśmy indywidualnie dobrać odpowiednie akcesoria. Ta krótka ściągawka powinna pomóc:

  • dla włosów grubych – drewniany grzebień lub szczotka z szerokimi zębami,
  • dla włosów kręconych – tylko drewniany grzebień np. z drzewa Neem,
  • dla włosów normalnych – standardowa szczotka, byle nie z plastiku,
  • dla włosów cienkich – gęsta szczotka z naturalnego włosia dzika.

Suszarka do włosów z funkcją jonizacji

Pomóc może też suszarka do włosów z funkcją jonizacji, która zapobiega elektryzowaniu się włosów. Jeśli użyjemy jej po umyciu włosów, pasma powinny być dużo gładsze i łatwiejsze do rozczesania. To nie sprawdzi się jednak u posiadaczek włosów kręconych, które rozczesuje się tylko, gdy są mokre.

Na ratunek: odżywka do włosów bez spłukiwania

Bardzo ważne są też kosmetyki, których używamy po myciu włosów. To one bardzo często odpowiadają za to, że albo włosy rozczesują się łatwo, albo wręcz przeciwnie są suche, matowe i szorstkie.

Podstawowy kosmetyk ułatwiający rozczesywanie włosów to odżywka. Najlepiej taka bez spłukiwania, którą można spryskać umyte i lekko osuszone włosy, żeby otulić je cienką warstwą przyjaznych silikonów. To dzięki nim powierzchnia włosa jest gładka, dzięki czemu unikamy kołtunów, a szczotka sunie po włosach bez większego problemu. Jeśli więc chcemy rozczesywać włosy bez trudu, dobra odżywka do włosów np. z jedwabiem, to podstawa.

Olejki do włosów ułatwiające rozczesywanie

Choć ułatwić rozczesywanie włosów mogą też olejki. Nie tylko mieszanki olejków dostępne w drogeriach (jeśli nie kupujemy, sprawdzajmy skład, żeby nie zawierał alkoholi, parabenów, ftalanów czy PEG-ów), ale też naturalne oleje takie jak olej arganowy, jojoba, migdałowy, winogronowy, makadamia. Właściwie większość olejków sprawdza się jako produkt ułatwiający rozczesywanie włosów, bo otula i wygładza każde z pasm. Olejki można stosować przed myciem w większej ilości lub po myciu, ale wtedy trzeba uważać z ilością, aby nie obciążyć włosów.

Inne kosmetyki do rozczesywania włosów

Jeśli nie mamy pod ręką odżywki do włosów, a stosowanie olejków też nie jest naszą ulubioną formą pielęgnacji, możemy sięgnąć też po inne kosmetyki. Produkty, które ułatwiają rozczesywanie włosów to również:

  • jedwab w płynie (wystarczy kropla roztarła w dłoniach),
  • silikonowe serum do włosów np. w formie sprayu.

Technika czesania włosów też ma znaczenie!

Nie zapominajmy jednak, że – poza akcesoriami i kosmetykami – ważna jest też technika czesania włosów. W jaki sposób powinniśmy to robić?

Okazuje się, że czesanie włosów to wcale nie taka łatwa sprawa. Fryzjerzy podkreślają, że naszym najczęstszym błędem jest robienie tego zbyt szybko i zbyt energicznie. Chcemy rozczesać wszystkie włosów naraz, podczas gdy najbezpieczniejsze dla włosów i najefektywniejsze jest czesanie włosów niewielkimi partiami (zaczynamy nad karkiem i kierujemy się do czubka głowy). Nie ciągniemy na siłę i nie szarpiemy. Jeśli szczotka napotyka opór, można np. spróbować rozczesać włosy samą jej końcówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *