Jak dbać o zęby? Produkty i akcesoria do higieny jamy ustnej

Nie wystarczy parę razy pogłaskać zębów szczoteczką, poruszać chwilę nitką w tę i z powrotem oraz wypłukać jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem. Zwłaszcza że ubytki w zębach mogą być objawem lub przyczyną poważnych dolegliwości, na przykład autoimmunologicznych lub kardiologicznych. Jak dbać o zęby, aby uniknąć takich problemów? Przedstawiamy produkty i akcesoria niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej.

Produkty i akcesoria do jamy ustnej

1. Szczoteczka soniczna

Taka będzie lepszym wyborem niż szczoteczka manualna i elektryczna. Soniczna szczoteczka do zębów (inaczej dźwiękowa) wytwarza fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które sprawiają, że główka szczoteczki porusza się bardzo szybko. Te ekspresowe ruchy wymiatające w połączeniu z odpowiednim kształtem nasadki czyszczącej decydują o najwyższej skuteczności tego rodzaju szczoteczki do zębów.

2. Irygator

Irygator jest stosowany w celu czyszczenia przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem cieczy pod dużym ciśnieniem. Urządzenie usuwa resztki pokarmów i inne zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a tym samym zapobiega rozwojowi próchnicy. Irygator wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów.

3. Pasta do zębów

Jaka? Raz naturalna, a innym razem z fluorem ‒ na przemian. Fluor zawarty w pastach okrył się złą sławą, ale niepotrzebnie ‒ jego dodatek w tym produkcie jest tak znikomy, że z pewnością nie zaszkodzi zdrowiu. Z kolei ta „naturalna‟ pasta do zębów nie powinna zawierać takich składników jak: sodium lauryl sulfate (SLS), sodium hydroxide, hydroxypropyl methylcellulose, phenoexyethanol, triclosan, karagen, glikol propylenowy, PEG-i, parabeny i sztuczne barwniki.

4. Płyn lub koncentrat do płukania jamy ustnej

Płyn do jamy ustnej dociera do tej jej powierzchni, której nie stanowią zęby, czyli do większej części (ta proporcja wynosi 25% do 75%). Stosowanie płynu likwiduje bakterie, które odpowiadają za powstawanie płytki nazębnej i przykrego zapachu.

Wiemy już, jak działa płyn do płukania jamy ustnej. A koncentrat? Ten ostatni nie jest gotowym preparatem ‒ wymaga przygotowania, to znaczy rozpuszczenia w wodzie. Poza tym ma podobne działanie do płynu: dezynfekuje jamę ustną i odświeża oddech.

5. Nić dentystyczna

To akcesorium dentystyczne ma za zadanie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, zwłaszcza z resztek pożywienia. Nić dentystyczna występuje w wielu odmianach, między innymi:

  • woskowanej ‒ warstwa wosku ułatwia wprowadzenie nici nawet pomiędzy ciasno umiejscowione zęby;
  • antybakteryjnej ‒ takie nici są nasączone substancją, która hamuje rozwój bakterii, na przykład chlorheksydyną;
  • wybielającej ‒ nici o tych właściwościach pokrywa substancja, która zwalcza osad i kamień nazębny oraz niweluje przebarwienia;
  • z fluorem ‒ lepiej chroni przed próchnicą i paradontozą;
  • pęczniejącej (oznaczonej jako Expand lub Expanding) ‒ takie nici, dzięki temu, że pęcznieją pod wpływem wilgoci, czyszczą przestrzenie między luźno ulokowanymi zębami.

Jak jeszcze dbać o zęby?

Regularnie odwiedzać dentystę! Do gabinetu stomatologicznego nie idziemy dopiero wtedy, gdy odczuwamy silny ból zęba lub jeszcze gorzej ‒ zębów. Dentystę należy odwiedzać profilaktycznie ‒ minimum raz w roku, a optimum co sześć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *