Hesperydyna – właściwości. Zastosowanie hesperydyny w kosmetyce

Hesperydyna to mniej popularna siostra diosminy. Warto po nią sięgnąć w przypadku cery naczynkowej i uczucia ciężkich nóg. Co to jest hesperydyna oraz jakie ma właściwości i zastosowanie w kosmetyce? Co można stosować zamiast niej? Przedstawiamy domowe sposoby na naczynka.

Hesperydyna – co to?

Hesperydyna to organiczny związek chemiczny będący rodzajem flawonoidów. Jest otrzymywana z miąższu, skórki i pestek owoców cytrusowych. Od wieków znajduje zastosowanie w przemyśle medycznym jako lekarstwo na żylaki, hemoroidy i zaburzenia krążenia, ponieważ poprawia napięcie ściany naczyń żylnych. Od niedawna hesperydyna jest wykorzystywana w branży kosmetycznej.

Hesperydyna – właściwości

Najczęściej hesperydyna występuje wraz z innymi bioflawonoidami, takimi jak kwercetyna, rutyna i diosmina. Wszystkie one mają na celu utrzymanie szczelności naczyń krwionośnych i ograniczenie ryzyka stanów zapalnych. Jak to możliwe?

Po pierwsze, hamują wytwarzanie enzymu hialuronidazy w organizmie, który przyczynia się do rozpadu kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w organizmie, a po rozpadzie odnawia się. Ponieważ z biegiem lat ten proces przebiega coraz wolniej, organizm potrzebuje pomocy z zewnątrz. Otrzymuje ją od hesperydyny.

Po drugie, bioflawonoidy wydłużają aktywność kwasu askorbinowego, który pozwala zachować ściankom naczyń dobrą kondycję. Kwas askorbinowy chroni naczynia przed oksydacją, zapobiega niedokrwistości, ułatwia wchłanianie żelaza i umożliwia produkcję kolagenu. To oznacza, że hesperydynama za zadanie wspomagać związki, które uczestniczą w procesach integralnych dla ludzkiego organizmu.

Hesperydyna – zastosowanie

Hesperydyna jest najbardziej polecana osobom o cerze naczynkowej, ponieważ kosmetyki z tym bioflawonoidem wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i chronią je przed pękaniem. W efekcie naczynka są mniej widoczne pod skórą, a cera nie jest tak zaczerwieniona jak zwykle.

Najlepiej zadziała serum z hesperydyną, ale pomocny będzie też krem na noc lub na dzień. Osoby, które stosują żele pod oczy z arniką, mogą wypróbować hesperydynę, ponieważ ta zniweluje cienie pod oczami i nawilży skórę.

Z kolei kremy i balsamy do ciała z hesperydyną będą świetnym rozwiązaniem dla zmęczonych nóg. Powinny po nie sięgać osoby pracujące na stojąco, starsze i mające genetyczną skłonność do żylaków. Hesperydyna najsilniej działa w połączeniu z rutyną i diosminą, dlatego warto wybierać kosmetyki zawierające wszystkie te komponenty.

Hesperydyna – co zamiast niej? Domowe sposoby na naczynka

Hesperydyna to dobra metoda na naczynka, ale nie jedyna. Równolegle istnieją inne – domowe sposoby na naczynka. Aby wypróbować jeden z nich, należy umyć cytrynę i wycisnąć połówkę do szklanki. Następnie ścieramy skórkę na tarce i dodajemy do wyciśniętego soku. W tym celu możemy posłużyć się moździerzem. Delikatnie rozgniatamy połówkę banana, po czym wszystko mieszamy i dodajemy dwie krople oliwy. Nakładamy maseczkę na twarz, a resztkę wmasowujemy w łydki. Po 15 minutach zmywamy ją ciepłą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *