Najlepszy przyjaciel skóry – krem do twarzy. Jak go dobrze wybrać?

Krem do twarzy to podstawa pielęgnacji cery w każdym wieku. Dory krem jest jak troskliwy przyjaciel, który wspiera naszą skórę, ponieważ doskonale ją rozumie. Nawilża, odżywia, ochrania, regeneruje i transportuje szereg istotnych składników, potrzebnych, by cera była w dobrej formie. Okazuje się jednak, ze sztuką jest wybrać dobry krem do twarzy. Jest ich tak wiele, a każdy obiecuje niesamowite efekty. Jak wybrać krem, aby ten zakup był mądry i najbardziej korzystny dla naszej skóry?

Jak dobrać krem do typu cery?

Dobry krem to taki, który jest dopasowany do rodzaju naszej skóry. Jaką mam cerę? Od tego należy zaczynać wybór kremu. Panie, które mają suchą skórę, nie wybiorą przecież kremu matującego, albo przeznaczonego do cery trądzikowej – byłby to dysonans pielęgnacyjny, a stan skóry znacznie by się pogorszył. Jeśli chcemy, aby krem faktycznie pielęgnował skórę, musimy przekonać się, czego jej potrzeba. Do tego niezbędna jest znajomość typu naszej cery.

Rodzaje cery

Wyróżniamy podstawowych rodzajów cery:

  1. Cera tłusta – to taka, u której zauważa się nadprodukcję sebum. Gruczoły łojowe w skórze tłustej pracują zbyt intensywnie, czego efektem jest świecenie i tłusta skóra. Pokrzepiającą wiadomością jest to, ze tłusta skóra wolniej się starzeje, złą: ze często jej pory są zablokowane, a towarzyszą temu nieestetyczne zmiany skórne. Taki typ cery należy matowieć, ale jednocześnie nawilżać i nie blokować porów.
  2. Cera mieszana – jest podobna do cery tłustej, ale nadmiar sebum ogranicza się do tzw. strefy T, czyli do linii brody, nosa i czoła . Policzki zazwyczaj nie świecą się, w ekstremalnych przypadkach są przetłuszczone lub podrażnione. Krem dla cery mieszanej nie może być ciężki i tłusty, najlepiej jeśli będzie dobrze i szybko się wchłaniał. Ten rodzaj skóry lubi wszelkiego rodzaju „kremy-żele” lub „sorbety” dla skóry. Jeśli masz ten rodzaj cery – sięgnij po krem normalizujący i nawilżający.
  3. Cera normalna – to marzenie każdej kobiety – nie jest ona ani zbyt tłusta, ani przesuszona. Nie przysparza większych problemów podczas pielęgnacji i dobrze znosi nawet bardzo niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Taka cera potrzebuje przede wszystkim odżywiania i nawilżania.
  4. Cera wrażliwa – delikatna, cienka skóra, którą łatwo podrażnić. Należy ją bezwzględnie chronić przed słońcem, silnym wiatrem czy mrozem. Idealnie, jeśli takiej cerze zafundujemy krem o dobrym, hipoalergicznym składzie. Najlepiej, jeśli krem będzie obfitował w szereg naturalnych składników i będzie pozbawiony parabenów.
  5. Cera naczynkowa – to szczególny rodzaj skóry. Naczynka krwionośne w jej głębszych warstwach są słabe i często ich ścianki pękają, tworząc na skórze nieestetyczne pajączki. Taki typ skóry czasem występuje w połączeniu ze skórą suchą lub wrażliwą. W kremach do cery naczynkowej trzeba szukać składników wzmacniających naczynka krwionośne.
  6. Cera sucha – bardzo wymagająca, spragniona nie tylko nawilżenia, ale i natłuszczenia. Krem do tego rodzaju skóry powinien tworzyć na jej powierzchni okluzyjną warstwę, zabezpieczającą przez niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że sucha, odwodniona skóra traci jędrność i często jest narażona na zmarszczki.

Określ, czego potrzeba twojej skórze

Gdy już znamy typ swojej skóry ważne jest, aby określić, czego jej potrzeba. Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia. Skóra tłusta wymaga normalizowania sebum, ale może przy okazji chcemy ja rozjaśnić lub spłycić zmarszczki? Ten tap to obserwacja tego, co się dzieje na naszej twarzy, by dobrać jej pielęgnację w punkt. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dwóch rodzajów kremu – np. intensywniejszego na noc i delikatniejszego w dzień. Ten „nocny” może spłycać zmarszczki i odżywiać, a „dzienny” chronić i matowieć skórę.

Naturalne olejki – sprytne wsparcie dla kremu do twarzy

Innym dobrym pomysłem jest stosowanie pod krem naturalnych olejków. Wspierają one działanie kremu, mają działanie anty-aging i dostarczają skórze kompletu dobrych kwasów tłuszczowych witamin i minerałów, a ponadto często zawierają skwalen (składnik ludzkiego sebum) który normalizuje prace gruczołów łojowych. Skóra tłusta, mieszana, sucha a nawet trądzikowa znajdzie w naturalnych olejkach swych sprzymierzeńców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *