Zabiegi aromaterapeutyczne na ciało

Jesienią i zimą zabiegi aromaterapeutyczne zyskują na popularności. Pomagają się rozgrzać oraz stworzyć przyjemną i ciepłą atmosferę. Do najpopularniejszych zabiegów aromaterapeutycznych zaliczane są: kąpiele, masaże, inhalacje, kompresy. Zazwyczaj stosuje się do nich olejki eteryczne.

1. Kąpiele aromaterapeutyczne

W kąpielach olejek działa na dwa sposoby: dodany do wody przenika przez skórę, a ulatniając się, wraz z powietrzem dostaje się do płuc. Jak przygotować taki zabieg? Wannę napełnij ciepłą wodą i dodaj olejek eteryczny lub mieszankę innych olejków. Pamiętaj, żeby woda nie była zbyt gorąca, bo olejki mogą zbyt szybko się ulatniać. Miej też na uwadze to, żeby do kąpieli z olejami nie dodawać płynów tworzących pianę.

Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut. W jej czasie zrób masaż, który pobudzi krążenie krwi i polepszy wchłanianie olejku w głąb skóry. Po zakończeniu zabiegu ciało osusz ręcznikiem, nie spłukuj skóry wodą i nie trzyj mocno ręcznikiem. Kąpiel aromaterapeutyczna może mieć charakter ogólny lub miejscowy (np. robimy kąpiel dłoni lub stóp).

2. Masaże aromaterapeutyczne

Jest rodzajem masażu klasycznego, podczas którego stosuje się olejki. W zależności od zastosowanego kosmetyku masaż może mieć działanie antycellulitowe, ujędrniające, odmładzające. Może pobudzać tkanki lub relaksować organizm. Masaż wykonuje się mieszanką 10 ml oleju roślinnego i kilkoma kroplami olejku roślinnego. Taki zabieg może mieć charakter ogólny lub miejscowy.

3. Inhalacje aromaterapeutyczne

Zadaniem tego zabiegu jest zrelaksowanie organizmu oraz działanie pielęgnacyjne i zdrowotne. Podczas inhalacji olejki są wdychane, a następnie trafiają do płuc. Inhalacja aromaterapeutyczna może odbywać się przy pomocy: kominka aromaterapeutycznego, sauny aromaterapeutycznej, masażu lub kąpieli, kapsuły w salonie SPA.

4. Kompresy aromaterapeutyczne

Służy do miejscowego działania w celu leczenia na przykład zmian skórnych. Aby przygotować kompres aromaterapeutyczny, należy gazę lub watę namoczyć w olejku eterycznym rozcieńczonym w wodzie. Kompres przykłada się na chore miejsce, okrywa się folią lub kocem po to, żeby zatrzymać jak największą ilość ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *