Olej kukurydziany nie tylko wzbogaci smak sosów i sałatek, lecz także poprawi kondycję skóry, włosów i paznokci. Jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne ma olej kukurydziany? Jaki jest jego skład?
Olej kukurydziany – skład
Olej kukurydziany to jeden z najlepszych olejów roślinnych, jakie stosuje się w pielęgnacji. Decyduje o tym jego skład. Olej kukurydziany zawiera łącznie 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych, a konkretnie linolowego (omega-6) i oleinowego (omega-9). Ponadto stanowi bogactwo witamin A, C, E i z grupy B.
Olej kukurydziany – właściwości kosmetyczne
Najzdrowszy olej kukurydziany jest nierafinowany i zimnotłoczony. Naturalny produkt ma kolor pomarańczowy lub czerwony, a po oczyszczeniu przybiera żółtą barwę. Olej kukurydziany należy do olejów schnących, czyli takich, które utleniają się w kontakcie ze światłem lub wilgocią. Z tego powodu, aby zachował swoje właściwości jak najdłużej, należy przechowywać go według określonych zaleceń, to znaczy w suchym i zacienionym miejscu. Olej kukurydziany jest dostępny w sklepach z ekologiczną żywnością i w Internecie, a spożywczy olej kukurydziany – w supermarketach.
Olej kukurydziany ma właściwości przeciwutleniające, a także skutecznie odżywia, nawilża i wzmacnia. Ponadto regeneruje uszkodzone błony komórkowe i hamuje procesy starzenia się komórek.
Olej kukurydziany – zastosowanie kosmetyczne
Dzięki temu, że olej kukurydziany jest bogaty w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole i wiele innych składników odżywczych, sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jego właściwości docenią kobiety, które mają skórę suchą, tłustą, mieszaną, dojrzałą i atopową. Olej kukurydziany wspomoże leczenie łuszczycy dzięki równowadze kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które łagodzą stany zapalne skóry oraz rozwiązują problem przesuszania się i łuszczenia naskórka.
Po olej kukurydziany można sięgać w celu olejowania włosów. Nawilżone włosy i wzmocnione cebulki to efekty regularnego stosowania oleju z kiełków kukurydzy. Ponadto olej kukurydziany zwalcza problem nadmiernego wypadania włosów. Tę cechę zawdzięcza witaminie K, która umożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia.
Olej kukurydziany i jego wpływ na skórę
Olej kukurydziany można stosować zarówno na suchą, jak i na wilgotną skórę, w zależności od naszych potrzeb; zastosowany na suchą skórę natłuści ją, a na wilgotną – nawilży. W tym celu wystarczy wmasować kilka kropel oleju w skórę wybranych miejsc. Olej kukurydziany równie dobrze można nakładać na cerę – byle w małej ilości, aby mógł się wchłonąć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kilkoma kroplami oleju wzbogacić krem lub balsam.
Olej kukurydziany i jego wpływ na włosy
Aby przekonać się o dobroczynnym wpływie oleju kukurydzianego na włosy, wystarczy postępować według instrukcji: należy podgrzewać łyżkę stołową oleju kukurydzianego przez około pół minuty, po czym – jeszcze ciepły – nakładać opuszkami palców na skórę głowy i wmasowywać we włosy na całej długości. Następnie warto pozostawić go na włosach na około 15 minut, a po upływie tego czasu zmyć łagodnym szamponem. W razie potrzeby można dodać kilka kropli oleju do szamponu lub odżywki dla wzbogacenia ich właściwości.
Za pomocą oleju kukurydzianego możesz także olejować włosy. Dla wielu kobiet pielęgnacja włosów jest przykrym i kosztownym obowiązkiem: wymaga nie tylko dobrania odpowiednich kosmetyków (które kosztują), lecz także umiejętnego i systematycznego korzystania z nich. Wyobraź sobie, że o włosy można dbać inaczej niż tylko umyć je szamponem i nałożyć odżywkę. W tym celu należy zaaplikować na włosy olejek kosmetyczny; dobrym wyborem będzie olej kukurydziany. Ilość olejku warto uzależnić od długości włosów, stopnia ich przesuszenia i rozległości podrażnień skóry głowy. Po upływie godziny zaleca się umyć włosy szamponem pozbawionym drażniących środków, takich jak SLS i SLES. I to by było na tyle.
- Czas, jaki poświęcisz na prawidłową pielęgnację włosów, jest niewspółmiernie mały do korzyści płynących z regularnego olejowania włosów olejem kukurydzianym:
Odżywienie. Olej kukurydziany zawiera bogactwo witamin i minerałów, które zapewnią nam kompleksową pielęgnację włosów i skóry głowy. Są wśród nich witaminy A, C i K oraz wapń, magnez, potas, jod i nasycone kwasy tłuszczowe. - Regeneracja. Olej kukurydziany łagodzi podrażnienia skóry głowy, przyspiesza odnowę komórkową i odbudowuje uszkodzenia we włosach.
- Wzmocnienie. Olej kukurydziany wzmacnia włosy i cebulki włosowe, a także sprawia, że te stają się mniej podatne na wypadanie oraz zniszczenia mechaniczne i chemiczne.
- Ogólna poprawa kondycji włosów. Olej kukurydziany poprawia krążenie krwi i wspomaga walkę z łupieżem.
Olej kukurydziany i jego wpływ na paznokcie
Paznokcie warto odżywiać olejem kukurydzianym w taki sam sposób, jak skórę i włosy. W tym celu należy rozprowadzić opuszkami kilka kropel oleju na płytce paznokcia i otaczających ją skórkach. Można poczekać, dopóki się nie wchłonie, lub zmyć go po kilkunastu/ kilkudziesięciu minutach.
Dodaj komentarz