Kobiety najszybciej tyją w talii, biodrach i udach. Niektóre z nich walczą z nadprogramowymi centymetrami za pomocą diety i wysiłku fizycznego, inne inwestują w kosmetyki i zabiegi wyszczuplające. Czy słusznie? Na czym polega lipoliza, lipoliza laserowa i endermologia oraz jak działa aparat Wellbox? Czy kosmetyki wyszczuplające są równie skuteczne jak zabiegi o takich właściwościach?
Zabiegi wyszczuplające. Na czym polega lipoliza?
Lipoliza pozwala usunąć miejscowe skupiska tłuszczu, na przykład z podbródka, brzucha i ud (tak zwane bryczesy). Podczas zabiegu wprowadza się do tkanki Aqualyx ‒ roztwór oparty głównie na deoksycholanie, dzięki któremu komórki tłuszczowe stają się rozpuszczalne w wodzie oraz są wydalane przez układ krążenia i limfatyczny.
Lipoliza rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego lekarz ustala, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Jeżeli nie ma, pacjentka kładzie się, a lekarz najpierw dezynfekuje okolicę jej brzucha, a następnie wykonuje serię nakłuć po obu stronach pępka. Im grubsza warstwa tłuszczu, tym mniej bolesne są takie zabiegi.
Od razu po lipolizie można wrócić do pełnej aktywności; nie należy jedynie masować okolicy ciała poddanej zastrzykom, bo w przeciwnym razie Aqualyx źle się rozprowadzi. Zabieg trwa 30 minut.
Po lipolizie mogą wystąpić obrzęki, zasinienia i ból. Dla pełnego efektu należy przeprowadzić kilka zabiegów – ile dokładnie, to zależy od grubości tkanki tłuszczowej. Po 3 tygodniach tłuszcz zostaje wydalony z organizmu.
Zabiegi wyszczuplające. Na czym polega lipoliza laserowa (Palomar)?
Lipoliza laserowa wykorzystuje fale laserowe o różnej długości. Niektóre z nich rozpuszczają tkankę tłuszczową, inne służą do termoliftingu skóry, co zapobiega obwisaniu skóry i powstawaniu nierówności po zabiegu.
Lipoliza laserowa to bezpieczniejsza i mniej inwazyjna metoda niż liposukcja, mimo to wymaga wykonania wielu badań i konsultacji z lekarzem. Specjalista wyjaśnia, w jaki sposób przygotować się do zabiegu, jaki jest jego przebieg i co należy robić potem. Bezpośrednio przed lipolizą laserową lekarz zaznacza na ciele pacjentki obszary, które będą wyszczuplane, następnie, już na łóżku zabiegowym, wkłuwa w brzuch cienkie igły, przez które jest pompowany płyn ze środkiem znieczulającym miejscowo i obkurczającym naczynia (dzięki temu lipoliza laserowa jest bezbolesna i bezkrwawa). Pompowanie trwa dość długo i do pewnego momentu towarzyszy mu uczucie rozpierania. Kiedy pacjentka traci czucie, przez małe nacięcie w skórze lekarz wprowadza światłowodową końcówkę, którą delikatnie przesuwa i w efekcie niszczy komórki tłuszczowe. Zabieg trwa około 2 godzin. Gdy upłynniony tłuszcz zostaje odessany, pacjentka wkłada gorset uciskowy i po krótkim odpoczynku wraca do domu.
Po lipolizie laserowej pacjentka może odczuwać pewien dyskomfort. Gorset należy nosić przez 4 tygodnie. W tym czasie obrzęk i zasinienia w operowanej okolicy ustępują, a pacjentka odzyskuje talię, płaski brzuch i jędrną skórę.
Zabiegi wyszczuplające. Na czym polega endermologia?
Endermologia uaktywnia metabolizm tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zabiegowi zbita tkanka ulega zmiękczeniu, co pozwala uwolnić i usunąć tłuszcz, na który nie działa dieta ani gimnastyka. Ponadto endermologia pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym wzmacnia i ujędrnia skórę.
Endermologia rozpoczyna się od zmierzenia obwodu talii, bioder i ud ‒ dzięki temu uzyskujemy materiał porównawczy do oceny efektów zabiegu. Przez około tygodnia przed zabiegiem należy pić około 2,5 litra wody dziennie, aby drenaż przyniósł jak najlepsze rezultaty. Następnie pacjentka przebiera się w cienki, elastyczny kostium. Aparat do endermologii posiada głowicę wyposażoną w dwie elektronicznie sterowane rolki, które działają w połączeniu z podciśnieniem oraz zasysają i rolują fałd skóry. Masaż wyszczuplający może być bolesny, ale po nim następuje bardzo przyjemny zabieg ujędrniający, podczas którego głowica działa jedynie pulsacyjnie.
W domu pacjentka ma za zadanie stosować balsam wyszczuplający. Po około 2 miesiącach regularnych zabiegów (2 w tygodniu) pacjentka cieszy się wyraźnie gładszą i jędrniejszą skórą oraz rozmiarem mniejszym o dwa numery. Endermologia trwa 40 minut.
Domowe zabiegi wyszczuplające. Jak działa aparat Wellbox?
Aparat Wellbox to niewielkie urządzenie do podciśnieniowego masażu wyszczuplającego i odmładzającego. Zostało wyposażone w 5 głowic różnej wielkości przeznaczonych do twarzy lub ciała. W ulotce, w której zawarto instrukcję wykonywania masażu poszczególnych części ciała, napisano, że aby zobaczyć efekty, wystarczy 6 minut takiego zabiegu dziennie. Po miesiącu skóra staje się gładsza i bardziej napięta.
Kosmetyki wyszczuplające
Poza zabiegami w gabinecie i w domu warto stosować kosmetyki przeznaczone do wyszczuplania i modelowania sylwetki. Takie preparaty są wzbogacane o wyciągi roślinne (na przykład z guarany, bluszczu, kawy i wąkrotki azjatyckiej), które mają właściwości drenujące, pobudzają mikrokrążenie oraz pomagają usuwać z komórek tłuszcz i wodę. Pośród kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych znalazły się między innymi peelingi, żele, żele-kremy, sera, musy i koncentraty.
Dodaj komentarz