Przenieś się w zmysłowy świat zapachów, gdzie rośliny mają największą moc, a zapach może nie tylko poprawiać nastrój i stymulować zmysły, ale i leczyć. Eteryczne olejki to silnie stężone mikstury o silnych właściwościach kosmetycznych. Które z nich uświetnią każdą pielęgnację? Sprawdź jakie działanie kosmetyczne mogą mieć naturalne olejki eteryczne.
1. ETERYCZNY OLEJEK Z DRZEWA RÓŻANEGO
Podobnie jak kosmetyczny naturalny olejek różany lub wytworzona z eterycznego woda różana (hydrolat), eteryczny olej różany ma właściwości regenerujące, odmładzające i doskonale pobudza rozwój komórek skóry. Regeneruje tkanki, jest doskonały na trądzik, blizny oraz zmarszczki. Przywraca równowagę i spokój umysłu dzięki właściwościom stabilizacyjnym centralny układ nerwowy, dlatego często jest wykorzystywany przy medytacji, relaksie.
2. ETERYCZNY NATURALNY OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
Najsilniejszy antyseptyk wśród olejków eterycznych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczne. Pomaga we wszelkich chorobach i podrażnionych dziąseł. Ponadto wnika głęboko w skórę, gdzie stymuluje układ odpornościowy. To jeden z najskuteczniejszych olejków na trądzik, opryszczki (tzw. zimno) oraz liszaje.
3. ETERYCZNY OLEJEK GREJPFRUTOWY
Naturalna broń do walki z cellulitem. Ma relaksujący i poprawiający nastrój zapach, działa tonizująco oraz antydepresyjnie. Olejek grejpfrutowy pobudza system limfatyczny i tym samym odżywia komórki tkanek. Skuteczny w walce z otyłością i w przypadku zatrzymania płynów organicznych. Sprawdza się idealnie rozcieńczany w naturalnych olejach kosmetycznych (bazowych) i używany jako olejek do masażu antycellulitowego.
4. ETERYCZNY OLEJEK CEDROWY
Doskonały do walki z cellulitem – wystarczy zakroplić go do wanny i regularnie zażywać kąpieli urozmaiconych o 10 kropli olejku. Cedrowy eteryczny olej dobrze radzi sobie też w walce z trądzikiem i łupieżem. Zapobiega swędzeniu skóry. Pomaga przy wypryskach i wrzodach, a dodatkowo doskonale uspokaja, koi nerwy, zwalcza depresję, niepokój i strach.
5. ETERYCZNY OLEJEK CYTRONELLA
Ma mocny, słodki, cytrusowy zapach. Działa antyseptycznie, odkaża skórę, uspokaja, łagodzi napięcia nerwowe, a ponadto odstrasza owady (komary, muchy, pchły, kleszcze).
Olejek dobrze działa jako środek łagodzący napięcie i bóle mięśni: należy zmieszać go z olejem bazowym (np. olejem ze słodkich migdałów, arganowym, jojoba). Olejek cytronella można też dodawać do kąpieli – pomaga zwalczyć cellulit, pomaga w stanach zapalnych skóry. Jest też świetny jako dodatek do kremów i kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Może służyć jako składnik oryginalnych perfum własnej roboty.
6. ETERYCZNY OLEJEK CYPRYSOWY
Olejek cyprysowy korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-tłuszczową, więc często wykorzystywany jest do leczenia żylaków, pękających naczynek, cellulitu, rozstępów oraz przy masażach wyszczuplających. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające. Dobrze działa przy leczeniu stanów zapalnych skóry, egzemach, a także przy nadmiernej potliwość. Tonizuje skórę. Kąpiel z olejkiem ożywia i pobudza ciało i zmysły. Ten olejek nadaje się też doskonale do płukanek do włosów oraz moczenia stóp. Hamuje przetłuszczanie się skalpu i nadmierną potliwość stóp.
7. ETERYCZNY OLEJEK GERANIOWY
Otrzymywany jest z kwiatów pelargonii. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, a przede wszystkim przeciwdziała zatrzymaniu płynów, więc jest podwójnie skuteczny w zwalczaniu cellulitu. Olejek geraniowy bardzo często wykorzystywany jest w leczeniu opryszczki i przy infekcjach grzybiczych (również tych, które są odpowiedzialne za powstawanie i rozwój trądziku na ciele).
8. ETERYCZNY OLEJEK KADZIDŁOWY
Pięknie pachnie, a dodatkowo ma właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwzmarszczkowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i uspokajające. Wierzono, że działa inspirująco, wzmacniająco na umysł i zmniejsza depresję oraz wszelkie obniżenia nastroju.
Olejek kadzidłowy jest ceniony również jako kosmetyk na włosy: stymuluje ich wzrost, zapobiega wypadaniu i eliminuje łupież. Dawniej używany był w leczeniu trądu i ran z zakażeniem. Dodany do wanny działa kojąco na zmęczone mięśnie po wysiłku fizycznym. Dobrze wpływa na kondycję skóry, polecany jest głównie do skóry dojrzałej, suchej, z oznakami starzenia. Odbudowuje naskórek, dobrze ujędrnia i nadaje mu elastyczności.
9. ETERYCZNY OLEJEK IMBIROWY
Olejek ma ostry, korzenny, intensywny i przyjemny zapach. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i odkaża skórę. Olejek imbirowy działa też bakteriobójczo i doskonale odświeża ciało, jest szczególnie polecany w upalne dni.
Pobudza krążenie i hamuje zastoje limfy, dlatego jest bardzo polecany w zwalczaniu cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Idealny do masażu i do kąpieli.
10. ETERYCZNY OLEJEK KMINKOWY
Olejek otrzymywany z owoców kminku zwyczajnego. Stosowany w kosmetyce ma korzystny wpływ na tłustą cerę, poprawia jej koloryt, a przede wszystkim zmniejsza stany zapalne gruczołów łojowych i wspiera w walce z cellulitem.
11. ETERYCZNY OLEJEK LAWENDOWY
Eteryczny olejek uzyskiwany ze świeżych główek kwiatów lawendy lekarskiej. Bardzo ceniony za swoje zdrowotne i kosmetyczne zdolności, jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych.
Ten “kosmetyczny lekarz” przyspiesza gojenie się ran, podrażnień skóry i oparzeń, także słonecznych. Idealne remedium na trądzik lub grzybicze zakażenia skóry: likwiduje bakterie, które powodują infekcję skóry, a ponadto wygładza ją, zmniejsza zmarszczki i obniża nadprodukcję łoju.
Nadaje się do kąpieli, kominków, masażu, można w nim moczyć stopy i nakładać na włosy mieszając go uprzednio z naturalnym olejkiem kosmetycznym (arganowy, jojoba, migdałowy itp.).
12. NATURALNY OLEJEK LEMONGRASOWY (z trawy cytrynowej)
Pięknie i świeżo pachnący olejek, który ma działanie przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wpływa silnie odkażająco na skórę i cały układ oddechowy. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej. Uspokaja cerę i zmniejsza nadmiar sebum. Otwiera pory, jest też niezawodny przy nadmiernym poceniu. Olejek z trawy cytrynowej jest idealny do masażu, kominków zapachowych, aromatyzowania pomieszczeń, kąpieli, a także do parówki twarzy (oczyszcza i zamyka pory skóry).
Dodaj komentarz