Pewnie powtórzymy zdanie, które pada w większości artykułów i z większości ust: zima to bardzo niekorzystny czas dla skóry i włosów.
Przesusza się, traci elastyczność, podrażnia, szybciej wiotczeje i bardzo szybko się starzeje. Skóra zimą „przebywa” w bardzo kapryśnych warunkach: z jednej strony minusowe temperatury i zimno, a z drugiej – suche powietrze z grzejników. To bardzo zdradliwe „kombo” dla cery oraz włosów. Jak uchronić je przed zniszczeniem i wzmacniać o raz skutecznie regenerować zimową porą? Przedstawiamy najlepsze domowe i sprawdzone przepisy na piękną skórę i odżywione włosy.
Krem na zimę to doskonały produkt, który przede wszystkim ochrania skórę przed utratą wilgoci. Powinien dbać o płaszcz hydro-lipidowy skóry i jednocześnie mieć wysoki filtr UV (zimą szkodliwe promieniowanie nie jest niestety mniejsze niż latem: promienie UV odbijają się od śniegu i dewastują skórę). Jednak taki krem to często zbyt mało, aby ją zregenerować i zatrzymać niszczenie naskórka. Włosy również bardzo niszczeją pod czapką: nie tylko się elektryzują, ale również przesuszają lub nasilają produkcję łoju. Efektem są włosy przetłuszczające się u nasady i o suchych końcach Jak i czym je wzmacniać, odżywiać i upiększać? Kluczem do zimowej pielęgnacji (zarówno skóry jak i włosów) są emolienty. Tylko te dobre, najwyższej jakości, czyli prosto od natury. Mowa o naturalnych olejkach. To z ich pomocą stworzysz wspaniałe, domowe kosmetyki, które rewitalizują, chronią i polepszają sta oraz wygląd skóry i włosów.
DIY – domowa zimowa kuracje na włosy
Naturalny olejek (odpowiednio dobrany, nierafinowany i tłoczony na zimno) to doskonała maseczka do włosów. W zasadzie nie wymaga już żadnych innych dodatków i można go śmiało używać do cotygodniowej zimowej regeneracji czyli do olejowania włosów. Olejek (jojoba, arganowy, awokado, makadamia, kokosowy, słonecznikowy, ze słodkich migdałów itp.) nałóż na skórę głowy oraz rozprowadź na całej długości włosów. Potrzymaj go przez minimum 30 minut, po czym spłucz i umyj włosy szamponem.
Aby zabezpieczyć pasma przed wysychaniem warto nakładać na nie „naturalny laminat” czyli pozyskany z pestek żel lniany. Nasiona lnu zalej ciepłą woda i odstaw na noc, aby wytrącił się z nich żel. Rano przecedź miksturę, przelej ją do słoika (pestki możesz wykorzystać do peelingu ciała, dłoni lub stóp) i wcieraj w suche lub wilgotne włosy po myciu. Lniany żel możesz łączyć z kilkoma kroplami naturalnego olejku.
DIY – domowe zimowe kuracje do twarzy
Wspomnieliśmy, że olejki nadają się idealnie do pielęgnacji skóry. Okazuje się, że te naturalne, silnie odżywcze i ochronne, naturalne emolienty są doskonałe jako składnik kremów (możesz zmieszać kroplę lub dwie z kremem podczas aplikacji), a także jako składnik masek do twarzy: rozrabiaj nimi naturalne glinki, mieszaj z żelem lnianym i nakładaj na twarz, lub wzbogacaj swoje ulubione maseczki do twarzy. Olejki działają ochronnie na skórę, tworząc na jej powierzchni okluzyjną powłokę, chroniącą przed mrozem, zimnem, suchym powietrzem i toksynami z powietrza.
Innym doskonałym sposobem na ukojenie i wyciszenie skóry są kojące kompresy – wykorzystaj gotowe, czyste płachty bawełniane do masek i mocz je w stężonym naparze z rumianku oraz soku z aloesu. Możesz dodać do tej mieszanki olejek oraz łyżkę miodu. Takie maseczki idealnie pielęgnują, regenerują i koją skórę.
Dodaj komentarz