Stres w pracy, spięcia z teściową, denerwujące sytuacje w życiu osobistym? To tylko niektóre z czynników negatywnie wpływających na organizm. Okazuje się bowiem, że różne napięcia związane z naszą zawodową działalnością lub codziennymi sprawami, mogą pogorszyć kondycję skóry. Jak to możliwe? Sprawdź, jak stres wpływa na skórę i poznaj sposoby radzenia sobie z nim.
Po co komu stres?
Okazuje się, że stres jest nam potrzebny w sytuacjach zagrożenia życia. Kiedy jesteśmy narażeni na jakieś niebezpieczeństwo, organizm „daje” nam wybór: walcz albo uciekaj. Wytwarzana jest adrenalina, która wyostrza nasze zmysły; tym samym szanse na przeżycia się zwiększają. Cała energia skierowana jest na mięśnie potrzebne do walki lub ucieczki, a mniej przydatne funkcje są w tym czasie wstrzymane. Jeśli po chwili stresowa sytuacja dobiera końca, to dla organizmu jest to jak najbardziej normalna sprawa. Wszystko wygląda zupełnie inaczej, gdy wysoki poziom stresu utrzymuje się przez dłuższy czas. Taka sytuacja źle wpływa na cały organizm, najbardziej na układ odpornościowy, a także na skórę.
Stres a skóra
Na kondycję skóry wpływ mają nawet najmniejsze negatywne emocje, nerwy, stres. Jak to możliwe? Otóż w skórze znajdują się receptory układu nerwowego. Dlatego bardzo łatwo jest zaobserwować natychmiastowe zmiany w wyglądzie skóry wtedy, gdy dochodzi do sytuacji stresowych. Jeśli następnym razem znajdziesz się w okolicznościach, które wywołują u ciebie negatywne emocje, postaraj się zaobserwować, co dzieje się z twoją skórą. Przekonasz się, że wraz z narastaniem stresu stan twojej skóry pogarsza się, a kiedy się zrelaksujesz, twoja skóra po krótkim czasie znów będzie ładnie wyglądać.
Stres – objawy i reakcje skóry
Te najbardziej widoczne są u osób, które cierpią na takie choroby jak: atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, bielactwo. W tym przypadku mogą pojawić się następujące objawy:
- pieczenie i zaczerwienienie skóry,
- bąble z płynem surowiczym,
- uwrażliwienie na słońce, kontakt skóry z ubraniem, zanieczyszczenia,
- bezsenność,
- przesuszenie skóry.
Skóra a stres – czy to sytuacja bez wyjścia?
Niestety stres powodujący zmiany w kondycji skóry trwa bardzo długo i może mieć psychosomatyczne podłoże. To z kolei pociąga za sobą kolejne nerwowe sytuacje i zdarzenia. Nawarstwienie się ich może być trudne do wyeliminowania. Coraz więcej kłopotów i niezamkniętych spraw może prowadzić do kolejnych stresowych przypadków. A te znów będą powodować zmiany skórne. Taka sytuacja może ciągnąć się bez końca, a my będziemy trwać w zamkniętym kole.
Stres a inne choroby skóry
Jeżeli cierpisz na trądzik różowaty i spotkała cię jakaś stresująca sytuacja, to twoja skóra prawdopodobnie zareaguje na to w określony sposób. Podatność na zaczerwienienie i nasilenie zmian skórnych na pewno wzrosną. Osoby, które mają problemy z poceniem również odczują skutki stresu. Sytuacje, w których odczuwamy zdenerwowanie, źle wpływają też na nasz układ immunologiczny. Zazwyczaj wtedy pojawiają się opryszczki i choroby.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jest kilka prostych metod radzenia sobie ze stresem. Te przedstawione poniżej z pewnością pomogą ci się odprężyć i zrelaksować. Sprawdzone sposoby na stres to:
- uśmiechaj się jak najczęściej – śmiech rozluźnia cały organizm i powoduje uwalnianie się endorfin;
- określ, co najbardziej cię stresuje i pozbądź się tego;
- zmień podejście do spraw, które cię stresują;
- medytuj, oczyszczaj umysł, ucinaj sobie drzemki;
- zrób porządek w domu i w miejscu pracy;
- w danej chwili poświęć czas tylko na jedną rzecz;
- bądź aktywna fizycznie.
Kto ci pomoże?
Jeżeli masz poważne problemy ze skórą, to powinnaś zgłosić się do dermatologa. Lekarz zaleci ci lekarstwa, które złagodzą stany zapalne, ale niestety ich nie wyleczą dopóty, dopóki istnieją źródła stresu. A z tymi poradzi sobie psycholog lub psychiatra. Przyjmowanie niektórych leków uspokajających i wyciszających z powodzeniem eliminuje skórne problemy.
Dodaj komentarz