Zioła leczą i upiększają – to wiadomo już od stuleci. Obecnie moda na kosmetyki naturalne sprawia, że ziołowe maceraty, eteryczne olejki, hydrolaty, napary i cały szereg innych kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających zioła staje się bardzo popularna. Czy znasz kosmetyczne właściwości rumianku, lnu, nagietka czy lawendy? Jakie zioła najlepiej pielęgnują włosy, a jakie warto stosować w pielęgnacji twarzy?
Dlaczego zioła są tak popularnym i dobrym kosmetykiem?
Okazuje się, ze ziołowe substancje są pop prostu dużo lepiej przyswajalne przez skórę, niż składniki syntetyczne, wytworzone w laboratoriach. Rzadziej podrażniają skórę, a do tego są multifunkcyjne: często stosuje się je nie tylko na jeden problem: zioła w kosmetyce bywają doskonałe do pielęgnacji ciała, włosów, twarzy, dłoni. Sprawdzają się podczas aromatycznych kąpieli, jako wcierki i płukanki do włosów lub jako wodna cześć masek z glinki. Ziołowe napary można ze sobą łączyć, aby uzupełniały się wzajemnie o swoje drogocenne właściwości.
Kosmetyczne właściwości ziół i kwiatów
● Woda różana i olejek różany – to niekwestionowana królowa kwiatów, co widać również w kosmetyce – woda różana to źródło bioflawonoidów i eterycznych olejków, ma właściwości antyseptyczne, działa przeciwzapalnie, tonizuje, koi i spowalnia procesy starzenia się skóry, nadaje się do każdego rodzaju cery, w tym również do wrażliwej i naczynkowej. Woda i olejek różany doskonale poprawiają napięcie skóry, nadają jej zdrowy koloryt i zapobiegają powstawaniu przebarwień i plam pigmentacyjnych. Woda różana jest również doskonała jako baza do rozrabiania maseczek z glinki.
● Ylang-ylang – egzotyczny kwiat, którego ojczyzną są tereny Azji jet w krajach orientu traktowany jak afrodyzjak. Używany w kosmetyce działa antyseptycznie na skórę, chroni naskórek przed wysuszeniem, oraz reguluje poziom sebum. Czesto bywa składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej, odnajdziemy go również w szamponach i odżywkach do przetłuszczających się włosów. Ekstrakt z ylang-ylang zapobiega też wypadaniu włosów, a wmasowany w ciało – wspiera walkę z cellulitem.
● Lawenda – to kwiat, który podbił przemysł kosmetyczny; często dodawany jest do mydeł, żeli pod prysznic oraz balsamów do ciała, ponieważ ma właściwości aromaterapeutyczne: wycisza ciało i umysł, uspokaja, koi skołatane nerwy, zwalcza ból głowy i bezsenność. Z kwiatów lawendy wytłacza się również olejek lawendowy, który polecany jest przede wszystkim do skóry dojrzałej (ma działanie wygładzające, napina skórę, regeneruje, koi i tonizuje). Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, dlatego chętnie używa się go do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Lawenda dodawana do szamponów i odżywek do włosów reguluje pracę gruczołów łojowych, hamuje przetłuszczanie się włosów oraz leczy wszelkie stany zapalne. Ponieważ lawenda pobudza krążenie podskórne i wspomaga przepływ limfy – jest również doskonałym składnikiem kremów antycellulitowych, a olejek lawendowy jest doskonały do masażu antycellulitowego. Olejek z lawendy będzie również doskonałym remedium na wypadające, osłabione włosy.
● Arnika – to kwiat, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, ale jej główną zaletą jest to, ze doskonale wzmacnia naczynia krwionośne; z tego względu jest bardzo ceniona w pielęgnacji skóry naczynkowej. Zmniejsza zaczerwienienia skóry i poprawia krążenie podskórne, dlatego ogranicza powstawanie pajączków. Arnika często jest dodawana do kosmetyków do twarzy (kremy, toniki, maseczki), oraz do kremów i zeli do stóp: regeneruje, łagodzi podrażnienia i otarcia, zapobiega opuchliznom i regeneruje naskórek.
● Łopian – jest idealny dla skóry dotkniętej trądzikiem, łuszczycą lub infekcją bakteryjną. Łagodzi świąd i pomaga zwalczyć łupież. Olej wytłaczany z łopianu wspomaga regenerację włosów, nawet tych bardzo zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Jest doskonały w pielęgnacji skóry podrażnionej i łojotokowej. Napar z łopianu jest doskonałą płukanką do włosów – to idealna odżywka do włosów łamliwych, suchych i sztywnych, pozbawionych blasku i witalności. Doskonale regeneruje i wzmacnia włosy, wspiera ich sprężystość i łagodzi podrażnienia oraz choroby skóry głowy.
● Nagietek – ten maleńki, żółty i niepozorny kwiatek jest doskonałym…lekarze. Stosowany na skórę działa niczym najlepsza maść gojąca, skutecznie koi podrażnienia i wspomaga gojenie się ran oraz zmian skórnych, a dodatkowo chroni przed podrażnieniami. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a przy tm jest delikatny i nie uczula ani nie podrażnia. Można go używać również w pielęgnacji ciała niemowląt – to doskonałe remedium na odleżyny i otarcia. Często dodaje się go również do kremów zapobiegających rozstępom skóry.
● Pokrzywa – to jedno z najbardziej cenionych w pielęgnacji włosów ziół. Pokrzywa doskonale regeneruje, wzmacnia i hamuje wypadanie włosów. Zawiera komplet witamin, działa tonizująco, zmiękcza, wygładza, nabłyszcza i domyka łuskę włosa. Napar z pokrzywy jest doskonałą płukanką do włosów. Bardzo popularne są również pokrzywowe szampony (najczęściej są one przeznaczone do włosów osłabionych, wypadających, przetłuszczających się i z łupieżem). Pokrzywę można również pić, by wspomóc suplementację i wzmacniać włosy (oraz paznokcie i rzęsy).
● Rumianek – delikatny, a jednocześnie bardzo skuteczny w łagodzeniu podrażnień skóry. Rumianek jest jednym z najpowszechniejszych kwiatów, stosowanych w pielęgnacji skóry wrażliwej. Koi, tonizuje, rozjaśnia przebarwienia. Rumianek jest również doskonałym dodatkiem do szamponów i płukanek do włosów – delikatnie rozjaśnia włosy, jest idealny do pielęgnacji jasnych kosmyków. Wyciąg z rumianku działa tonizująco na skórę głowy i wspomaga walkę z suchą, łuszczącą się, lub dotkniętą łupieżem skórą głowy.
● Skrzyp polny – to doskonałe uzupełnienie dla naparów z pokrzywy – skrzyp polny jest silnie działającym remedium na zniszczone włosy, które straciły witalność, kruszą się i wypadają. Zadba również o skórę i paznokcie: zapobiega kruszeniu się płytki paznokcia, przyspiesza gojenie się ran, a ponadto – skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne i jest idealny do pielęgnacji skóry naczynkowej.
Dodaj komentarz