Rodzaje włosów i sposoby ich pielęgnacji. Jak to robić dobrze?

Dobra pielęgnacja to taka, która jest dostosowana do typu i rodzaju włosów. Nawet jeżeli wydasz sporą sumę na odżywki, maski czy szampony, a będą niedostosowane do Twoich potrzeb, na pewno niewiele zdziałają. Jak pielęgnować włosy normalne, suche i przetłuszczające się?

Włosy normalne – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Włosy normalne charakteryzują się zdrowiem, naturalnym blaskiem. Są sypkie, elastyczne, gładkie i przyjemne w dotyku. Nie mają skłonności do przetłuszczania się, łatwo je ułożyć, końcówki nie rozdwajają się.

Ten typ włosów należy myć szamponem przeznaczonym do włosów normalnych. Nawet zdrowe, piękne włosy mogą ulec pogorszeniu przez niedostosowane produkty. Po każdym myciu warto użyć nawilżającej odżywki, a choć raz na 2 tygodnie regenerującej maski. Letnie kosmetyki powinny zawierać wysoki filtr przeciwsłoneczny.

Włosy suche – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Skóra głowy produkuje za mało łoju? Wtedy nawilżenie włosów drastycznie spada, stają się sztywne, trudne w ułożeniu, przesuszone. Nawet wiatr czy czesanie może je złamać, a ułożenie wymarzonej fryzury graniczy z cudem.

Do włosów suchych przyda się szampon do zniszczonych, przesuszonych włosów, który je odżywi i zregeneruje. Nigdy nie zapominaj o nałożeniu odżywki, ponieważ włosy suche potrzebują szczególnej ochrony i pielęgnacji. Jeżeli możesz, całkowicie odstaw wszelkie metody stylizacji na gorąco. Odstaw suszarkę, lokówkę i prostownicę.

Włosy przetłuszczające się – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Nadmiar sebum prowadzi do utraty puszystości włosów, przez co już kilka godzin po myciu stają się oklapnięte, przetłuszczone, wiotkie i niełatwe w ułożeniu. Takie właśnie są włosy przetłuszczające się.

O włosy przetłuszczające się trzeba dbać szczególnie. Nie trzeć ich ręcznikiem po myciu, a zamiast tego postawić na bawełnianą koszulkę. Mocne szczotkowanie również nie wchodzi w grę. Do codziennego mycia używaj wyłącznie delikatnych, łagodnych szamponów, bez wysuszających alkoholi czy SLS. Sprawdzą się też odżywki i maski tej samej firmy co szampon do włosów.

Włosy ekstremalnie zniszczone – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Suche, matowe, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami. Wyglądają bardzo nieestetycznie. Często zniszczone są wskutek zabiegów chemicznych jak farbowanie czy rozjaśnianie oraz niezabezpieczania włosów przed ostrym słońcem, wiatrem i czynnikami zewnętrznymi.

Zniszczone włosy potrzebują specjalnego szamponu, który wniknie w głąb włosów i zregeneruje je od środka. Wygładzające właściwości, zwłaszcza prowitamina B5 (panthenol) i proteiny sprawdzą się tu doskonale. Po każdym myciu stosuj odżywkę lub balsam do włosów. Używaj kosmetyków, które chronią kolor przed wypłowieniem, aby włosy zachowały blask na dłużej. Czesząc włosy, postaw na drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach, który jednocześnie pobudzi mikrokrążenie w skórze głowy.

Włosy z łupieżem – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Wszyscy wiemy, jak wygląda łupież. Zdecydowanie białe płaty nie wyglądają estetycznie. Ponadto pokryta łupieżem skóra jest najbardziej narażona na bakterie, grzyby i zarazki, przez co możesz odczuwać swędzenie i pieczenie.

Myj włosy minimum 2 razy w tygodniu szamponem przeciwłupieżowym. Masuj głowę bardzo energicznie, aby odkleić łupież, a następnie płucz włosy w letniej wodzie. Nie warto całkowicie rezygnować z szamponu przeciwłupieżowego, kiedy pozbędziesz się problemu. Sięgaj po niego rzadziej, np. raz na 2-3 tygodnie. Problem nie mija? Koniecznie udaj się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *