Maść cynkowa jest tania, skuteczna i uniwersalna. Jakie właściwości i zastosowanie ma maść cynkowa? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Czy maść cynkowa i pasta cynkowa to te same preparaty?
Maść cynkowa – właściwości
Związki cynku – zarówno organiczne, jak i nieorganiczne – nanoszone na skórę miejscowo mają działanie osuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i ochronne, a stosowane umiejętnie nie wywołują skutków ubocznych.
Cynk stosowany w kosmetykach i preparatach leczniczych może mieć różną formę. Jedną z najpopularniejszych jest tlenek cynku, który ma postać białego i bezwonnego proszku. Chociaż nie rozpuszcza się w wodzie ani w tłuszczach, to rozdrobnione cząsteczki tlenku cynku dają się zmieszać z płynem na pewien czas, ale po naniesieniu na skórę płyn odparowuje, a tlenek cynku pozostaje i tworzy białą powłokę ochronną (dyspersja).
Tlenek cynku ma właściwości:
- matujące i kryjące, dlatego znalazł zastosowanie przy produkcji pudrów i zasypek;
- przeciwsłoneczne – jest dodawany do preparatów przeznaczonych do ochrony skóry przed słońcem, takich jak kremy z filtrem fizycznym, który tworzy tarczę odbijającą promienie od skóry;
- gojące – z tego powodu jest najważniejszym składnikiem maści cynkowej i jej młodszej siostry, pasty cynkowej.
Po otwarciu maść cynkowa powinna być przechowywana w hermetycznie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze nieprzekraczającej 25ºC i z dala od światła słonecznego oraz zużyta w ciągu sześciu miesięcy.
Maść cynkowa – zastosowanie
Ponieważ maść cynkowa zawiera mniejsze stężenie tlenku cynku, znalazła zastosowanie jako środek do łagodzenia niewielkich otarć oraz stanów zapalnych skóry u dorosłych i dzieci. Jest szczególnie polecana w przypadku silnego pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, które skutkuje powstaniem bąbli. Cynk zawarty w maści działa antybakteryjnie, wysuszająco i ściągająco. Należy ją nanieść bezpośrednio na skórę, ale wyłącznie na miejsca zmienione chorobowo. Z kolei nie powinno się jej rozprowadzać na zdrowej skórze, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do jej wysuszenia i podrażnienia. Ponadto maść cynkowa może być aplikowana na niewielkie zmiany trądzikowe.
Maść cynkowa – przeciwwskazania
Chociaż maść cynkowa jest bezpieczna, nie każdy może jej używać. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na którykolwiek ze składników. Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli poza maścią cynkową nakładamy na skórę jeszcze inne preparaty, ponieważ połączone mogą okazać się niekompatybilne i doprowadzić do silnego podrażnienia. Ponadto maści i pasty wzbogaconej o kwas salicylowy nie należy stosować na uszkodzoną i owłosioną skórę oraz u dzieci poniżej drugiego roku życia. Osoby chore na astmę oskrzelową, zanim sięgną po maść cynkową, powinny poradzić się lekarza.
Maść cynkowa a pasta cynkowa
Pasta cynkowa charakteryzuje się ponad dwukrotnie wyższą zawartością tlenku cynku niż maść cynkowa i trudno się rozsmarowuje. Z tego powodu pasta cynkowa powinna być nakładana punktowo. Jej stosowanie ma na celu leczenie trądziku – pasta skutecznie i szybko wysusza wypryski (różnicę widać już po kilku godzinach od jej aplikacji). Pasta cynkowa nie powinna być nakładana bezpośrednio na otwarte, niezagojone rany. Stosujemy ją na noc, ponieważ nie wchłania się i zostawia widoczne, białe ślady. Właśnie z tego powodu nie powinna być aplikowana pod makijaż.
Dodaj komentarz