Uśmiech od ucha do ucha. Jak dbać o zęby?

Niestety wiele osób nie potrafi zadbać o swoje zęby. Skutek? Próchnica, zapalenie dziąseł, ubytki w uzębieniu, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Jak temu zaradzić? Wystarczy, że każdego dnia będziesz stosowała się do poniższych porad, a przynajmniej raz na pół roku odwiedzisz dentystę.

ODPOWIEDNIA SZCZOTECZKA

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać około 3 minut. Należy robić je przynajmniej dwa razy dziennie; dobrze jest też szczotkować zęby po każdym posiłku. Szczoteczkę trzeba wymieniać co trzy miesiące lub po każdej infekcji jamy ustnej. Twardość włosia dobiera się do wieku, ewentualnych chorób dziąseł i stanu uzębienia. Jednak pielęgnacja dziąseł i zębów powinna opierać się nie tylko na stosowaniu szczoteczki. Inne metody płukania i mycia jamy ustnej również są ważne.

PASTA DO ZĘBÓW

Najlepszymi pastami są te z zawartością fluoru. Składnik ten uodparnia zęby na działanie próchnicy, wzmacnia ich mineralizację i szkliwo. Dzięki temu uzębienie staje się mniej podatne na działanie kwasów organicznych i innych niebezpiecznych substancji spożywanych wraz z pokarmem. Coraz częstszym zjawiskiem wśród wielu ludzi jest mycie zębów po każdym posiłku. Robią to zapewne dlatego, żeby mieć świeższy oddech i lepsze samopoczucie.

NICI DENTYSTYCZNE

Zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc usuniesz za pomocą nici dentystycznych. Produkt czyści w sposób przestrzenny i usuwa płytkę nazębną. Co ciekawe używanie nici dentystycznych zapobiega powstawaniu próchnicy i zapaleniu dziąseł. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z tak dobroczynnego działania tego produktu.

PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ

Służy do odświeżania oddechu, niszczy bakterie, przeciwdziała powstawaniu płytki nazębnej i wzmacnia zęby. Bardzo ciekawym zjawiskiem związanym ze stosowaniem płynu do płukania jest higiena jamy ustnej wśród osób w wieku 15 – 24 lata. Okazuje się, że dla tych młodych ludzi bardzo ważny jest świeży oddech.

FLUORYZACJA

Zapewne większość z nas pamięta ten nieprzyjemny zabieg, który regularnie był przeprowadzany w podstawówce. Preparat do fluoryzacji nie miał przyjemnego smaku i zapachu, ale mycie zębów z jego zastosowaniem było obowiązkowe. Jednak dziś, kiedy jesteśmy dorośli, doceniamy wartość fluoryzacji. Zabiegi pomagają uporać się z próchnicą, a wykonać je można w każdym gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *