Piękne stopy małym kosztem? Przepisy na domowe kosmetyki do stóp [DIY]

Domowe kosmetyki do stóp, takie jak maseczki, kremy i peelingi, mają wiele atutów: są skuteczne, naturalne i tanie. Wykonanie ich nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu (wystarczy blender lub mikser), ani drogich składników (potrzebne produkty znajdziemy w sklepie spożywczym lub w aptece). Jak przygotować domowe kosmetyki do stóp? Oto przepisy na domowe maski, peelingi i kremy.

Domowe kosmetyki do stóp – przepisy: maski [DIY]

Maski to kosmetyki, które zawierają skoncentrowane stężenie dobroczynnych składników. Warto je nakładać na stopy przynajmniej raz w tygodniu – dzięki temu skóra będzie odżywiona, gładka i świeża. Maski na stopy mogą mieć różne działanie – między innymi złuszczające, nawilżające i regenerujące. Przy wyborze powinniśmy kierować się indywidualnymi potrzebami.

Gdy przygotujemy domową maskę, nakładamy ją na stopy i pozostawiamy na 15-20 minut. Dla wzmocnienia efektu na ten czas możemy owinąć stopy folią kuchenną lub założyć skarpetki i udać się na nocny spoczynek, a maskę zmyć dopiero rano.

  • Maska nawilżająca do stóp
    Aby ją przygotować, potrzebujemy 100 g twarogu, 4 łyżek jogurtu naturalnego i 2 łyżek soku z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i nakładamy na stopy. Po zmyciu maski stosujemy balsam lub krem.
  • Maska na pękające pięty
    Żeby zapobiec pękaniu skóry na piętach, musimy ugotować 2 ziemniaki ze skórką, rozgnieść je oraz zmieszać z mlekiem (1-2 łyżki) i żółtkiem. Gdy papka przestygnie, nakładamy ją na stopy.

Z kolei aby rozwiązać problem już popękanych pięt, powinniśmy zanurzyć je w masce z rozgotowanego siemienia lnianego lub z wazeliny. W tym celu podgrzewamy 6 łyżek wazeliny w mikrofalówce lub rondelku oraz dodajemy olejek z 6 kapsułek witaminy E i kilka kropel olejku herbacianego.

Pozostawiamy maskę na stopach, dopóki się nie wchłonie. Dobrym pomysłem będzie wykonanie tego zabiegu przed snem; wtedy wystarczy założyć skarpety i pójść spać.

  • Maska regenerująca do stóp
    Powstaje poprzez zmieszanie ze sobą 3 bananów i 2 łyżek jogurtu lub serka homogenizowanego. Gotowy produkt nakładamy na stopy. Właściwości regenerujące mają także płatki owsiane. Wystarczy zmieszać je z odrobiną ciepłego mleka lub jogurtu i z łyżką miodu oraz pozostawić na skórze na kwadrans.
    Innym dobrym rozwiązaniem będzie maska regenerująca na bazie awokado. Aby się o tym przekonać, rozgniatamy miękkie awokado z 3 łyżkami jogurtu naturalnego i nakładamy na 20 minut, po czym owijamy stopy folią.
  • Maska złuszczająca do stóp
    Aby ją przygotować, należy zmieszać 1/4 szklanki migdałów z taką samą ilością płatków owsianych. Całość rozdrabniamy w blenderze, po czym dodajemy 3 łyżki masła i 2 łyżki miodu.
    Aby zmiękczyć i usunąć zrogowaciały naskórek, równie dobrze możemy wykorzystać jajko oraz po szklance jogurtu i soku z cytryny. Mieszamy składniki w dużej misce i dodajemy zawartość 2 kapsułek z witaminą E. Ponieważ masa, którą uzyskamy, będzie dość rzadka, nie powinniśmy nakładać jej na stopy – wystarczy je w niej zanurzyć.
    Innym rozwiązaniem jest przygotowanie maski złuszczającej na bazie kwasku cytrynowego i olejku pachtowego, które usuwają martwy naskórek. Potrzebujemy 5 łyżek dowolnego kremu z mocznikiem, 4 łyżek kwasku, 2 łyżek oliwy z oliwek i kilku kropli olejku pachtowego. Mieszamy wszystkie składniki, a gotowy produkt nakładamy na stopy i pozostawiamy na noc.
  • Maska na zmęczone stopy
    Aby ją przygotować, parzymy rumianek i czekamy, aż ostygnie. Następnie siekamy pęczek natki pietruszki, liście mięty i łączymy wszystko z naparem. Zamiast naparu z rumianku możemy wykorzystać chłodne mleko (pół szklanki).

Domowe kosmetyki do stóp – przepisy: peelingi [DIY]

Peelingi mają na celu usunięcie martwego naskórka i w efekcie wygładzenie skóry, a także poprawienie krążenia, a tym samym zregenerowanie skóry i odżywienie każdej jej komórki. Powinny być wykonywane po kąpieli. Aby je przygotować, możemy sięgać po produkty o krystalicznej strukturze, które będą miały działanie ścierające podczas masażu.

  • Peeling do bardzo zrogowaciałego naskórka
    Gruboziarniste peelingi, na przykład na bazie soli morskiej, są zalecane przy bardzo twardym naskórku, zwłaszcza na piętach. Aby zrobić taki peeling, powinniśmy dodać 2 łyżki śmietany (lub oliwy z oliwek) i dowolny olejek zapachowy, na przykład lawendowy, do połowy szklanki soli. Gotowym peelingiem pocieramy stopy w miejscach, w których zrogowaciały naskórek jest wyjątkowo gruby.
  • Peeling do niezbyt twardego naskórka
    Aby go przygotować, mieszamy drobny cukier z połową łyżeczki cynamonu i 2 łyżkami miodu. Gotowym peelingiem masujemy stopy przez około 5 minut. Równie dobrze możemy przyrządzić peeling na bazie maku; w tym celu do 1/3 szklanki ziarenek dodajemy łyżkę cukru i 2 łyżki soku z cytryny.
    Inne możliwości niesie za sobą wykorzystanie cukru brązowego i zmielonych na drobno płatków owsianych lub zmielonej kawy. Aby przygotować peeling z cukru i płatków, potrzebujemy po 2 łyżki tych produktów, sok z cytryny, łyżki miodu i trochę oliwy w oliwek. Z kolei żeby wykonać peeling na bazie zmielonej kawy, wystarczy wykorzystać 2 łyżki kawy, 3 łyżki miodu i łyżkę oliwy z oliwek. Po dokładnym zmieszaniu wszystkich składników masujemy stopy.
  • Peeling wygładzający skórę
    Jak go zrobić? Wystarczy dodać do 2 łyżek miodu łyżeczkę cynamonu i łyżkę brązowego cukru – zmielonego lub drobnego. Taki peeling ma działanie wygładzające i antybakteryjne. Aby dodatkowo odżywił i odświeżył skórę stóp, do 3 łyżek cukru należy dodać 3 cytryny, listki mięty i łyżkę oliwy z oliwek oraz zmiksować wszystkie składniki. Gotowy peeling nakładamy na stopy i delikatnie masujemy.

Domowe kosmetyki do stóp – przepisy: kremy [DIY]

Kondycję stóp poprawią także kremy, które warto nakładać każdego dnia, zwłaszcza po kąpieli lub peelingu. Jeżeli przygotowujemy krem do stóp samodzielnie w domu, powinniśmy ograniczyć się do niewielkiej ilości tego kosmetyku – długie przechowywanie go bez środków konserwujących może być trudne.

  • Krem odżywczy do stóp
    Powstaje po zmieszaniu 6 łyżek masła shea, 5 łyżek oliwy i 5 łyżek oleju kokosowego. Aby krem do stóp ładnie pachniał, dodajemy kilka kropli olejku zapachowego. Następnie całość miksujemy i wstawiamy do lodówki na pół godziny. Po upływie tego czasu smarujemy stopy gotowym kremem.
  • Krem nawilżający do stóp
    Aby go przygotować, mieszamy ze sobą masło shea, maść z witaminą A i olej kokosowy w równych proporcjach. Gotowy produkt nakładamy na skórę. Najlepiej zrobić to na noc i założyć skarpety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *