Różowa kąpiel na AZS – nadmanganian potasu na problemy skórne

Czy wiesz, że istnieje prosty sposób na złagodzenie uciążliwych objawów atopowego zapalenia skóry? Odkryj magiczną moc nadmanganianu potasu. Poznaj właściwości różowych kąpieli.

AZS to przewlekła choroba zapalna skóry, na którą cierpi ok. 20% populacji. Osoby, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry (nazywanym inaczej egzemą), doskonale zdają sobie sprawę z uciążliwości tego problemu. Stan zapalny dotyczy nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej, dlatego jest tak trudny do zlikwidowania. Co powoduje AZS?

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry to reakcja alergiczna, dlatego skrót ten bywa czasami rozwijany jako „alergiczne zapalenie skóry”. Pod wpływem niewielkiej ilości jakiegoś alergenu skóra zaczyna swędzieć, pojawiają się zaczerwieniania i spada poziom nawilżenia.

Nie ma określonej przyczyny AZS. W zależności od organizmu układ immunologiczny może zareagować niewłaściwie zarówno na produkty spożywcze (jajka, mleko, czekoladę, truskawki), jak i sierść zwierząt, roztocza lub składniki myjące w kosmetykach.

Co ważne, atopowe zapalenie skóry możemy odziedziczyć po rodzicach.

Jak leczyć AZS?

Tutaj również nie ma jednej odpowiedzi. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest złożone – nie od razu znajdziemy odpowiedni środek, musimy prowadzić długotrwałe obserwacje i testować różne rozwiązania. Na początek trzeba określić, co jest alergenem. Wśród wielu sposobów leczenia AZS najpopularniejsze to:

  • stosowanie leków przeciwhistaminowych;
  • wykluczenie niektórych produktów z diety;
  • używanie łagodnych, hipoalergicznych kosmetyków;
  • unikanie noszenia odzieży z drapiących materiałów;
  • regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Różowa kąpiel na AZS

Wśród wielu pomysłów na osłabienie objawów atopowego zapalenia skóry, jednym z zyskujących popularność są różowe kąpiele. Pomysł narodził się w głowie australijskiej blogerki, która od lat zmaga się z AZS. Postanowiła raz na zawsze rozprawić się z problemem zamiast godzić się na życie z uciążliwymi zmianami skórnymi. Sucha jak pergamin i swędząca skóra przestała być jej problemem, kiedy zaczęła stosować różowe kąpiele. O co chodzi?

Różowa kąpiel – kąpiel z nadmanganianem potasu.

Rozwiązanie problemów z AZS jest całkiem proste, choć nie ma gwarancji, że u każdego ten pomysł się sprawdzi. Wystarczy zażywać regularnie różowe kąpiele z nadmanganianem potasu, aby zredukować uciążliwość atopowego zapalenia skóry. Nadmanganian potasu (łatwo dostępny w aptekach) barwi wodę na różowo, stąd nazwa tego zabiegu. Ale to nie jedyna jego właściwość.

Jak działa na skórę nadmanganian potasu?

Różowa kąpiel na AZS działa, ponieważ wykorzystuje się do niej nadmanganian potasu. To nieorganiczny związek chemiczny o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych. Ma postać drobnych kryształków, które łatwo rozpuszczają się w wodzie – zupełnie jak sól do kąpieli. Można nim odkażać i dezynfekować skórę, a także zmniejszać stany zapalne. Dzięki temu sprawdza się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, ale również typowo dziecięcych problemów skórnych np. potówek, odparzeń, czy pieluszkowego zapalenia skóry.

Uwaga!

Nadmanganian potasu w dużym stężeniu może zabarwiać skórę na brązowo. Jeśli nie chcemy przesadzić z tą niecodzienną opalenizną, warto pilnować, aby nasza różowa kąpiel łagodząca objawy AZS miała jasnoróżowy kolor – wówczas będzie słabiej zabarwiała skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *