Zapalenie zatok przynosowych – domowe sposoby leczenia

Długotrwały lub nawracający katar, ból głowy, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa, który nasila się przy pochylaniu – to mogą być objawy zapalenia zatok. Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości, powinnaś udać się do lekarza, który przepisze właściwe leki. Jednak aby zapalenie zatok szybciej Ci przeszło, możesz zastosować domowe sposoby jego leczenia. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Domowe sposoby na zapalenie zatok: inhalacje

Inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej wraz z aromatem ziół lub olejków eterycznych. Przynoszą szereg korzyści: pomagają rozrzedzić wydzielinę, ułatwiają oddychanie i zmniejszają ból.

Aby inhalacje odniosły skutek, powinnaś pochylić się nad miską z parującą wodą, przykryć głowę i miskę ręcznikiem oraz wdychać opary nosem. Oczy należy mieć zamknięte.

Jeżeli jedyne, co Ci doskwiera, to ból u nasady nosa, wykonaj inhalację na bazie roztworu z soli (2 l gorącej wody i 4-6 łyżek soli kuchennej lub morskiej). Jeżeli dodatkowo masz katar, sięgnij po zioła o działaniu rozkurczowym lub olejki eteryczne (1 l gorącej wody i 50 g zioła lub mieszanki ziół lub kilka kropli olejku). Zioła o działaniu rozkurczowym to na przykład mięta pieprzowa, rumianek, szałwia, tymianek czy skrzyp polny. Polecane olejki eteryczne: eukaliptusowy, kamforowy, majerankowy, lawendowy, ziołowy lub z mięty pieprzowej.

Inhalacje są skuteczne, jeżeli wykonuje się je codziennie przez ok. 7 dni przez 10 minut. Nie są wskazane dla osób z cerą naczynkową.

Domowe sposoby na zapalenie zatok: kompresy z soli

Aby wykonać ciepły (ale nie gorący) kompres z soli, należy kupić w aptece leczniczą gruboziarnistą sól jodowo-bromową i podgrzać kilka garści na patelni, zawinąć w płócienną ściereczkę i przyłożyć do czoła. Po takiej rozgrzewającej kuracji lepiej nie wychodzić na dwór przez kilka godzin.

Domowe sposoby na zapalenie zatok: maści rozgrzewające

W aptece znajdziemy maści eukaliptusowe, sosnowe, jałowcowe, rozmarynowe i kamforowe. Należy wmasować niewielką ilość maści w okolicę czoła i skroni, po czym przewiązać głowę ciepłą opaską.

Maści rozgrzewające to bardzo skuteczna metoda leczenia zapalenia zatok, która łączy w sobie właściwości inhalacji i ciepłych okładów, jednak nie powinny jej stosować osoby z cerą wrażliwą i naczynkową (maści mogą powodować pieczenie skóry).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *