Brwi pomagają widzieć i umożliwiają rozpoznanie twarzy? Zaskakujące fakty na temat brwi

Większość kobiet reguluje brwi, stylizuje je i maluje, ale mało która z nich wie, do czego te dwie łukowate linie włosów służą. Oto zaskakujące fakty na temat brwi.

1. Brwi pomagają nam widzieć

Pierwotnie brwi pełniły następującą funkcję: miały zapobiegać przedostaniu się do oczu wilgoci pod postacią, na przykład, potu lub opadów. Ich łukowaty kształt kieruje wszelkie ciecze w boczną stronę twarzy, a tym samym chroni oczy.

2. Brwi są bardzo gęste

Pewna firma zajmująca się przeszczepianiem włosów obliczyła, że brew przeciętnego człowieka składa się z około 250 włosków. Niektóre badania donoszą, że osoby, które nigdy nie regulowały brwi, mogą mieć ich nawet 1100.

3. Brwi żyją przez określony czas

Średnia żywotność brwi wynosi 4 miesiące, licząc czas potrzebny na to, aby każdy z włosków naturalnie wypadł i został zastąpiony przez nowy.

4. Brwi sprawiają, że szybciej rozpoznajemy twarze

Badania wykazały, że trudniej nam rozpoznać twarze znajomych osób, gdy widzimy ich zdjęcia z usuniętymi brwiami. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że brwi mogą mieć większe znaczenie przy rozpoznawaniu twarzy niż oczy.

5. Brwi możemy kontrolować głosem (do pewnego stopnia)

Brwi pomagają nam wyrażać uczucia niewerbalnie, ale i są połączone z naszym głosem: im wyższy ton naszego głosu, tym wyżej podnosimy brwi, i vice versa. Ponadto gdy na naszej twarzy pojawia się nieświadoma, niekontrolowana ekspresja (jak na przykład wtedy, gdy coś nagle nas zaskoczy lub przestraszy), brwi układają się symetrycznie do siebie. Jeżeli z kolei nasza mimika jest intencjonalna (bo wyraża na przykład podejrzliwość lub ciekawość), nasze brwi marszczą się asymetrycznie.

6. Brwi sprawiają, że ludzie mają ewolucyjną przewagę nad innymi gatunkami

Wiele ssaków posiada brwi, które podlegają żywej mimice twarzy (pyska), ale ludzie są jedynym gatunkiem, u którego brwi otacza naga skóra. Dzięki temu nasz wyraz twarzy jest łatwiejszy do zauważenia i zinterpretowania przez innych przedstawicieli naszego gatunku. Na tym polega ewolucyjna przewaga człowieka nad innymi gatunkami.

7. Moda na upiększanie brwi została zapoczątkowana dawno temu

Gdy dzisiaj regulujemy, stylizujemy i malujemy nasze brwi, kontynuujemy bardzo długą historię zabiegów upiększających. Każda kultura, niezależnie od okresu historycznego, propagowała swój własny sposób na podkreślanie brwi: we Florencji w czasach renesansu ludzie całkowicie golili brwi, a elita kolonialna w XVIII-wiecznej Ameryce powiększała je poprzez doklejanie do skóry szarej myszy.

8. Brwi mówią o nas więcej, niż nam się wydaje

Można by powiedzieć: „Pokaż mi swoje brwi, a powiem ci, kim jesteś”. Niektórzy autorzy są zdania, że typ brwi definiuje osobowość człowieka. Zakrzywione brwi posiada ktoś, kto jest zorientowany na ludzi, a do zrozumienia problemu potrzebuje przykładów z prawdziwego życia. Proste brwi mają ludzie bezpośredni, rzeczowi, logicznie myślący i skupieni na technicznych szczegółach. Z kolei brwi ułożone pod kątem posiadają ci, którzy lubią mieć rację i kontrolę nad wszystkim, co ich otacza, i ludźmi, z którymi przystają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *