Włosy źle reagują na nadmiar słońca. Podobnie skóra, z tym że ją chronimy przed promieniowaniem UV za pomocą kremów z filtrem do twarzy i ciała. Wobec tego dlaczego nie zapewniamy należytej ochrony włosom? Jak słońce wpływa na włosy i w jaki sposób chronić je przed słońcem? Jakie kosmetyki do włosów, w tym do ich regeneracji, stosować latem? Na czym polega odżywcza sauna u fryzjera?
Jak słońce wpływa na włosy?
Włosy stają się jaśniejsze, gdy przez kilka dni wystawiamy je na słońce. Taki naturalny balejaż wygląda bardzo efektownie, ale jest wynikiem spustoszeń poczynionych przez promienie UV. Jak to się dzieje? Słońce rozszczelnia osłonkę włosa zbudowaną z zachodzących na siebie łusek i wnika do warstwy korowej. W konsekwencji powoduje ucieczkę wody i utlenienie melaniny – pigmentu stanowiącego naturalną tarczą przeciwsłoneczną. Tak powstają niebezpieczne wolne rodniki, które uszkadzają wewnętrzną strukturę włosów.
Naturalny kolor chroni najskuteczniej
Najodporniejsze na słońce są włosy naturalnie ciemne, bo zawierają najwięcej melaniny, która ma działanie ochronne. Gorzej radzą sobie włosy jasne, a najgorzej – włosy rozjaśniane lub farbowane. Dlaczego? Ponieważ podczas koloryzacji melanina zostaje zniszczona, a sztuczny pigment nie zapewnia żadnej ochrony. Dodatkowe szkody czyni woda, zwłaszcza chlorowana i słona. Krople wody działają jak soczewka, która skupia promienie słoneczne, a chlor i sól mogą podrażniać skórę głowy. W rezultacie włosy po wakacjach często są zniszczone, to znaczy przesuszone, kruche oraz pozbawione połysku i sprężystości, przez co trudno je rozczesać i ułożyć. Aby nie dopuścić do takich spustoszeń, należy zapewnić włosom ochronę i ułatwić regenerację, czyli po prostu zastosować odpowiednie kosmetyki.
Jak chronić włosy przed słońcem?
Kosmetyki przeciwsłoneczne do włosów zawierają filtry UV oraz wysokie stężenie substancji nawilżających, odżywczych i neutralizujących działanie wolnych rodników, między innymi ceramidów, witamin A, E i H, prowitaminy B5, kolagenu morskiego oraz olejków roślinnych.
Aby taki kosmetyk spełniał swoją funkcję ochronną, musi pozostać na włosach. Z tego powodu szampony, które często zawierają filtry wodoodporne, nie są dostatecznym zabezpieczeniem przed utratą przez włosy koloru. W związku z tym po zastosowaniu szamponu należy użyć odżywki bez spłukiwania lub preparatu do stylizacji i co jakiś czas ponawiać aplikację tego kosmetyku. Godne polecenia są mgiełki w sprayu i wodoodporne olejki do włosów. Te ostatnie sprawdzą się także na plaży, ponieważ chronią nie tylko przed słońcem, lecz także przed działaniem soli morskiej i chloru w basenie.
Jakie kosmetyki do włosów stosować latem?
Nawet zabezpieczane wysokimi filtrami UV włosy pod wpływem słońca stają się uwrażliwione. Włosy, których zewnętrzna warstwa ochronna zostaje naruszona, potrzebują starannej, ale delikatnej pielęgnacji. Podczas upałów warto myć je codziennie, aby oczyścić skórę głowy i włosy z potu oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Co więcej, głowę należy myć po każdej kąpieli w wodzie słonej lub chlorowanej, czyli nawet kilka razy dziennie. Z tego powodu szampon, który stosujemy, powinien być bardzo łagodny, a także bogaty w pielęgnacyjne olejki, woski i ceramidy, które odbudowują strukturę włosa, oraz w składniki łagodzące podrażnienia skóry, takie jak alantoina. Po spłukaniu szamponu na całej długości włosów należy rozprowadzić silnie nawilżającą i regenerującą odżywkę. Nie zaleca się wcierać jej w skórę głowy, bo to pobudza wydzielanie łoju. Odżywka powinna pozostać na włosach odpowiednio długo, aby zdołała wniknąć do wnętrza włosa (dokładny czas określa producent na opakowaniu lub w ulotce). Zbyt wczesne spłukanie jej ułatwi rozczesanie włosów, ale nie zregeneruje ich dostatecznie. Na zakończenie warto polać głowę chłodną wodą ‒ dzięki temu łuski włosów się zamkną, a włosy będą gładkie i lśniące.
Jeżeli latem zajdzie potrzeba skorzystania z suszarki lub prostownicy, włosy warto spryskać preparatem, który ochroni je przed wysoką temperaturą.
Kosmetyki do regeneracji włosów
Aby poprawić kondycję włosów zmęczonych słońcem, można zastosować kosmetyki działające intensywniej niż odżywki. Takie preparaty zawierają silnie skoncentrowane dawki substancji odbudowujących przesuszone i zniszczone włosy, a mianowicie wzmacniające proteiny, nawilżające wyciągi, olejki roślinne, ceramidy i witaminy. Najpopularniejsze są maski, które stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Nakłada się je na świeżo umyte, wilgotne włosy lub na włosy i skórę głowy (szczegółowe informacje znajdują się na opakowaniu lub w ulotce). Na zakończenie nie zaszkodzi owinąć głowy folią i ciepłym ręcznikiem. Zamiast tego można nałożyć maskę podczas kąpieli; w wysokiej temperaturze łuski się otworzą, a włosy łatwiej wchłoną odżywcze substancje.
Innym skutecznym rozwiązaniem są kuracje w ampułkach. To skondensowane ekstrakty roślinne wzbogacone o witaminy i minerały o wyjątkowo silnym działaniu, które odbudowują strukturę włosów oraz poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywienie mieszków włosowych. Zazwyczaj takie preparaty są przeznaczone do wcierania w skórę głowy. Niektóre można stosować na dzień, na świeżo umyte włosy, ponieważ nie obciążają ich i nie potęgują wydzielania łoju. Do wyboru są ampułki oraz olejki i płynny jedwab. Ampułki stosuje się jak maski, to znaczy rozprowadza się na umytych, jeszcze wilgotnych włosach i po określonym czasie spłukuje. Ampułki intensywnie nawilżają i wygładzają włosy. Podobnie olejki i płynny jedwab, które dodatkowo działają regenerująco. Z tego powodu stosuje się je na zniszczone, rozdwajające się końcówki. Olejki i jedwab należy nakładać na włosy na dzień, ponieważ ułatwiają ułożenie i wykończenie fryzury. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że chronią kolor włosów farbowanych.
Odżywcza sauna u fryzjera
Po powrocie z wakacji letnich warto wybrać się do salonu na podcięcie końcówek i regenerującą saunę. Ta ostatnia polega na nałożeniu na włosy odpowiednio dobranego preparatu nawilżającego i odbudowującego ich zniszczoną strukturę oraz włączeniu urządzenia, które emituje ciepłą parę. Dzięki niej łuski się rozchylają, a do wnętrza włosów wnika więcej substancji czynnych z kosmetyku. Po 15-20 minutach włosy należy spłukać. Efekt zabiegu jest widoczny od razu.
Dodaj komentarz