Akcesoria do stóp. Co przyda się w codziennej pielęgnacji?

Pośród wielu różnych gadżetów do pielęgnacji, silną grupę stanowią też akcesoria do stóp. Które z nich warto mieć? Jak mogą się przydać? Oto przegląd najpopularniejszych gadżetów, które ułatwiają codzienne dbanie o stopy.

W natłoku wszystkich innych pielęgnacyjnych zadań często brakuje już czasu dla stóp. Dlatego albo dbamy o nie sporadycznie, kiedy trafi nam się dłuższa wolna chwila, albo w ogóle odkładamy dbanie o stopy na dalszy plan.

Warto mieć świadomość, że to zaniedbywanie nigdy nie kończy się dobrze.

Dlaczego trzeba dbać o stopy?

Każdego dnia nasze stopy wykonują bardzo ważną pracę – dźwigają nasz ciężar, pozwalają nam się przemieszczać, stać, wykonywać pracę. A przy tym narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, obtarcia, odparzenia, przegrzewanie. To natomiast może prowadzić do infekcji np. grzybiczych i innych dolegliwości, na które na późniejszym etapie nie pomoże zwykła pielęgnacja.

Właśnie dlatego należy każdego dnia poświęcić im odpowiednią ilość czasu, żeby były wypielęgnowane i żebyśmy my czuli się komfortowo.

Jak dbać o stopy?

To pytanie powinno raczej brzmieć: kiedy lub jak często dbać o stopy. Natomiast odpowiedź jest jedna i niezmienna: stopy trzeba pielęgnować codziennie.

Nie chodzi tylko o szybkie mycie. Oczyszczanie jest ważne, zwłaszcza że to gromadzący się na stopach pot jest główną przyczyną pojawiania się podrażnień i infekcji grzybicznych. Nie należy jednak zapominać też o złuszczaniu martwego naskórka, zmiękczaniu skóry na piętach, stosowaniu kremów, masek do stóp i robieniu regularnych kąpieli. Zwykła ziołowa kąpiel stóp nie tylko je odżywia i nawilża, ale też łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie.

AKCESORIA DO STÓP

Przydatne w codziennym dbaniu o stopy są różnego rodzaju akcesoria. Dzieli się je na te do usuwania zrogowaciałego naskórka, przeznaczone do masażu stóp oraz ułatwiające pozbywanie się odcisków i pęcherzy lub zapobiegające im.

Warto mieć w swoim domu przynajmniej kilka gadżetów, dzięki którym dbanie o stopy będzie prostsze i wejdzie nam w nawyk.

1. Akcesoria do usuwania twardego naskórka z pięt

Najczęstszy problem ze stopami to twardy, zrogowaciały naskórek i pękające pięty. Regularne złuszczanie jest ważne, aby pozbyć się towarzyszącego temu dyskomfortu i mieć gładkie stopy. Niestety kremy do stóp i skarpetki złuszczające nie zawsze dają sobie radę z nadmiarem martwego naskórka. Właśnie dlatego warto sięgać po takie akcesoria do stóp, jak:

 • pumeks, czyli naturalna skała wulkaniczna,
 • tarka do pięt (metalowa albo pokryta drobno- lub gruboziarnistym papierem),
 • ścinak do pięt z niewielkim ostrzem do bardzo dużych zgrubień skóry,
 • pilnik elektryczny, o wiele łatwiejszy w użyciu.

2. Akcesoria do masażu stóp

Nie należy zapominać, że stopom należy się odrobina relaksu po całym ciężkim dniu. Właśnie dlatego świetnym pomysłem jest regularny masaż stóp. Ma też wiele innych zalet, m.in. pobudza mikrokrążenie skórne, łagodzi napięcie mięśniowe, wspomaga złuszczanie naskórka i regenerację.

Można oczywiście wykonywać go dłońmi, wykorzystując do tego ulubione, naturalne olejki. Jednak o wiele prościej jest sięgnąć po akcesoria do masażu stóp, wśród których wyróżniamy:

 • masażery drewniane z mniejszymi lub większymi wypustkami,
 • elektryczne masażery do stóp (często służące też do ich kąpieli),
 • maty do akupresury, po których wystarczy spacerować,
 • podnóżki do stóp z funkcjami masującymi.

3. Akcesoria do stóp na odciski i pęcherze

Każdego dnia skóra stóp jest bardziej lub mniej uciskana, dlatego może w niektórych miejscach być grubsza. Te zgrubienia może potęgować tarcie powodowane przez niewygodne obuwie. Bolesnym zmianom można zapobiegać, odpowiednio dbając o stopy. Przydadzą się:

 • miękkie plastry na odciski zapobiegające powiększaniu się nagniotek,
 • plastry na pęcherze, które przyspieszają ich gojenie się,
 • silikonowe nakładki zapobiegające powstawaniu odcisków na piętach i palcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *